Az első fokon eljáró Veszprémi Városi Bíróság azon rendelkezést helyben hagyta a másod fokon eljáró Veszprémi Megyei Bíróság három bíróból álló tanácsülése, amely szerint Bakonyi Lászlót szabadlábra helyezték - közölte az [origo]-val Kahler Frigyes, a Veszprém Megyei Bíróság szóvivője. Kahler szerint azonban annyiban változott a végzés, hogy a halálos tömegszerencsétlenséget okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanúját alaposnak találta a Veszprém Megyei Bíróság a Mal Zrt. vezérigazgatója ellen.
Kahler szerint emiatt más jogi alapra helyezik a nyomozást, mert így a terheltté nyílvánítás már nem kétséges. Ez azt jelenti, hogy a büntető eljárás tovább folyik Bakonyi ellen.
A Mal Zrt. vezérigazgatóját október 11-én helyezte előzetes letartóztatásba a rendőrség, de a Veszprémi Városi Bíróság két nappal később úgy döntött, nincs szükség az előzetes letartóztatásra, Bakonyi szabadlábon védekezhet. Az ügyészség azonban fellebbezett a bíróság döntése ellen, így másodfokon kedden dönt a három bíróból álló tanácsülés.
Bakonyi Zoltánt több ember halálát okozó közveszély-okozással és környezetkárosítással gyanúsították meg a múlt hétfői iszapkatasztrófa miatt. Orbán Viktor miniszterelnök a parlamentben jelentette be, hogy a rendőrség őrizetbe vette a Mal Zrt. vezérigazgatóját és kezdeményezte előzetes letartóztatását. Bakonyi panasszal élt a gyanúsítás és az őrizetbe vétel ellen, de vallomást tett a rendőrségen.
A Mal Zrt. Kolontár közelében lévő vörösiszap-tározójának két hete szakadt át a gátja. A kiömlő vörösiszap Devecseren, Kolontáron és Somlóvásárhelyen is komoly károkat okozott. A szerencsétlenségben kilenc ember életét vesztette, és több mint százötvenen megsérültek. A vörösiszap-katasztrófáról szóló összes cikkünket ezen a linken megtalálja.
Az ügyben már kihallgatták gyanúsítottként Deák József műszaki szolgáltatási igazgatót és F. Józsefnét, a Mal Zrt. környezetvédelmi és laborfelelősét, ők jelenleg szabadlábon védekezhetnek.