Elmarasztalta Magyarországot a strasbourgi bíróság egy otthon szülési ügyben. Ternovszky Anna fordult az Európai Emberi Jogi Bírósághoz, mert a magyar jogszabályok alapján megakadályozták az egészségügyi illetékeseket az otthon szüléshez szükséges segítség megadásában. A bíróság szerint ezzel az eljárással Magyarország megsértette a szülő nő magánélethez és családi élethez fűződő jogait. Az anyának az első fokú tanács 1250 euró perköltség megtérítését ítélték meg.
A 31 éves budapesti nő tavaly otthon szerette volna világra hozni gyermekét, de ehhez nem kapott segítséget az egészségügyben dolgozóktól, mert a jogi szabályozatlanság miatt féltek a felelősségre vonástól. Az anya ezért tavaly decemberben a strasbourgi bírósághoz fordult.
Ellentmondásos a magyar szabályozás
Az első fokon eljáró bírói tanács szerint ellentmondásos a magyar jogi szabályozás. Magyarországon jogbizonytalanság övezi az otthon szüléshez való szakegészségügyi segítségnyújtás kérdését, az egészségügyi személyzet fenyegetettsége pedig gyakorlatilag megfosztotta a panaszost attól, hogy szabadon választhassa az otthon szülést.
A strasbourgi bíróság szerint az egészségügyi törvény szerint a betegnek önrendelkezési joga van ugyan, egy kormányrendelet mégis szankcionálja azokat az egészségügyiseket, akik a képzettségüknek egyébként megfelelő tevékenységet "a joggal vagy működési engedélyükkel összeegyeztethetetlen módon" gyakorolják. A bíróság érvelése szerint Magyarország megsértette a nő magánélethez és családi élethez fűződő jogait, mivel a "magánélet" fogalmából az is levezethető, hogy az anya dönthet arról, milyen körülmények között akar szülővé válni.
Az ellentmondásos helyzeten enyhíthet az a tervezet, amely szabályozná a kórházon kívüli szülést, az ügyben a múlt héten tartották az utolsó szakmai egyeztetést.