Megválasztotta az Országgyűlés Polt Pétert legfőbb ügyésznek. Polt Péter mandátuma 9 évre szól. A képviselők titkos szavazással döntöttek, az államfő jelöltje 271 igen és 91 nem szavazatot kapott. A Fidesz és a KDNP már délután közölte, hogy a frakció egyhangúlag támogatja Polt megválasztását, az MSZP és a Jobbik pedig jelezte, hogy nemmel szavaz.
Poltot, aki 2000 és 2006 között már betöltötte ezt a posztot, Schmitt Pál köztársasági elnök jelölte. A jelenlegi főügyész, Kovács Tamás mandátuma december közepén jár le, amikor betölti 70. életévét. A főügyész megválasztásához a nemrég módosított alkotmány szerint kétharmados többségre van szükség, a vádhatóság vezetőjének megbízatása pedig kilenc évre szól (az új szabályokról itt olvashat).
Schmitt döntése Polt jelöléséről a várakozásoknak megfelelő volt, korábban az ügyészségen és a kormányzó Fideszen belül is többen tényként kezelték visszatérését a szervezet élére (részletek ebben a cikkünkben). Polt első hivatali ciklusa idején a szocialisták gyakran vádolták politikai elfogultsággal az általa vezetett szervezetet. (Polt jelöléséről bővebben itt olvashat.)
Polt meghatódott
Nagy megtiszteltetés a megválasztása, és meg is hatódott, mert ezúttal a képviselők jóval több mint kétharmada szavazott neki bizalmat. Ez pedig olyan legitimációt jelent, amely csak segítheti a munkáját - ezt mondta hétfő este Polt Péter a megválasztása és eskütétele után.
Polt Péter letette hivatali esküjét az országgyűlés előtt
Azt mondta, tervei szerint antikorrupciós munkacsoportot hoznak létre az ügyészségen belül, és erre jelentős összeget különítenek el. Az erre a célra biztosított költségkeret jövőre nyílik meg, és a megfelelő szervezés után várhatóan 2011 közepétől vagy annál valamivel korábban indulhat a munka. A tervek szerint erre a feladatra 55 embert vesznek fel, őket a nyomozó ügyészségekhez telepítik majd, és a munkához szükséges technikai felszereltséget is erősítik - tette hozzá a Független Hírügynökség kérdésére.
Polt Péter 1955-ben született Budapesten, 1980-ban summa cum laude végzett az ELTE jogi karán. Tanult Strasbourgban és Hágában, dolgozott az Országos Kriminológiai Intézetnél, tanított az ELTE büntetőjogi tanszékén. A kilencvnes években szakértőként dolgozott az Igazságügyi-, és a Külügyminisztériumban, dolgozott az ENSZ-nek és az Európa Tanácsnak. 1994-ben a Fidesz jelöltjeként indult az országgyűlési választásokon, és 1995-ig a párt tagja volt. 2000 és 2006 között legfőbb ügyész volt, azóta pedig a Legfőbb Ügyészség büntetőbírósági ügyek főosztályán lett főosztályvezető ügyész, és dolgozott az Európai Legfőbb Ügyészek Konzultatív Tanácsának alelnökeként is. 2006 óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára.