Különlegesen tehetséges, remek kapcsolatokkal rendelkező, jó rábeszélőképességgel megáldott programozó, aki rosszra használta az eszét - így jellemezték egykori barátai, kollégái a 28 éves H. Zoltánt, akit jelentős értékre elkövetett csalással és sikkasztással gyanúsít a rendőrség és akit november végén hoztak Budapestre Thaiföldről, ahol elfogták. Addigra nyolc belföldi és négy nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene. Nyomoznak ellene tenerifei ingatlanok, kifizetett, de soha nem látott luxusautók, és hoppon maradt thaiföldi turisták miatt is. Hat rendőrkapitányság is aktát nyitott róla, miután - a hatóságok szerint - különböző gazdasági jellegű bűncselekményekkel összesen több mint 60 millió forint kárt okozott.
Az [origo] korábban két cikkben is foglalkozott H. Zoltánnal. Az egyik az állítólagos thaiföldi csalásokról és arról szólt, hogy H. Zoltán és feltételezett társa milyen módszerekkel verhették át az olcsó thaiföldi nyaralásra befizető magyarokat. A másik cikkből pedig kiderül, hogy egykori barátai és munkatársai, valamint egy birtokunkba került rendőrségi dokumentum szerint H. korábban luxusautók olcsó beszerzését ígérte különböző ismerőseinek, akik azonban azóta sem látták sem a pénzüket, sem a kocsikat. H. Zoltánt korábban több csatornán is hiába próbálta megtalálni az [origo], végül a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságán keresztül sikerült elérni, H. pedig beleegyezett az interjúba.
A Venyige utcai, egykori munkásszállóból átalakított börtönbe többhetes egyeztetés után engedték be az [origo] munkatársát. A szürke épülettömb bejáratától a kihallgatószobáig legalább féltucat ajtón kell áthaladni, és többször átvizsgálják a belépőket. A kihallgatószoba az egyik, szürke ajtós cellasor végén nyílik, két oldalról rácsos ajtó zárja le az előteret, a sarokban kivilágított karácsonyfa áll. A szobából a sűrű rácsos ablakon át a Maglódi út látszik, amelynek túloldalán hosszú sorban ácsorognak az elítéltek rokonai, többnyire nők és gyerekek: fenyőfaágakat lengetnek, integetnek, betűket rajzolnak a levegőbe - válasz nélkül, mert a börtön ablakain nem lehet belátni.
"Lelépett, engem meg otthagyott"
Több mint három hete őrzik itt H. Zoltánt, aki előtte egy hónapot töltött Thaiföldön idegenrendészeti őrizetben. 2008 vége óta élt Thaiföldön, ahol informatikai vállalkozást tartott fenn. A rendőrség viszont azzal gyanúsítja, hogy több embernek azt ígérte, hogy Thaiföldre szóló kedvezményes árú repülőjegyeket szerez nekik, amihez különböző nagyságú összegeket kért előre. A befizetésekből néhány utazás ugyan valóban összejött, később azonban a befizetők már nem tudtak kiutazni, H. a rendőrség szerint a pénzeket saját céljaira fordította, és mintegy hatvan embert csapott be.
Az [origo]-nak korábban az ügy egyik károsultja azt állította, H. és társa, a szintén informatikus és szintén gyanúsított R. László hihető mesével győzték meg kisebb magyar utazási irodák vezetőit: azt mondták, a cunami pusztítása után Thaiföld szeretné újra fellendíteni a turizmust, ezért a phuketi idegenforgalmi hivatal "szponzorál" utakat. Az utazási irodások ki is utaztak a thai tengerpartra, remekül érezték magukat, ismerőseiknek is ajánlották az olcsó lehetőséget, akik szintén befizettek az utakra. Az árat egy gyors készpénzátutalásokat biztosító cégen keresztül küldték el, de egy idő után a csoportok nem tudtak elutazni. Volt, akinek a szervezők - H. Zoltán vagy R. László - azzal magyarázták ezt, hogy váratlanul óriási vihar érte el a partot, és elmosta a szálloda strandját, ezért csúszik az utazás. A családok egy idő után csalásra kezdtek gyanakodni, és feljelentést tettek.
H. Zoltán az [origo]-nak szerdán azt állította, nem ő, hanem R. László felelős a thaiföldi utak meghiúsulásáért, amelyek miatt őt magát is kár érte. R. szerinte eredetileg azért utazott ki hozzá Thaiföldre, hogy H. informatikai vállalkozásában dolgozzon, később azonban utazásszervezésbe kezdtek. Arra a kérdésre nem válaszolt egyértelműen, hogy melyikük ötlete volt, hogy turistákat utaztassanak a Phuket melletti szigetekre, csak annyit mondott, nem kellett hozzá olyan nagyon nagy ötlet, mert "adja magát, hogy ez egy jó pénzkereseti lehetőség".
A repülőjegyek foglalását mindig R. László intézte - állította H. -, ő maga csak azért felelt, hogy a Thaiföldre érkező utasok szállása és ellátása rendben legyen. "Ez egy zseniális dolog lett volna, ha nem rontja el [R. László]" - fogalmazott. Azt állította, hogy ő maga soha nem látta a kifizetett repülőjegyek árát, a problémákról akkor szerzett tudomást, amikor R. visszautazott Magyarországra, őt pedig az utazásra hiába várók kezdték keresni telefonon. H. szerint a hotel előre le volt foglalva, ő pedig kellemetlen helyzetbe került, amikor nem érkeztek meg az utasok, R.-t pedig nem tudta elérni. "Ez nem hazautazás volt tőle, hanem elmenekülés. Megcsinálta a problémát, és lelépett, engem meg otthagyott" - fogalmazott. H. állítása szerint Thaiföldön nem bujkált, csupán azért maradt ott, mert meg kellett térítenie a thaiföldi hoteleknek a kárukat, amely azzal keletkezett, hogy nem érkeztek meg a magyar utasok.
H. kérdésünkre azt mondta, azért mégis őt gyanúsítja csalással és sikkasztással a rendőrség, és azért őt tartják az értelmi szerzőnek a pórul járt utasok, mert "senki olyan nem volt, aki elmondta volna nekik, hogy mi történt". Szerinte senkit nem hallgattak ki az ügyben, csak R. Lászlót. H. azt állította, tudja bizonyítani az igazát, vagyis azt, hogy csak belekeverték az ügybe. "Sajnálom azokat, akik nem tudtak kijönni. Azért is, mert szerettem volna megmutatni Thaiföldet, mert gyönyörű. És jogosnak érzem, hogy csalódottak, de nem én vagyok a hibás" - fogalmazott. Az [origo] megpróbálta elérni R. Lászlót, hogy megtudjuk az ő véleményét is. Egy ismerősén keresztül visszahívást ígért csütörtökön reggel, eddig azonban nem jelentkezett.
"Nem én tettem el a pénzüket"
H. Zoltán azt állította, amikor Thaiföldre távozott 2008 végén, nem tudott arról, hogy már több eljárás is indult ellene. Csupán egy nyomozásról tudott, a kihallgatásra pedig haza is utazott Magyarországra - állította. A rendőrség viszont november végén azt közölte, H. már 2006-ban a nyomozók látókörébe került, azóta pedig hat különböző rendőrkapitányságon indult ellene eljárás, nyolc belföldi és négy nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene.
Kérdésünkre azt állította, nem bujkálni ment Thaiföldre, hiszen ott bejelentett lakcíme és cége is volt. Azt azonban elismerte, hogy a luxusautók ügye - amely miatt a nyomozások egy része zajlik - szerepet játszott a távozásában. A korábban az [origo] birtokába került rendőrségi nyomozati anyag szerint legalább öt károsult összesen több mint 22 millió forintját nem látta viszont. H. állításuk szerint lízingből visszavett kocsikat - Audi A6-osokat, Lexusokat, BMW-ket - ajánlott nekik nagyon alacsony áron.
H. azt állította, a lízingből visszavett kocsik beszerzésére először az ismerősei kérték meg, és eleinte nem volt semmi baj. A kocsikat árveréseken értékesítették, és ha a vevő által befizetett pénzre valaki más ráígért, akkor a kocsit az illető nem kapta meg, a pénzét viszont visszakapta. A kérdésre, hogy a feljelentést tevő legalább öt ember miért nem kapta vissza a pénzét, azt válaszolta: ez hosszú történet, ami őt igazolja, de amíg a nyomozás tart, nem akarja elárulni a részleteket. Megjegyezte, reméli, hogy a felelőst "meg fogja találni a rendőrség". "Nem én tettem el a pénzüket, nekem ők a barátaim, az ismerőseim voltak" - fogalmazott, hozzátéve, hogy ennek ellenére felelősséget érzett értük, ezért az informatikai munkák során gyűjtött pénzéből többeket kártalanított. Azt állította, abban az időben az egész vagyonát felélte, még a lakbérért sem tudta kifizetni. Ugyanakkor azokról, akiket sikerült kártalanítania, állítása szerint azért nem hallott senki, mert ők nem tettek feljelentést.
A károsultak többször megfenyegették őt és családját, és ismerősei, esetleges üzletfelei körében is rendszeresen rossz hírét keltették - állította H.. "Akárkinek telefonáltam, másnap már felhívták őket, hogy én csaló és bűnöző vagyok" - fogalmazott. Szerinte az ellenségeinek ez a köre, akik "egymás közt, egymást cukkolva beszéltek arról, hogy én milyen vagyok", "engem gyakorlatilag üldöztek, és a végére mindent tönkretettek így". Szerinte ez nagy szerepet játszik abban, hogy miért Thaiföldön lett ezután informatikus, Magyarországon nem tudta volna újrakezdeni a munkáját.
H. kérdésünkre azt mondta, nincsenek illúziói arról, hogy hamarosan kiengedik, "ismerve azt a hihetetlen utálatáradatot, ami felém árad". Amíg a letartóztatását tölti, könyvet akar írni arról, hogy "hogyan is ível és hogyan megy tönkre egy élet".