Gyakorlatilag eltűntek a roma gyerekek pénteken Gyöngyöspatáról, és cigány nőket is alig lehetett látni az utcákon - jelentette az [origo] tudósítója a helyszínről. A helyi romák közül így szinte csak a férfiak és az idősebb fiúk maradtak, a többiek pedig a Vöröskereszt segítségével elhagyták a települést és különböző táborokba utaztak. A hatalmas visszhangot kiváltó esemény okáról egymásnak ellentmondó magyarázatok jelentek meg.
Péntekre hirdette meg a településen a Véderő nevű szervezet kiképzőtáborának kezdetét, a kormány szerint azonban téves az a feltételezés, hogy emiatt kimenekítették a romák egy részét Gyöngyöspatáról. Szijjártó Péter miniszterelnökségi szóvivő a Vöröskeresztre hivatkozva azt állította, hogy a cigányokat egy régebb óta szervezett üdülésre vitték el. A szóvivő szerint "jól láthatóan hazugságok" azok a szárnyra kelt híresztelések, amelyek szerint bármifajta hirtelen szükségből elkövetett kitelepítésről lenne szó.
Kirándulás vagy menekülés
A romák egy részét a csillebérci egykori úttörőtáborba vitték, és a helyszínre látogató Balog Zoltán romaügyekkel foglalkozó államtitkár is úgy fogalmazott, a gyöngyöspataiak nem elmenekültek, hanem hétvégi kirándulásra mentek azért, hogy a gyerekek jól érezzék magukat. Az MTI szerint felelőtlenségnek nevezte, hogy azt a hírt keltik, olyan vészhelyzet volt, amely miatt el kellett menni a településről.
Erre az üzenetre erősített rá a Gyöngyöspatára látogató Pintér Sándor belügyminiszter is, aki szerint "úgy állították be egyesek, hogy ez nem volt más, mint evakuálás", ez azonban szerinte nem fedi a valóságot. Pintér hangsúlyozta, hogy a rendőrség garantálta a biztonságot, miután a Véderő tervezett kiképzőtáborának elkezdését megakadályozták azzal, hogy őrizetbe vették a szervezet több tagját, köztük ideiglenes vezetőjét.
Pintér Sándor Gyöngyöspatán: "Ha itt valaki kiabál, az én lehetek"
A kormány tehát a nap folyamán azt hangsúlyozta, hogy nincs összefüggés a romák távozása és a Véderő jelenléte között. Ennek azonban ellentmond az, amit Gyöngyöspatán tartózkodó tudósítónknak mondtak olyan roma férfiak, akiknek felesége és gyerekei elhagyták a falut.
"Pont jött a Vöröskereszt"
"Nem kell itt ködösíteni, azért mentek el a gyerekek, hogy ne legyenek pszichikailag terrorizálva" - mondta egy férfi, akinek hat gyereke és a felesége ment el a Vöröskereszt által szervezett táborba. A férfi - aki a többi megkérdezett romához hasonlóan azt kérte, hogy ne írjuk le a nevét - azt mondta, nem küldte volna el a gyerekeit kirándulni a húsvéti ünnepek előtt. "Azért küldtük el őket, hogy biztonságban legyenek, és ne lássák ezt a félkatonai szervezetet" - tette hozzá a férfi.
A férfiak maradtak a romák közül Gyöngyöspatán - Több képért kattintson a fotóra!
A férfi szerint négy napja tudták, hogy a Véderő kiképzésre készül, és "pont jött a Vöröskereszt, és be tudtuk szervezni a mai napot". Egy másik helyi roma az előzményekről azt mondta, hogy egy Richard Field nevű Magyarországon élő amerikai üzletember, az Amerikai Ház Alapítvány elnöke napok óta járta a cigányok által lakott utcákat, beszélgetett a családokkal, és ekkor jött a kirándulás ötlete, amelyet végül Field közreműködésével a Vöröskereszt szervezett meg.
Nehogy "depressziót kapjanak"
A Vöröskereszt vezetője, Selymes Erik napközben közleményt adott ki, amely szerint "cáfolja azokat a sajtóban megjelent híreszteléseket, hogy a gyöngyöspatai gyerekek és édesanyák előre leszervezett táboroztatása, evakuálásként lenne értelmezhető (...) kérésükre szerveztük meg a húsvéti tábort." Selymes ugyanakkor az [origo] kérdésére közölte azt is, hogy nem nyilatkozhat a helyiek nevében arról, miért kellett éppen most megszervezni a táborozást. Közölte azt is, nem tartja szokatlannak, hogy három nap alatt kellett megszervezni az üdülést.
Roma nők és gyerekek Csillebércen. Több képért kattintson a fotóra!
A Gyöngyöspatán megkérdezett romák ugyanakkor egybehangzóan azt mondták, hogy egyértelműen a Véderő megjelenése miatt hagyták el sokan a falut. "Szó szerint ki lettek menekítve" - fogalmazott egy férfi, akinek gyerekei és felesége távozott a településről. Hozzátette, hogy a gyerekek félnek, és nem akarták, hogy "depressziót kapjanak" a településen megjelenő, katonai ruhába öltözött emberektől.
Ugyanúgy a Véderővel indokolták távozásukat többen azok közül, akik Csillebércre mentek. "Mintha háborúból kellett volna menekülni" - mondta egy asszony sírva tudósítónknak, és más nők is arról számoltak be, hogy a Vöröskereszt eredetileg azért ment Gyöngyöspatára, hogy munkát szervezzen a cigányoknak, csak a Véderő táborának hírére kezdték el szervezni a kirándulásnak nevezett utat. A tervek szerint a távollétük vasárnap estig tart, pont addig, ameddig a Véderő által tervezett, de a rendőrség által végül meghiúsított kiképzés is tartott volna.
A Független Médiaközpont weboldala, a Sosinet.hu videóanyaga