Lemondott a Pintérrel tárgyaló rendvédelmisek vezetője

Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete, Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete, Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége, demonstráció, tüntetés, rendvédelmi dolgozók demonstrációja, Országház, Árok Kornél
Vágólapra másolva!
Lemondott posztjáról a kormány nyugdíjtervei miatt hetek óta tüntető fegyveres és rendvédelmi dolgozókat tömörítő sztrájkbizottság elnöke. Kónya Péter arra hivatkozott, hogy Orbán Viktor az ígéretével ellentétben mégsem tárgyal hétfőn a szakszervezetekkel, a sztrájkbizottságban pedig olyan többségi vélemény alakult ki a kormány által ajánlott kompromisszumról, amit nem tud jó lelkiismerettel képviselni.
Vágólapra másolva!

Lemondott posztjáról Kónya Péter, a fegyveres és rendvédelmi szakszervezetek tagjait tömörítő sztrájkbizottság elnöke. A rendvédelmisek hetek óta tüntetnek az ellen, hogy a kormányzat a Széll Kálmán-tervvel eltörölné a korkedvezményes nyugdíjukat. A Pintér Sándor belügyminiszterrel folytatott tárgyalásaikon a minisztérium a múlt hét végén kompromisszumos javaslatot terjesztett a sztrájkbizottság elé, eszerint nem maradna a kedvezményes korhatár, de a már nyugdíjban lévő rendőrök és rendvédelmisek önkéntes alapon dönthetnének arról, hogy visszamennek-e dolgozni.

A sztrájkbizottság ígéretet kapott arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a jövő héten hétfőn tárgyalóasztalhoz ül velük. Kónya Péter a lemondó levelében arra hivatkozik, hogy megtudták: Orbán egyéb elfoglaltsága miatt csütörtökre tette át az egyeztetés időpontját.

Kónya ezenkívül azzal indokolja lemondását, hogy a kormány tervezett intézkedéscsomagjának elfogadhatóságával kapcsolatban a sztrájkbizottságban olyan többségi vélemény alakult ki, amely az ő számára emberileg nem vállalható.

"A sztrájkbizottság vezetőjeként, a részt vevő szervezetek vezetői által kialakított többségi véleményt kellett mindig képviselnem. Az elmúlt napokban és a mai napon kialakított többségi véleményt képviselni nem tudom, az a lelkiismeretemmel összeegyeztethetetlen. Mindig is a konfliktusok tárgyalásos rendezésének híve voltam, ugyanakkor olyan tárgyalást, ahol jégre viszik az egyik felet, míg a másik a száraz parton áll, támogatni nem tudok" - indokolta lemondását. Kónya azt írta, ennél bővebben az állomány érdekében a tárgyalások végéig nem kíván nyilatkozni a lemondása okairól.

Árok Kornél az új elnök

Hétfőn újra a Kossuth térre hirdetett tüntetést a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete (TMRSZ), a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete (HTFSZ) pedig tíztől este nyolcig "szociális konzultációt hirdetett". A szakszervezet elnöke pénteken közleményben jelentette be, hogy elmarad a konzultáció, mert Orbán Viktor nem ül le hétfőn tárgyalni a szakszervezetekkel. Árok Kornél azt írta, hogy ha a csütörtökre áttett miniszterelnöki tárgyalás sikeres lesz, a szociális konzultációt később megtartják.

"Ha a június 2-i tárgyalás eredménytelenül zárulna, azt a Kossuth téren azonnal meg fogjátok tudni" - írta Árok Kornél, aki szerint ebben az esetben előveszik "azokat, a már kidolgozott és kész forgatókönyveket, amelyek tartalmazzák a megfelelő és szükséges válaszlépéseket". Amíg a legcsekélyebb lehetőség megvan arra, hogy tárgyalásos úton mindenki számára elfogadható és érdemi eredmény szülessen, addig a HTFSZ szeretne élni ezzel - írta, hozzátéve, hogy "úgy érezzük, hogy az erőszak jelen helyzetben nem vezethet eredményre".

A sztrájkbizottság Árok Kornélt, a HTFSZ elnökét szavazta meg a sztrájkbizottság elnökévé. Megválasztását követően Árok Kornél közleményben azt írta: elfogadhatatlannak tartja azt a javaslatot, amelyet Pintér Sándor belügyminiszter vázolt a szakszervezeteknek a múlt héten. Árok szerint a jövő héten a sztrájkbizottság olyan javaslatot fog tenni, amely szerintük a kormány számára is elfogadható, egyébként pedig bíznak abban, hogy a korábbi nyilatkozataikban a rendvédelmi dolgozókat támogató kormánypárti politikusok emlékezni fognak korábbi kijelentéseikre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!