David Cameron brit miniszterelnök valószínűleg meglepve tapasztalta péntek reggel, hogy az éjszakát Orbán Viktorral töltötte egy ágyban, miközben az Európai Unió többi 25 tagja valahol máshol jött össze - írja a Financial Times című pénzügyi napilap feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja. A szerző, Stefan Wagstyl szerint a "szókimondó" magyar politikus már bizonyította politikai ravaszságát, és általában kész tanácsokat is osztogatni, így aztán sok közös témája lehet Cameronnal a focitól kezdve az európai nemzetállamok jövőjéig. Mindketten konzervatívok, és olyan országokat képviselnek, amelyek elvesztették a birodalmukat a múlt században - mutat rá a párhuzamokra, de kételyének ad hangot, hogy Cameront érdeklik-e majd Orbán meséi Nagy-Magyarországról.
Ha azonban Cameron a Cityt mint pénzügyi központot védi, Orbánban nehéz szövetségesre találhat - írja a blog szerzője, emlékeztetve arra, hogy a magyar kormányfő volt az, aki különadókkal sújtotta a bankokat, és arra kényszerítette őket, hogy lenyeljék a végtörlesztés költségeit.
Furcsa lehet Cameron és Orbán beszélgetése a gazdaságpolitikáról is a szerző szerint, aki azt írta, bár minden uniós tagállam küszködik kihívásokkal, Magyarország problémái meglehetősen súlyosak. Orbán a napokban kényszerült visszatérni a Nemzetközi Valutaalaphoz, miután tavaly hátat fordított neki. Ráadásul - hagyta a végére a szerinte legnagyobb problémát - Magyarország nem túl nagy, mindössze tízmillió lakosa van, és az EU 18. legnagyobb gazdasága, miközben Nagy-Britannia az EU teljesítményének 13,8 százalékát adja. Magyarországéval kiegészülve ez mindössze 14,5 százalék lenne.
Az európai sajtóban egyébként keverednek a bizakodó és a kételkedő hangok. Sokan továbbra is válaszokat várnak, figyelmeztetve: ezek nélkül a péntek hajnali megállapodás is értékét veszíti.
Reménykeltőnek nevezi például az új kezdeményezést a bécsi Die Presse, mivel az a gyökerénél ragadja meg a hibás euró-konstrukciót: a kezdettől fogva figyelmen kívül hagyott stabilitási egyezménynél. Csaknem automatikus szankciók a túlzott költségvetés hiányt felmutatóknak, adósságfék beépítése a nemzeti alkotmányokba, ellenőrzés az Európai Bíróság által: ezekre az alapokra lehet ám építeni.
Most, hogy elmúlt a veszélye a "kevesebb Európának" (Görögország benn maradhat az EU-ban), ismét azok hangja erősödik, akik szerint "több Európa" a válasz a mostani szorult helyzetre - mutatott rá a Neue Zürcher Zeitung. Ez lényegében nem jelenthet mást, mint újabb nemzeti hatáskörök átadását Brüsszelnek. A német kancellár és a francia elnök új kezdeményezése azt eredményezheti, hogy az EU és az euróövezet amúgy is átfogó jogi alapja új konstrukcióval gyarapodik.
A milánói Corriere della Sera felidézte a 20 évvel ezelőtt létrejött maastrichti szerződést. Az elmúlt húsz esztendő alatt Európa sokat nőtt, feje és csontozata azonban a régi maradt. A változások oka az euró. A közös valuta megalkotásával Európa be akart szállni a nehézsúlyúak mérkőzésébe anélkül, hogy rendelkezett volna az ehhez szükséges egységgel és mozgékonysággal... Annyi bizonyos, hogy a felbolydult pénzpiacokat és a választókat már nem lehet trükkökkel meggyőzni. Bármi lesz is a megoldás, hétfőig ki kell derülnie: ki tartja kézben a gyeplőt, és mennyi pénzzel gazdálkodhat.
A stockholmi Dagens Nyheter szerint az euró csak akkor nyerheti vissza a bizalmat, ha szilárd garanciák léteznek arra, hogy az utóbbi évek adósságrobbanása nem ismétlődik meg. Gond viszont, hogy Merkel és Sarkozy javaslatai túl későn hangzottak el, miáltal új ellentéteket szítanak. Ezen kívül a terv hosszú távú változtatásokat irányoz elő, ami nem oldja meg az euróövezet akut problémáit.
Egyre kevesebb idő marad a közös európai fizetőeszköz megmentésére - figyelmeztetett pénteki írásában a madridi El Mundo. A jobboldali liberális újság emlékeztetett arra, hogy az euró bevezetésekor két hibát követtek el: nem jött létre közös gazdasági kormány, és olyan államokat is befogadtak a körbe, amelyek nem voltak kellő mértékben felkészülve. A mostani reform során ezek a hibák nem ismétlődhetnek meg. A megoldáshoz egyre kevesebb idő áll rendelkezésre. A piacok idegesek. Itt a rajt pillanata - ám még nem világos, mi lesz az irány.