Hét százalékkal emelkedhetnek a BKV-tarifák júliusban

Vágólapra másolva!
Jelentős forrásátcsoportosítást tervez a főváros a BKV "kritikus helyzetének" megoldására - ez áll Tarlós István főpolgármester szombaton nyilvánosságra hozott előterjesztésében, amelyet szerdán rendkívüli ülésen tárgyal a Fővárosi Közgyűlés. Tarlós javaslata szerint 10 milliárd forintot adna Budapest a közösségi közlekedésre, és emellett egy júliusi, átlagosan hétszázalékos BKV-tarifaemelést is elő kellene készíteni. A forrásátcsoportosítás miatt nem kapna pénzt a fővárostól a Budapesti Fesztiválzenekar Alapítvány, a Budapest Sport Egyesület és a Budapesti Rendőr-főkapitányság sem.
Vágólapra másolva!

A főpolgármester közgyűlési előterjesztésében részletezi a kialakult helyzetet és annak előzményeit, valamint ismerteti az új városvezetés megtett intézkedéseit. Határozati javaslatai között - a BKV finanszírozási helyzetének teljes körű ismerete alapján - kinyilváníttatná a képviselőkkel, hogy a fővárosi közösségi közlekedés finanszírozását a fővárosi önkormányzat és a BKV Zrt. saját erejéből nem képes megoldani, továbbá a működési forrásokat a főváros akkor sem tudja a szükséges mértékben kiegészíteni, ha a zárolt 32 milliárd forintos normatív támogatást folyósítja az állam.

A főpolgármester arra is felhívja a figyelmet, hogy a BKV csőd- vagy felszámolási eljárása a fővárosnál 337-342,5 milliárd forint, az államnál pedig 183,4 milliárd forint közvetlen veszteséget okozhat a négyes metró finanszírozásával kapcsolatban. A javaslat utasítaná a BKV vezető tisztségviselőit, hogy a társaság likviditási egyensúlyának fenntartása érdekében - visszavonásig - csak a jelenleg tervezhető bevételek mértékéig tegyen kötelezettségvállalást, tevékenységét pedig a "közlekedésbiztonságot szem előtt tartva" végezze.

Korábban Várszegi Gyula, a BKV elnök-vezérigazgatója január 3-án kelt levelében jelezte a budapesti városvezetésnek, hogy a társaságot a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti. Szerinte valós veszélye van annak, hogy a BKV nem tudja ellátni a közszolgáltatási szerződésben foglalt feladatát, a főváros tömegközlekedése megbénulhat.

Az elnök-vezérigazgató levele szerint az MKB Bank arról értesítette a társaságot, hogy január 27-én lejár 8,9 milliárd forint összegű hitel, és miután a pénzintézet nem látja biztosítottnak a cég stabil működését, csak állami kezességvállalással hosszabbítja meg azt. Várszegi Gyula hozzátette, hogy információik szerint ez nem várható, és a társaság nem képes törleszteni sem. Január 27-én a bank szerződésszegés miatt felmondhatja a hitelszerződést, ami minden hitelszerződésben felmondásnak minősül, vagyis a teljes folyószámlahitel- és középlejáratú állomány, összesen 62,1 milliárd forint felmondását jelenti.

Nem kapna pénzt a Fesztiválzenekar és a BRFK sem a fővárostól

A képviselők szerdán azt is kimondhatják, hogy a főváros a BKV azonnali csődhelyzetének elkerülése érdekében sem tud a költségvetési koncepcióban foglaltakon túl többletforrást biztosítani, ugyanakkor tartalékainak felhasználásával április 30-áig 9 milliárd forint áthidaló tulajdonosi kölcsönt adhat, ha a kormány is hivatalosan jelzi támogatási szándékát január 20-áig. Tarlós István pénteken az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy a 32 milliárd forintos, zárolt normatív támogatás felszabadítását és 21 milliárd forintos támogatást kér a főváros a kormánytól.

A főváros kötelezettséget vállalna arra is, hogy az idei költségvetésében 10 milliárd forint működési forrást biztosít a közösségi közlekedésre, ezen belül 6 milliárdot közvetlenül a BKV-ra. A döntési javaslatok között szerepel az is, hogy a költségvetési koncepcióban önként vállalt feladatokra nem terveznek előirányzatot. Ez azt jelentené, hogy nem kapna forrást a fővárostól egyebek mellett a Budapesti Fesztiválzenekar Alapítvány, Budapest Sport Egyesület (BSE), a Fővárosi Biztonsági Iroda, a Budapesti Rendőr-főkapitányság, valamint a Studio Metropolitana Nonprofit Kft.

Hétszázalékos tarifaemelés jöhet

A városvezetés ezenfelül 15 százalékot zárolna az intézményi működési kiadási előirányzatokból (mások mellett oktatási, szociális intézményeknél), a kormánnyal a BKV finanszírozása ügyében folytatott tárgyalások lezárásáig. A főpolgármesternek április 30-ig elő kellene készíttetnie a tanuló- és nyugdíjasbérletek árának emelését, amelyet szükség esetén július 1-jén vezetnének be.

Emellett elkészíthetnek egy július 1-jével életbe lépő évközi, átlag hétszázalékos tarifaemelésre vonatkozó hatásvizsgálatot, és szükség esetén a konkrét emelési javaslatot. Ez a tanuló- és nyugdíjasbérletekre nem vonatkozna. A városvezetés ugyanakkor megjegyzi, korábban részletesen bemutatták és megindokolták, miért nem javasolt a tarifaemelés, ezzel együtt a kormánnyal való megállapodás - a kétségtelen negatív hatások ismerete ellenére is - "kényszerű feltétele lehet a jegyárak emelése, a fogyasztói árkiegészítéssel fedezetlen nyugdíjas- és diákkedvezmények megszüntetése és a bevételek növelése".

A határozati javaslat felkéri a főpolgármestert arra is, hogy a BKV április 30-án lejáró szolgáltatási szerződésének megújítását úgy készíttesse elő, hogy összhangban legyen az elvárt teljesítmény és az ennek fedezetére igazolhatóan biztosítható források. Az indítvány azt is javasolja, hogy a városvezető járjon el a 2012-ben lejáró hitelek megújítása érdekében szükséges állami garancia biztosítása ügyében.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!