Véget kell vetni a privatizációnak és erősíteni kell az állami szerepvállalást az egészségügyben - közölte Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője, miután a képviselőcsoport hétfő délelőtti ülésén meghallgatta Szócska Miklós egészségügyi államtitkárt az ágazat fejlesztési terveiről. Lázár hangsúlyozta: álláspontjuk szerint az eddigi egészségügyi privatizációkat is felül kell vizsgálni.
Szólt arról is, hogy nem lehet halogatni az orvosok, a rezidensek, az ápolók és a szakszemélyzet bérviszonyainak a rendezését, amelyre több költségvetési tétel is szolgálhat fedezetül, így például a népegészségügyi adó. Nagy kihívásnak nevezte emellett az orvosok elvándorlásának megállítását, amelynek problémáját a politikus szóvá tenné Brüsszelben is, és kérné az Európai Bizottság segítségét. Ezzel összefüggésben megjegyezte: az EU-nak többlettámogatási lehetősége van arra, hogy a cseh, román, szlovák és magyar orvosok a térségben maradjanak, és garantálni tudják a megfelelő egészségügyi ellátást.
Lázár János - Szócska Miklós szavait tolmácsolva - hangsúlyozta: a legfontosabb cél, hogy érdemben javuljon a betegellátás és áttekinthető legyen a finanszírozás. Az államtitkár szólt arról is, hogy folyamatban van több uniós pályázat, és készülnek a mentőszolgálat fejlesztésére. A konkrét fejlesztési tervek a március 12-i kormánypárti frakcióülésen kerülnek majd terítékre. A gyógyszertámogatások tervezett csökkentéséről azt mondta: kifejezetten támogatják, hogy a terhek egy részét bizonyos gyógyszergyártók és -kereskedők fizessék meg.