Napirenden a devizában eladósodottak ügye

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés elfogadhatja azt a törvénymódosító javaslatot, amely a húszmillió forint alatti devizakölcsönnel rendelkezőknek teszi elérhetővé hiteltörlesztésük árfolyamának befagyasztását. Dönthetnek a devizaeladósodást vizsgáló jelentésről is.
Vágólapra másolva!

Az Országgyűlés hétfői ülésén fogadhatja el azt a törvénymódosító javaslatot, amely a húszmillió forint alatti devizakölcsönnel rendelkezők számára teszi elérhetővé hiteltörlesztésük árfolyamának befagyasztását. A parlament emellett dönthet a lakossági devizaeladósodás okait feltáró albizottság jelentéséről is, amely a 2002-2010 közötti kormányok és a tőlük független intézmények, valamint a bankrendszer és a hitelfelvevők felelősségét állapítja meg.

A parlament az előző héten változtatott azon a törvénymódosító javaslaton, amelyet a nemzetgazdasági miniszter nyújtott be a devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről. Az Országgyűlés kormánypárti és szocialista képviselők szavazatával úgy írta át az indítványt, hogy az árfolyamgát ne a lakás érteke, hanem a hitel felvételkori összege alapján legyen igényelhető - azoknak, akik kevesebb mint 20 millió forint értékben adósodtak el. A belépést az árfolyamgát új rendszerébe az ügyfelek 2012 végéig kezdeményezhetik a devizakölcsönt folyósító hitelintézetnél. Az árfolyamrögzítésre, illetve az árfolyam-különbözetből eredő tartozások jóváírására 60 hónapig, de legfeljebb 2017 júniusáig lesz lehetőség. A pénzügyi intézmények a svájci frank esetében 180 forint/svájci frank, az euró esetén 250 forint/euró, a japán jen esetében pedig 2,50 forint/jen árfolyamot alkalmaznának a rögzített árfolyam időszakában.

A parlament hármas felelősséget állapíthat meg a nagyarányú lakossági devizaeladósodást vizsgáló jelentés elfogadásával. Papcsák Ferenc fideszes képviselő előző héten, az alkotmányügyi bizottság nevében tett felszólalásában kijelentette: a jelentést elkészítő albizottság munkájának célja az volt, hogy soha többet ne kerülhessenek ilyen helyzetbe a magyar családok százezrei.

Az Országgyűlés az ugyancsak fideszes Budai Gyula javaslatára vizsgálóbizottságot állíthat fel a Volánbusz 2003-as reorganizációs programjának áttekintésére. Ezt követően várhatóan rövid vita előzi majd meg annak a nemzetközi egyezménynek a kihirdetését, amely egyebek mellett a tengerészek képzéséről szól.

A határozathozatalok után a Felvidékről kitelepítettek emléknapjáról szóló határozati javaslatról kezdődik vita. Ebben a fideszes Molnár Attila azt kezdeményezi, hogy a parlament emlékezzen meg arról a mintegy százezer magyarról, akiket a Benes-dekrétumok zártak ki a Csehszlovák Köztársaságból. A kormánypárti politikus szerint április 12-e lehetne az emléknap méltó dátuma, mivel - írja indoklásában - 65 évvel ezelőtt ezen a napon indult az első transzport Magyarország felé.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!