Bűnszövetkezetben követhették el a terhükre rótt bűncselekményeket a BRFK és a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNYI) volt főtisztjei, valamint V. László és bizalmasa, lényegében ezt állapította meg a bíróság abban a végzésben, amelyet az ügyben második körben rács mögé helyezett G. Imre és K. Attila előzetes letartóztatásának meghosszabbítása kapcsán hozott - írja a keddi Magyar Nemzet.
Tekintettel a terhükre rótt bűncselekmény elkövetésének hosszú időn át tartó szervezett jellegére, összehangoltságára, valamint a volt beosztásukból fakadó kapcsolatrendszerre, a gyanúsítottak jelenléte az eljárásban csak az előzetes letartóztatással biztosítható - ezt állapította meg a Pesti központi Kerületi Bíróság nyomozási bírája a végzésben. A döntés szerint a nyomozati iratokban szereplő adatok, a cselekmény jellege, az ügyben szereplő gyanúsítottak és tanúk nagy száma kiterjedtebb elkövetésre utal, az eljárás előrehaladtával a bűncselekmények körének bővülése várható.
A bíróság határozata a lap szerint előrevetíti, hogy a gyanút egyes terheltek esetében bűnszervezetben történt elkövetésre módosíthatja a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF), ami azzal jár, hogy az ügyet majdan tárgyaló bíróság a vesztegetésért járó büntetés felső határának kétszeresét is kiszabhatja a vádlottakkal szemben.
Korábban nem látott per jöhet
Az eljárás szereplőinek névtelenséget kérő védői nem tartották kizártnak, hogy az eddig közölt gyanút a nyomozó hatóság ilyen módon súlyosbítsa, azonban - mint mondták - a KNYF idáig senkivel szemben sem járt el bűnszervezetben történt elkövetés miatt. Amennyiben a főügyészség módosítja a gyanút, az a rendszerváltozás óta egyedülálló módon olyan büntetőpert eredményezhet, amelyben a bűnszervezet tagjait "nehézfiúk" és rendőrök együtt alkotják - állapítja meg a Magyar Nemzet.
A korrupciós ügy június 1-jén robbant ki, akkor Kalmár Tamást, a Budapesti Rendőr-főkapitányság közrendvédelmi főosztálya vezetőjét és Hopka Lajost, a Nemzeti Nyomozó Iroda speciális bűncselekmények elleni osztálya vezetőjét vették őrizetbe, majd helyezték előzetes letartóztatásba. Ez után Gulyás Imrére, az NNI szervezett bűnözés elleni főosztálya vezetőjére és K. Attilára, az NNI kiemelt ügyek osztálya felderítőjére csaptak le.
V. Lászlót - aki többek között a Hajógyári-szigeten lévő szórakozóhelyek tulajdonosa - négy rendőri vezetővel és egy munkatársával együtt azzal gyanúsítják, hogy korrupció útján illegális rendőri védelem alatt, a hatósági ellenőrzésektől nem zavartatva működtette mulatóit. Az ügyészség szerint mindezekért V. László havi rendszerességgel több százezres, illetve milliós nagyságrendű összegeket adott a rendőröknek.