Szigorúbb előírások alapján kell kiválogatniuk az orvosoknak a rákos betegek közül, hogy kik részesülhetnek a modern gyógyszeres kezelésekből, ha a kormány rábólint arra a rendeletre, amelynek tervezete nem rég jelent meg az EMMI honlapján - hívta fel a figyelmet a tervezett változtatásra az Index.
A lap információi szerint az Országos Onkológiai Intézet nemrég körlevélben magyarázta a rákbetegkezelésben érintetteknek, hogy szükség van az erőteljes spórolásra az onkológia területén is. A minisztérium ezután tette közzé az "egyes egészségbiztosítási tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról" szóló közleményében az rákbetegségekre vonatkozó új irányelveket.
Az Index szakmai forrásai szerint a betegszám-csökkentés leginkább a vastagbélrákkal küzdőket érintheti, de a kiválasztáshoz a korábbiaknál jóval több kritériumnak kell megfelelnie például a mellrákkal küzdő nőknek is.
A laikusok számára nehezen kibogozható módosító szöveg azt írja elő, hogy első körben csak azok az áttétes vastagbélrákos betegek részesülhetnek a célzott gyógyszeres kezelésben, akiknél van esély arra, hogy végelegesen meggyógyulnak, vagy operálható állapotba kerülnek. A súlyosabb eseteknél, tehát azoknál, akiknél néhány hónapon belül végzetessé válhat a daganatok terjedése, első körben kemoterápiát kell alkalmazni, és csak akkor lehet váltani a gyógyszerre, ha a hagyományos kezelés nem javított az állapotukon.
Bodoky György, a Szent László Kórház onkológiai osztályvezető főorvosa az Indexnekfelháborítónak és betegellenesnek nevezte a minisztéiumi tervezetet, mert az szerinte kifejezetten ellehetetleníti a vastagbélrák kezelését, és 8-10 éves visszalépést okoz a gyógyítás színvonalában.
Simon Tamás, a Magyar Rákellenes Liga elnöke azért nevezte lesújtónak a tervezetet, mert abban kizárólag közgazdasági szempontok érvényesülnek, és nem veszik figyelembe azt a kifejezthetetlen lehetőséget, amit egy négy hónapos túlélés helyett egy 18 hónapos jelenthet egy-egy család számára.