Népes cigány család ejtőzik Tiszavasvári központi terén. A közeli Józsefházáról érkeztek, hogy bevásároljanak, mert ott bolt sincsen. Hiába vannak sokan, a család így sem teljes: kilenc gyereket nevelnek ketten, jórészt a 168 ezer forintos családi pótlékból. Bár már végeztek a bevásárlással, még kérnek pénzt egy kiló kenyérre, miután kipanaszkodták magukat.
A tér sokkal inkább egy park, gondosan ápolt gyeppel, virágágyásokkal, a városházával szemben pedig a radikális jobboldal kedvenc szimbólumai sorakoznak: van turulszobor, Trianon-emlékmű, Nagy-Magyarország-térkép és kopjafa is.
Benyomásaink alapján mintha ez a kettőség jellemezné a várost is: a felszínen ugyan láthatók a rendezettség jelei, de a valóság egy roppant nehezen élhető városról árulkodik, amely egyelőre legfeljebb szimbolikus eredményeket ért el. Az élet aligha lett jobb, amióta a Jobbik irányítja. Tiszavasvári ugyanis a legnagyobb olyan település, amelynek jobbikos polgármestere van 2010 óta, jelentősége ráadásul több mint szimbolikus: Vona Gábor többször is arról beszélt, hogy a Jobbik mintavárosává teszik a 13 ezres települést.
Fülöp Erik polgármester a ciklus eleje óta több úton is megpróbált elindulni, hogy felvirágoztassa a várost, de vélhetően a Jobbik sem olyan mintát képzel magának, mint 2014 Tiszavasvárija. „Nem volt könnyű feladatunk az elmúlt mintegy négy esztendőben. Sok olyan probléma nehezítette mindennapjainkat, amelyek nem mondhatóak átlagosnak […] Bízom benne, hogy erőfeszítéseink sikerei jó mintaként szolgálnak minden más település számára” – reagált Fülöp arra a kérdésre, hogy mennyiben érzi mintavárosnak Tiszavasvárit.
Külföldi partnerektől reméltek beruházásokat, és pár hónap alatt testvérvárosi együttműködést kötöttek az iráni Ardabillel, a kínai, ötmilliós Jicsunnal és a törökországi Osmaniyével. Fülöp Erik Vona Gábor társaságában 2010-ben egy iráni delegációt fogadott Tiszavasváriban, meg is állapodtak, hogy a közeljövőben több nagy volumenű beruházás valósulhat meg, de ennek eddig semmi látható jele nincs.
Nem sokkal később Fülöp az alpolgármesterrel együtt Kínába utazott, ahol a testvérvárosi megállapodás mellett olyan beruházásokról egyeztek meg, amelyek a küldöttséggel utazó újságíró szerint még a ciklusban megvalósulnak. A kínai fejlesztéseknek azonban nyomuk sincs, a kínai jelenlét legfeljebb a főutca két lepattant kínai áruházában nyilvánul meg. Fülöp Erik az Origónak azt írta, a külföldi partnerekkel való eredmények eléréséhez több idő kell.
A térség egyik legégetőbb problémája, hogy kevés a munkahely, és a külföldi tőke sikertelen csábítása ellenére pár fejlesztés azért történt az elmúlt négy évben: félmilliárdos beruházással üzemet és 80 munkahelyet hozott létre a Járműszerelvényt Gyártó Zrt. (egy év múlva már 150-en dolgozhatnak itt). A helyi Quick 2000 Kft. pedig 278 millióval fejlesztette a telephelyét, ami szintén generált munkahelyeket, Fülöp Erik szerint pedig hamarosan egy biogáz- és egy biomasszaüzem is beindul. A pozitívumokat viszont jelentősen árnyalja, hogy az idén januárban az Alkaloida indiai tulajdonosai bejelentették, hogy külföldre helyezik át a morfingyártást, ezért a 360 fős gyár létszáma megfeleződhet.
„Források híján senki nem tud tenni semmit. Az állam nagyon visszavette a normatívákat az önkormányzatoktól, ráadásul a környező településekkel szemben alig nyerünk meg pályázatokat a jobbikos polgármester miatt” – mondta egy korábban az önkormányzatnál dolgozó férfi. Ő is a Jobbikra szavazott, és hiába gondolja úgy, hogy nagyon nehéz bármit is csinálni ilyen körülmények között, nem ezt várta. „Ilyen közegben, ilyen munkalehetőségek mellett nem lehet mintavárost csinálni” – folytatta a kocsijának támaszkodva.
Nem sokkal később, a közmunkások ebédje közben kezd panaszkodni egy arra járó, hogy alig tudnak megélni: három gyereket nevelnek, de a gyesből, az aktív segélyből és a gyermekvédelmi támogatásból alig jön be 110 ezer forint. „Tenni is kell valamit azért, hogy dolgozzál. Egészséges vagy, van két kezed, miért a segély miatt panaszkodsz?” – torkolja le egy roma közmunkás a férfit. A nő nagyon meg van elégedve Fülöp Erikkel, aki jóban is van vele, és szerinte a romák többsége indokolatlanul fél a Jobbiktól.
„Semmiből semmi” – summázta röviden a Jobbik teljesítményét egy középkorú férfi. „A parkok szépek, rendben vannak, de rajtuk kívül tiszta szemét a város. Hogy mit vártam a Jobbiktól? Ennél többet, sok munkahelyet ígértek” – magyarázta a biciklijéről. Ezt követően gyorsan elérkeztünk egy érezhetően kardinális kérdéshez: a cigány–magyar együttéléshez. A megkérdezett nem romák egyöntetűen beszéltek arról, milyen kellemetlenségeket okoznak a romák, a leglátványosabban a segélyosztáskor: ellepik a központot, kötekednek, hangoskodnak. A romák pedig leginkább arról panaszkodtak, hogy másodrendű állampolgárként kezelik őket, és munka hiányában a kevés segélyből alig élnek meg.
„Feljönnek a suhancok fagyit enni vagy diszkóba, és a rendőrök zavarják haza őket. Már nem is szórakozhatnak?” – háborgott a józsefházai anya. Romák és nem romák egybehangzóan azt mondták, hogy az elmúlt négy évben jóval több lett a rendőr, és sokkal szigorúbbak, mint korábban. Több roma szerint egyfolytában igazoltatják őket, tízezres büntetéseket szabnak ki egy igazolvány hiányáért, a cigánysorra is rendszeresen járnak. „Jobban ellenőrzik, átnézik, zaklatják őket” – mondta a korábban a városházán dolgozó férfi. Szerinte más városokból hoztak rendőröket, így sokkal kevésbé elnézőbbek, és már nemcsak autókkal, hanem gyalogosan is járőröznek.
Bár Fülöp Erik mindössze annyit írt az Origo kérdésére, hogy javult a közbiztonság, ezt a helyiek benyomásai nem támasztják alá, az ügyészségi statisztikákból pedig akár az is kiolvasható, hogy ennek pont az ellenkezője történt. Az ügyészség szerint 2010-ben összesen 212 feljelentés végződött vádemeléssel, 2012-re ez lecsökkent 202-re, tavaly viszont már 358 vádemelés volt. 2013-ra részletes adatok még nem állnak rendelkezésre, de 2010-ről 2012-re több mint 50 százalékkal ugrottak meg a vagyon elleni bűncselekmények miatti vádemelések, igaz, ebből akár az is következhet, hogy a közbiztonság ugyanolyan, de a rendőrök aktívabbak. Személy és a közrend elleni bűncselekmények miatt viszont jóval kevesebb esetben emeltek vádat. „A megélhetési lopások ugyanúgy megvannak” – erősít rá más megkérdezettek véleményére a férfi.
Tiszavasváriban szintén kudarcba fulladt a Jobbik által a 2014-es kampányban sokat hangoztatott csendőrség felállítása is. Egy évvel a létrehozása után már kénytelenek voltak átnevezni városőrségre, majd 2012-ben Fülöp Erik szerint olyan anyagi nehézségeik voltak, hogy nem tudták fedezni a működtetését.
„Erik nem bántani akarja a cigányokat, hanem rendbe akarja őket tenni. De hát beletört a bicskája, küszködik velük” – mondta egy Jobbik-szavazó idősebb nő. A polgármester 2010-ben még azt mondta, hogy rendezni akarják a cigánytelepeket, de ennek sem lehet sok nyomát látni a legismertebb, cigányok által lakott részen, a Széles út környékén. A részben vályogépületek közötti részt már-már összefüggő szemétréteg takarja.
Látogatásunkkor húsz-harminc helyi sereglik össze, és egymás szavába vágva panaszkodnak arról, hogy április első felében le akarják dózerolni a vályogházaikat. Szerintük húsz-harminc házról lehet szó, amelyek közül sokban hét-nyolc gyerekes családok élnek. Azt mesélik, azt mondták nekik, hogy a ledózerolt házakban élő gyerekeket intézetbe akarják vinni, de ennél több részletet nem tudtak mondani.
Fülöp Erik az Origónak azt írta, hogy az emberi életeket veszélyeztető, engedély nélkül épített épületek felülvizsgálatát fogják kérni a járási hivataltól. Gondozásba vetetik azokat a gyerekeket, akiknél fennáll a súlyos veszélyeztetés. „Járványok közepette, víz, villany, fűtés, megfelelő táplálék, ruházat nélkül a jövő letéteményeseinek számító gyerekek éppen olyan nincstelen, normaszegő felnőttekké lesznek, mint a szüleik. […] Ha ott maradnak a jelenlegi közegben, és a szülők nem akarnak változtatni a lakhatási körülményeiken, akkor abszolút esélytelen, hogy olyan emberekké váljanak, akik képesek a normális együttélésre a társadalom többi tagjával” – írta.
Fülöp szerint a közelmúltban mintegy kétszáz, döntően roma gyermek lett hepatitiszes, és jelenleg is vannak tbc-s és vérhasos megbetegedések. Mint írja, amennyiben a településrészen élők közegészségügyi állapotában nem történik jelentős változás, ismét tartaniuk kell a különféle fertőző betegségek fellángolásától. „Ennek megakadályozása érdekében és a cigányság beilleszkedésének elősegítése érdekében egy átfogó cselekvési tervet dolgoztunk ki, melynek végrehajtásához már hozzá is kezdtünk. Ennek egyik sarkalatos eleme a rossz lakhatási körülmények közös erővel történő felszámolása” – írta.