Nem minősíteném az ellenfeleimet, és a saját esélyeimet sem becsülgetném. Minden választás választás. Ez már a hetedik önkormányzati kampány, amiben részt veszek: ilyenkor mindig elhangoznak mondatok, történnek gesztusok, amiket később esetleg megbánnak. Véleményem azért van: egy főpolgármesternek nem az a dolga, hogy bolondot csináljon magából, hanem az, hogy a város problémáit megoldja.
Talán nem véletlen: az amerikai elnök megtiltotta a kormánya tagjainak, hogy ezt tegyék.
Jó ügyet lehet támogatni anélkül is, hogy egy közjogi funkciót közben lejáratnánk vele.
Igaz, hogy az elmúlt négy évben sokat hadakoztam, főleg a saját politikai közösségemmel, de Óbudán 16 évig voltam polgármester, ennek nagy részében pedig kisebbségben voltam. Ezt senki nem vette észre, egy botrány nem volt, mert mindig volt megegyezés. Most is lesz.
Erre fokozottan érvényes, amit a főpolgármester-választásról mondtam: nem szívesen mennék bele az esélylatolgatásba. Ilyenkor már kockázatos tippelni. A mi politikai közösségünkön belül is megoszlanak a vélemények a prognózisokról.
Mindenféle felmérések vannak, de a választás előtt másfél hónappal nem szívesen beszélgetnék ezekről.
A programom elkészült, ráadásul mi nem két hét, hanem két év alatt írtuk meg, és már 2010-ben közreadtuk.
Az a 130 oldalas program csak részben teljesült, de nem fejeződött be. Most kiegészült új elemekkel is, és lesz majd róla egy részletes sajtótájékoztató.
Felújítjuk a 3-as metrót, a földalatti kocsijait is le kellene cserélni, bevezetjük az elektronikus jegyrendszert a BKV-nál, befejezzük az 1-es villamos meghosszabbítását, folytatjuk a buszok cseréjét, elektromos buszok lesznek a Várba. Felújítjuk a Lánchidat, de nem engedem a kiszélesítését. Folytatjuk a P+R parkolók építését, 11 főútvonal felújítása várható, és folytatjuk a Duna-part rendezését, lecseréljük a kishajóflottát, és kiterjesztjük a barnamezős területeknek a kezelését.
Folytatjuk a Margitsziget-programot a Japánkert, a zenélőkút felújításával, és a futópálya, valamint a köz- és díszvilágítás korszerűsítésével, ez jövőre lesz kész. Az állatkert fejlesztési programját is folytatjuk: a Vidámpark helyén már létrehoztuk a Holnemvolt Parkot, de a területen maradt nosztalgiajátékok korszerűsítése még hátravan. Létrehozunk egy meseparkot és a Pannon Parkot, benne a Biodommal. Ennek az a lényege, hogy visszamegyünk legalább tízmillió évet a miocén korba, a földtörténeti újkorba. Ez nagyon érdekes kor, bemutatjuk az akkor élt állatokat. Például a ló is akkor jelent meg.
Nem akarok a lovakkal poénkodni. A példa kedvéért mondtam, ilyen az elefánt és a szarvas is. Ez ténykérdés.
Nem csak uniós forrásban, bankhitelben is gondolkodunk. De valamit tisztázzunk: amikor ide kerültem, volt a városnak nagyságrendileg 180 milliárdos adóssága, a BKV-nak további 73 milliárdnyi, valamint a közlekedési cégnél egy mintegy 800 milliárdos beruházási igény, amit sokan belső adósságnak hívnak. Ebből a 180 milliárdos adósságot a kormány átvállalta. Ezek után aránytalannak érzem a tiltakozást, hogy 60 milliárd hitelt felvennénk a metrószerelvények felújítására. Korábban egyébként a 180 milliárdos adósságra azt mondták, hogy az nem baj, mert fejlesztésre ment. Ha akkor nem volt bűn a 180 milliárdnyi hitel, miért baj most az egyharmada?
Persze, mindent hozzá lehet adni. Minden projektnek van részletesen költségbecslése, nem tízsoros előterjesztéseket készítünk, mint a korábbiak. Az ütemezéseknél a műszaki előkészítettséget és a források biztosítását kell figyelembe venni. Kétségtelen, hogy a források rendelkezésre állásánál van egy bizonytalanság. Az ország uniós forrásai is valamelyest szűkültek, a főváros és a vidék közt megy is a harc az uniós pénzekért. Most a városnak jelentős a hitelképessége, hiszen nincs adósságállománya. Az sem egészen igaz, hogy a hitelt nincs miből törleszteni, mert vannak területeink, barnamezős területeink is, amelyek értéke a kármentesítés után akár nagyságrenddel is növekedhet.
A miniszterelnök úr rám bízta, hogy beszáll-e, vagy sem.
Ügyes a kérdés, remélem, ilyen ügyes lesz a válasz is. A kampány alakulását nyilván befolyásolják majd a következő hetekben a politikai történések, a közvélemény-kutatási adatok és mindkettőnk időbeosztása.
Ha jól értem, abban a helyzetben vagyok, hogy kezdeményezhetek ilyesfajta segítséget, de nem szeretném azt a látszatot kelteni, mintha nekem elég volna egy megrendelést benyújtani, a miniszterelnök pedig vigyázzba áll. Abban biztos vagyok, hogy ha igényelem, számíthatok a segítségére.
(Az interjú második részében, amelyet szombaton délelőtt olvashatnak, szó lesz még a 3-as metróról, a BKV esetleges államosításáról és a közgyűlés feletti főpolgármesteri vétójogról is.)