Több ezer háromezres kormányhatározat szabályozza életünket a nemzetbiztonságtól a gazdaságon át számtalan területen, anélkül, hogy tudnánk róla. Az ilyen, szigorúan titkos rendeleteknek nemcsak a részletei, de még a témája sem tudható. A nyilvánosság számára nem hozzáférhető határozatoknak csak a darabszáma ismerhető meg.
A megalakulása óta eltelt három hónapban a harmadik Orbán-kormány eddig hat titkos kormányhatározatot fogadott el - derült ki a Miniszterelnökség Origónak adott válaszából. Ezzel a tempóval a ciklus végére az ilyen kormánydöntések száma megközelítheti a százat, ami harmadával több, mint 2010-2014 között, és csaknem duplája a baloldali kormányok 2006-2010 közötti titkos döntéseinek.
A most zárult ciklusban az Orbán-kabinet összesen 72 titkos kormányhatározatot hozott: a 2010-es csonka évben még csak egyet, a következő teljes évben 13-at, 2012-ben 18-at, az utolsó másfél évben pedig már összesen 40-et.
Az előző ciklusban, 2006-2010 között összesen 51 hasonló döntést hoztak a kormányok, pedig ez idő alatt kettő is volt belőlük. A második Gyurcsány-kormány 2006-2009 közötti három évben 10, 10, illetve 17 háromezres határozatot fogadott el, vagyis összesen 37-et. A Bajnai-kormány alig több mint egyéves hivatali ideje alatt 13-at: 2009-ben nyolcat, 2010-ben ötöt.
Az ilyen minősített kormányhatározatok közös jellemzője, hogy semmilyen módon nem nyilvánosak, tartalmukat az állampolgárok nem ismerhetik meg, sőt egy nagyon szűk körön kívül még a kormányzat és az államigazgatás alsóbb szintjei előtt sem ismert a tartalmuk.
A háromezres jelzőt pedig azért kapták, mert négyjegyű azonosító számuk hármassal kezdődik. Titkosságuk miatt sem az ezres sorszámmal kezdődő határozatokat közlő Magyar Közlönyben, sem a Határozatok Tárában nem jelennek meg.
Azért titkosak, mert a határozatokban hadititkok, nemzetbiztonsági jellegű információk vagy olyan döntések vannak, amelyeknek nyilvánosságra kerülése a kormány megítélése szerint veszélyeztetné Magyarország érdekeit.
A rendszerváltás óta ugyan egyre kevesebb ilyen titkos határozatot hoznak a kormányok, és különösen 2006 után csökkent ezek száma, de az utóbbi két ciklus adatai alapján számuk az utóbbi években ismét emelkedni kezdett.
Ezzel együtt is visszafogottabban titkosítottak az utóbbi évtizedben, mint korábban. Közvetlenül a rendszerváltás után még nem havi kettő, hanem csaknem 50 kormánydöntésre ütötték rá az Államtitkok! feliratú pecsétet.
A legtöbb háromezres döntést, 2299-et az Antall-Boross kabinet hozta 1990-94 között. A Horn-kormány már csak 486, míg az első Orbán-kabinet még kevesebb, 380 titkos kormányhatározatot fogadott el. A Medgyessy-, majd Gyurcsány-kormány 2002-2006 között pedig összesen 339-et.
Nem példa nélküli ugyan, de az ilyen kormányhatározatok utólagos nyilvánossá tétele nagyon ritka. Az első Orbán-kormány 380 titkos döntéséből máig csupán egy vált nyilvánossá: a Mol földgázüzletágának kiszervezéséről szóló 2001-es.
Egy másik, a 3008/2004-es számú szól arról, ki adhat parancsot terroristák által eltérített polgári repülőgép lelövésére Magyarország légterében. A minősítés 2005-ös feloldása óta is csak annyit tudni: az erre jogosult „Nemzeti Döntéshozó Személy” a honvédelmi miniszter lehet, vagy bárki, akit ő kijelöl - derítette ki korábban a Népszava.
Az elmúlt 25 év legnagyobb felülvizsgálatát a Horn-kormány döntötte el 1995-ben. Átnézték az Antall-Boross kabinet kétezernél több titkos kormányhatározatát, és több száznak feloldották a minősítését. Többségük ennek ellenére sem ismert, hiszen utólag ezeket nem tették a közvélemény, a sajtó számára hozzáférhetővé.
Egy 1993-as háromezres határozatról azonban tudható, hogy előírta: a lakosság, illetve a fegyveres erők alapvető ellátását a Gazdaságbiztonsági Tartalék fedezi átmeneti vagy tartós piaci zavar, illetve az alkotmányban meghatározott minősített időszak - hadiállapot, szükségállapot, rendkívüli helyzet - esetén.
Több titkos határozat született a rendszerváltás utáni első ciklusban például a bős-nagymarosi vízlépcsővel összefüggésben. A 3045-ös, a 3104-es és a 3144-es számúak más mellett az elektromos, illetve dízelüzemű szivattyúk vízkiemelés-kapacitását rögzítették. Az akkoriban a Beszélőben megjelent cikk szerint Horn Gyuláék csak az első, 3045-ös döntés titkosságát oldották fel.
A kormányzati titkosítás azonban nem új keletű gyakorlat: a rendszerváltás előtt is léteztek háromezres határozatok. A legkülönfélébb témákban született ilyen döntések nagy részének minősítését azóta feloldották, így ezek az iratok kutathatóak.
Így ma már tudható, hogy például a 3446-os sorszámú, 1976-os kormányhatározat milyen részletes szabályokat tartalmazott "a magyar állampolgároknak az űrutazásokban történő részvételéről". Az sem titok ma már, hogy a bankreform előzményeként a Minisztertanács 1986-os háromezres határozata rögzítette a kétszintű bankrendszer kialakításához szükséges intézkedéseket.
Titkos információ volt a pártállami rendszerben az állami vezetők bérezése is. Erről is egy háromezres határozat szólt, ennek melléklete volt a bértábla. Mint az Müller György Kormányról kormányra a rendszerváltás utáni Magyarországon című könyvéből tudható, ezen a Grósz-kormány változtatott, mikor 1077/1987-es Minisztertanácsi rendeletét a témában nyilvánosan közzétette a Magyar Közlönyben.