Demeter Márta és Mesterházy Attila, az MSZP képviselői javasolták kedden, hogy az Országgyűlés külügyi bizottsága vegye napirendre az amerikai kitiltási botrány ügyét.
Németh Zsolt, a bizottság elnöke, a Fidesz–KDNP képviselője azt mondta, Lázár János hétfőn nyilvánvalóvá tette, hogy Magyarország elkötelezett az amerikai kapcsolatok irányában, de a magyar kormány várja az amerikai kormány információját a kitiltásokról. Indokoltnak nevezte a szocialisták felvetését, de tekintettel arra, hogy a hétfői bizottsági ülésen elhangzottakhoz képest új információ nem áll rendelkezésre, nem támogatja a napirend kiegészítését.
Hozzátette, hogy Szijjártó Péter amerikai látogatása után lesz újra aktuális a kérdés, mivel akkor újabb információk kerülhetnek nyilvánosságra. Németh arra is javaslatot tett, hogy a jövő héten akár hétfőn is tarthat a külügyi bizottsági ülést, amelyen foglalkoznának ezzel a kérdéssel, és Szijjártó Pétert is meghallgathatják.
Mesterházy jó felvetésnek tartotta Németh javaslatát, azt mondta, ha a külügyminiszter később beszámol az ügyről, akkor az egy vállalható kompromisszum a részükről, hogy ne vegyék kedden napirendre az ügyet. Ezt követően a bizottság egyhangúlag elfogadta a korábbi napirendet.
Mint arról korábban beszámoltunk, hat érintettje van az Egyesült Államok által korrupciógyanú miatt elrendelt beutazási tilalomnak, mind a hatan a kormány alkalmazottai vagy kapcsolatban állnak a kormánnyal – mondta André Goodfriend amerikai ideiglenes ügyvivő hétfőn Budapesten.
A korrupciós botrány az után robbant ki, hogy a Napi Gazdaság internetes oldalán megírta, hogy több amerikai érdekeltségbe tartozó intézménnyel és céggel szemben is adóhatósági vizsgálat folyik Magyarországon. A lap szerint az amerikai fél válaszként arra készül, hogy megnehezítse az érintett hatósági vezetők beutazását az Egyesült Államokba.
A budapesti amerikai nagykövetség nem tudott adóhatósági vizsgálatokról, azt viszont megerősítették, hogy bizonyos magyar magánszemélyek nem léphetnek be az USA-ba, hiteles információik vannak ugyanis arról, hogy az érintettek vagy részt vettek korrupciós tevékenységben, vagy hasznot húztak belőle.
A kitiltás örökre szólhat, a korrupcióval gyanúsított személyek soha nem léphetnek már be az Egyesült Államok területére – mondta el az Origónak Simonyi András. A volt washingtoni nagykövet szerint a korrupciós botránynak nagyon súlyos következményei lehetnek Magyarországra nézve. André Goodfriend bekéretése Simonyi szerint az utolsó, piros jelzésnek számít a diplomácia kifinomult nyelvén.