Csakúgy, mint eddig, most is kizárólag a jobboldalhoz sorolható „jobbkezei" lesznek Tarlós István főpolgármesternek – értesült városházi forrásból az Origo. Megtudtuk azt is, hogy a posztját a választáson minden eddiginél kevesebb támogató vokssal megőrző Tarlós szakít a „macsó" hagyományokkal, és három helyettese közül egynek nőt szemelt ki.
Az új, ötéves ciklusban az eddigi néggyel szemben csak három helyettese lesz Tarlós Istvánnak. Legalábbis ő maga több nyilatkozatában is három leendő segítőről beszélt: egyikük a fejlesztési, másik a pénzügyi, gazdasági és vagyoni kérdésekért felelne, a harmadik pedig a humán területekért lenne felelős.
Városházi forrásaink szerint a fejlesztésekért felelős helyettes továbbra is Szeneczey Balázs lesz. A 39 éves jogász 2012 nyarán lett a főpolgármesteri kabinet vezetőjéből Tarlós külsős – vagyis nem közgyűlési képviselő – helyettese, a mostani kampányban pedig a kampányfőnök volt. Igaz, Tarlós visszafogott kampánnyal indult a választáson.
A pénzügyi portfóliót szintén régi emberére, a KDNP-s Bagdy Gáborra bízhatja Tarlós, miután az előző ciklusban is az 57 éves közgazdász vitte ezt a területet. Bagdyt csak azért indították esélytelen polgármesterjelöltként a XIII. kerületben, hogy veszítsen, és a kompenzációs listáról bejusson a közgyűlésbe és mandátumot szerezhessen.
Mivel az összeférhetetlenségi szabályok szerint kerületi polgármester nem lehet főpolgármester-helyettes, utóbbiakat csak a kompenzációs listán a közgyűlésbe jutott tagok vagy külsősök közül lehet kinevezni. Bagdy lesz a kompenzációs listás belsős, Szeneczey és a harmadik helyettes pedig a nem képviselő, külsős.
Értesüléseink szerint Tarlós – szakítva az elmúlt ciklus hagyományaival – ezúttal nőt nevezhet ki helyettesének, méghozzá az előző ciklusban Fidesz–KDNP-s fővárosi képviselő, ám most mandátumhoz nem jutott, tehát külsős Szalay-Bobrovniczky Alexandrát. A rendszerváltás óta egyetlen nő volt főpolgármester-helyettes: az SZDSZ-es Szolnoki Andrea 1994–2006 között dolgozott Demszky Gábor mellett.
A tavaly még Szentkirályi Alexandra nevet viselő leendő új helyettes idén már hivatalosan is a férje vezetéknevét használta, a vagyonnyilatkozatát is Szalay-Bobrovniczky Alexandra Évaként töltötte ki. A férje ugyanis Szalay-Bobrovniczky Kristóf, az Orbán-kormánynak rendszeresen dolgozó Századvég-csoport egyik vezetője, a Századvég Alapítvány kuratóriumának elnökhelyettese.
Az ő testvére pedig Szalay-Bobrovniczky Vince, akit nyár elején hazahívtak a bécsi nagyköveti posztról, és a külügyi tárca európai és amerikai kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárává léptették elő, majd pár hónappal később, Szijjártó Péter miniszteri kinevezése után hátrébb vonták, azóta uniós ügyekért felelős főosztályvezetőként dolgozik a minisztériumban.
Legutóbb talán akkor került a hírekbe Szalay-Bobrovniczky Alexandra, amikor tavaly ősszel a fővárosi közgyűlés ülésén civilek tüntettek a hajléktalanok kriminalizálása, közterületekről való kitiltása ellen, az Index.hu tudósítása szerint pedig a Városházára érkező képviselő azért bosszankodott, mert az Audi A3-asával nem fért be a bejáraton az LMP sajtótájékoztatója miatt. (Vagyonnyilatkozatában egyébként akkor sem és azóta sem szerepelt ilyen jármű.)
Korábban, 2012 januárjában pedig azért lehetett találkozni a leendő főpolgármester-helyettes nevével, amikor tagja volt annak a magyar delegációnak, amely az Egyesült Arab Emírségekbe utazva titokzatos tárgyaláson vett részt.
Mint az Origo akkor beszámolt róla, az utazáson részt vett Habony Árpád, a miniszterelnök egyik legközelebbi nem hivatalos munkatársa, Rogán Antal, a parlament gazdasági bizottságának akkori fideszes elnöke, valamint Szalay-Bobrovniczky Kristóf és a felesége. Azt állították, hogy magánúton jártak ott, Szalay-Bobrovniczky Alexandra pedig annyit mondott: "Fényképeztek, mi mosolyogtunk, ennyi történt."
Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettesként bruttó 700 ezer forint körüli összeget kereshet majd, bár korábban sem volt rossz jövedelme.
Az előző ciklusban volt olyan időszak, amikor fővárosi képviselői juttatását csaknem félmilliós összeggel tudta havonta kiegészíteni a Fidelitas I. kerületi elnöki tisztségéből előrelépett képviselő.
Szalay-Bobrovniczky Alexandra 2011-ben például négy fővárosi cégben viselt felügyelőbizottsági tisztségével havonta 460 ezer forintot keresett, tavalyra viszont már csak egy ilyen megbízatása maradt a BKK egyik cégénél, havi 200 ezres juttatással.
Legutóbbi vagyonnyilatkozata szerint ugyanakkor nincs jelentősebb vagyona: egy I. kerületi társasházi lakásnak felerészben, egy IX. kerületinek pedig egyedüli tulajdonosa. Amúgy se tartozása, se megtakarítása.
Tarlós István leendő helyettese városházi forrásaink szerint nyár közepe óta készül új megbízatására. Papíron a humán területet kapná, de őt magát a turizmusfejlesztés és a városmarketing témája érdekelné, ezzel foglalkozna szívesen. A humán portfólió ezenkívül igazából a kulturális területet öleli már csak fel, hiszen a fővárosi fenntartású kórházak állami kezelésbe vételével az egészségügyi terület okafogyottá vált.
Nem mintha a többi leendő helyettesnek túl sok dolga akadna. Ami Szeneczey Balázs portfólióját, a fejlesztéseket illeti, a legfontosabb, jelentős összegű budapesti beruházások többségéért továbbra is külön kormánybiztos, Fürjes Balázs felel. Bagdy Gábornak sincs sok mozgástere, hiszen a főváros mintegy 300 milliárd forintos éves költségvetésének jelentős része csak átfolyik a fővárosi önkormányzaton, szabadon elkölthető forrás, amivel igazán tervezni lehetne, gyakorlatilag nincs.