Olyan törvényjavaslat készül, amely "orvosolná" a korrupciós és kitiltási botrányhoz hasonló helyzeteket - jelentette be Németh Szilárd. A fideszes politikus szerint erről is tárgyalt a kabinet szerdai ülésén.
A részleteket firtató kérdések elől a kormánypárti politikus azzal tért ki, hogy a tervezet még csak most készül, a részleteket a kormány dolgozza ki, ennél több konkrétumot ezért nem tud mondani.
A kitiltási ügy fontos témája volt eközben a szerdán, zárt ajtók mögött tartott nemzetbiztonsági bizottsági ülésnek, különösen azután, hogy az egyik, korábban megnevezett lehetséges érintett, Vida Ildikó reggel a Magyar Nemzetben megjelent interjúban elsimerte, hogy egyike azoknak, akik beutazását korrupciós vádakkal összefüggésben megtagadták az amerikai hatóságok az Egyesült Államokba.
Ezért is várták a bizottság elé Vida Ildikót, ám a NAV elnöke csak ahelyettesét, Varga Árpádot küldte. Varga nem válaszolt érdemben az újságírók kérdésére, akik azt próbálták tőle megtudni, ő rajta van-e a kitiltottak listáján, de csak annyit mondott: nem nyilatkozik. Az ülésre Varga bemenet, és a meghallgatás zárt ajtók mögött elkezdődött.
Rövid idő után távozni kényszerült a bizottsági ülésről Vadai Ágnes, a DK alelnöke, mert - mint mondta - kitiltották onnan. A képviselő nem tagja a bizottságnak, viszont kérte, hogy maradhasson, mondván: nemrég képviselőként betekinthetett olyan, az ügyben releváns dokumentumokba, melyek alapján jelenlétével "előre tudná vinni az ügy felderítését".
A bizottság szocialista elnöke, Molnár Zsolt szavazásra bocsátotta, hogy Vadai maradhat-e, ám a testület kormánypárti többsége ezt elutasította. Vadai távozóban még annyit mondott: a botrány szerinte alapvetően megrengette az adózási morált, ráadásul kétségeket támaszt egyes kormánytagokkal szemben, akik eddig azt hangoztatták, hogy nem tud a kormány arról, kik az ügy érintettjei.
Az LMP-s Szél Bernadett -aki kedden egész nap Vida Ildikóra vadászott, de nem tudott beszélni a NAV-elnökkel - elfogadhatatlannak nevezte, hogy "a kormány tovább falazzon Vida Ildikónak". Úgy vélte, a kormánynak tisztáznia kell magát, és Orbán Viktor miniszterelnök is magyarázattal tartozik, mert Vida nyilatkozata szerint a kormány régóta tudott a kitiltottakról, ám a nyilvánosság előtt ezt tagadták.
A minisztérium közleményben reagált Vida Ildikó interjújára, melyben a NAV elnöke elismeri, hogy ő és több munkatársa is szerepel a kitiltottak listáján. A tárca szerint a miniszter az interjú megjelenése előtt tájékoztatást kapott Vida Ildikótól az amerikai hatóságok intézkedéséről.
A tárca szerint mivel továbbra sem tudják, hogy az amerikai döntéshozók milyen konkrét ügy miatt korlátozták Vida Ildikó beutazását az USA-ba, a minisztérium várja az amerikai információkat, közben pedig folytatja vizsgálatát, amelyet a Bunge Zrt. bejelentése alapján az ÁFA-visszaélések miatt indított.
A minisztériumi közlést erősíti, hogy L. Simon László is úgy nyilatkozott a nemzetbiztonsági bizottság ülésére érkezőben, hogy nem tudott a kormány korábban konkrét nevekről. A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára úgy fogalmazott: ő is kíváncsi arra, kinek és mikor szólt Vida Ildikó, mert a kabinet nem tudott konkrét nevekről.
"A kormányzat összes nyilatkozata következetes és egyértelmű volt ebben a kérdésben, hiszen nem tudta a neveket, a NAV-elnökétől hivatalos tájékoztatást nem kapott, én magam sem láttam ilyen dokumentumot." - mondta az államtitkár. A Vida Ildikó távozását firtató kérdésekre azzal válaszolt: mindenkit megillet az ártatlanság vélelme.