Bár Szijjártó Péter azt tervezte, hogy a márciusban Budapestre érkező amerikai külügyi államtitkárral "minden nyitott kérdést megvitat" majd, ez elmarad, mert Victoria Nuland mégsem jön Budapestre.
Legalábbis egyelőre nem, mert az utat elhalasztották - erősítette meg az Origónak a külügyi tárca. "Az amerikai fél arról tajékoztatta a Külgazdasagi és Külügyminisztériumot, hogy Victoria Nuland külügyi allamtitkar látogatását elhalasztották" - írták, de az okot nem közölte a külügyi tárca.
Néhány napja kínos helyzetet teremtett, hogy egy orosz hírügynökségi tudósítás Victoria Nulandot idézte az Oroszországgal szembeni szankciókkal kapcsolatban, mire a külügyi tárca heves nyilatkozatban reagált. Csakhogy utóbb kiderült, félrefordították az amerikai külügyi államtitkár szavait, Szijjártó tárcájának pedig viszakoznia kellett.
A Szputnyik orosz állami hírügynökség Victoria Nuland keddi, washingtoni szenátusi meghallgatásáról azt írta, hogy a külügyi államtitkár szerint az Egyesült Államok nyomást gyakorolna az Oroszország elleni szankciókat ellenző európai államokra, így például Magyarországra.
A külügyi tárca másnap Szijjártó Péter reakciójaként azt közölte, hogy Magyarország eddig is tartotta és ezután is tartani fogja magát a közös európai döntésekhez, "senkinek nem kell aggódnia, és senkinek nem kell nyomást gyakorolnia ránk". Miután kiderült, hogy Nuland szavait félrefordították, a tárca közölte: "megnyugvással értesült" arról, hogy nem esett szó nyomásgyakorlásról.
Szijjártó Péter a március végére tervezett budapesti látogatáson azt, a Victoria Nulanddal tavaly októberben kezdett párbeszédet kívánta volna folytatni, amit a külügyi és külgazdasági miniszter akkori, washingtoni látogatásán indított el.
Szijjártót az akkori hírek szerint hűvös viszony és kritikai hangok fogadták Washingtonban - nem sokkal azután, hogy Victoria Nuland élesen bírálta Magyarországot, és olyan kijelentéseket tett, minthogy Kelet-Európát egyszerre sújtja "a demokrácia leépülésének és a korrupciónak az ikerrákja", vagy - Orbán Viktor említése nélkül - illiberális demokráciáról és a nacionalista érzelmek felkorbácsolásáról beszélt.
A kétoldalú politikai vitákkal kapcsolatban washingtoni útjáról Szijjártó azt mondta, hogy az Egyesült Államok számos konkrét magyar intézkedést megkérdőjelezett. „Én azonban elmondtam, hogy mi az Európai Bizottsággal végigtárgyaltuk mindazokat a jogszabályokat, amelyek a jelenlegi magyar alkotmányos berendezkedéshez elvezetnek." - magyarázta.
„Ezért tehát a mi törvényeink az európai értékeknek és az európai szabályoknak teljes mértékben megfelelnek. Ezért ha valaki a mi alkotmányos berendezkedésünket és az ahhoz vezető intézkedéseket megkérdőjelezi, akkor annak igazából az Európai Bizottsággal van vitája" - fogalmazott a miniszter.
Victoria Nuland tervezett látogatásának elhalasztásáról, annak lehetséges okairól megkérdeztük az Egyesült Államok külügyminisztériumát is, amint választ kapunk, közöljük.
Cikkünket folyamatosan frissítjuk a legújabb információkkal.