A megkeresett 307 iskola 86 százaléka nemet mondott a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak (Klik) és visszautasította, hogy diákjait "biodíszletnek" küldje a március 15-i budapesti állami ünnepségekre, így Orbán Viktor múzeumkerti beszédére - derült ki a Klik Origónak küldött összesítéséből.
Budapest, továbbá Pest és Fejér megye összesen 307 gimnáziuma és szakiskolája kapott meghívót az állami intézményfenntartótól, a Kliktől, hogy diákjaik vegyenek részt a március 15-i állami ünnepségeken, és hallgassák meg például Orbán Viktor miniszterelnök múzeumkerti beszédét is.
A Klik az Origo kérdésére közölte, a 307 intézményből 44 iskola jelezte részvételét. Összesen 522 diák "élt a Nemzeti Rendezvényszervező Hivatal által kínált lehetőséggel, és vett részt a nemzeti ünnep fővárosi programjain" - írták.
Mivel mindenhonnan legfeljebb 10 fős csoportokat - plusz kísérő - vártak, így az 522 résztvevő az elvileg elérhető háromezres létszám alig hatoda. A számokból az is kiderül, hogy a megkeresett oktatási intézmények 86 százaléka, 263 iskola mondott nemet, vagy nem válaszolt a Kliknek.
A Klik kiemelte, hogy az általa fenntartott iskolák számára
"sem most, sem korábban nem tette kötelezővé központi ünnepi rendezvényeken a részvételt".
Csupán azzal kereste meg őket a Nemzeti Rendezvényszervező Hivatal, hogy szívesen biztosítanak lehetőséget a diákoknak a részvételre.
A Klik pedig ezt a megkeresést "nem toborzó jelleggel, hanem felajánlásként" továbbította az intézményfenntartóhoz, "abban a szellemiségben, hogy a budapesti ünnepségeken való részvétellel a diákokhoz közelebb hozza a történelmi események eszmeiségét".
A programajánlatot visszautasító iskolák egyike volt a váci Madách gimnázium is - számolt be korábban az Origo. Az iskola tantestülete nem volt hajlandó az állami rendezvényre "biodíszletnek" küldeni a gyerekeket, ezért a kérést visszautasították, a Kliknek pedig válaszlevelet, petíciót küldtek.
Ebben azt írták: "Tantestületünk pedagógusai nem támogatják és nem is szervezik meg a diákok politikai színezetű rendezvényeken való részvételét, elfogadhatatlannak tartják, hogy ezt a diákok számára bárki is kötelezővé tegye."
Megkérdeztük az állami intézményfenntartót, mit szól ahhoz, hogy miután a váci Madách gimnázium megtagadta a részvételt, a város kormánypárti polgármestere, Fördős Attila behívatta az iskola vezetőit, és "tájékoztatást kért" tőlük, holott nincs az iskola felett jogköre.
Ezt ugyan a Klik nem kommentálta, ám válaszolt arra, számíthatnak-e feddésre azok az intézmények, amelyek visszautasították az ajánlatot. E szerint
"a Klik az intézmények fenntartójaként a pedagógusok és gyermekek érdekeit tartja szem előtt - a retorzió kérdése fel sem merülhet".
Eközben a Klik szerinti programajánlóból, amelyet az iskolák egy része kötelező toborzásként élhetett meg, rendőrségi ügy lett. Bejelentést tett ugyanis a váci rendőrkapitányságon a sorozatos fel-, illetve bejelentéseiről ismert Tényi István, aki szerint felvetődik hivatali visszaélés gyanúja, amit a rendőrségnek vizsgálnia kellene.
Hivatali visszaélés gyanújával ismeretlen tettes ellen tett bejelentésében Tényi azt kérte, a hatóság vizsgálja ki a Nemzeti Rendezvényszervező Hivatal és a Klik botrányt kavart intézkedését. Érdeklődtünk a váci rendőrkapitányságon, hogy feljelentésként értelmezték-e Tényi levelét, és indítottak-e nyomozást. Amint választ kapunk, közöljük.