Több panasz is érkezett a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz (NMHH) a TV2 Éden Hotel című valóságshow-jának péntek este adásba került részlete miatt. Ebben a reality két szereplője, Nóri és Gábor aktusa látható, amibe végül Nóri is beleegyezett, de a bemutatása óta botrányt kavart felvételen az látszik, hogy Nóri nem igazán akarta az együttlétet, amit a fiú erőltetett.
A Médiatanács a műsorszám adásba kerülése óta eltel első munkanapon hatósági eljárást indított – válaszolta az NMHH hétfőn este az Origo kérdésére. Közölték: a médiatörvény előírása alapján az eljárás ügyintézési határideje 40 nap, ez indokolt esetben meghosszabbítható.
Kiderült, hogy nemcsak a liberális párt háborodott fel vasárnap a Médiatanács vizsgálatát kérve az epizódon, de több más panasz is érkezett a hatósághoz.
Az Origo kérdésére ugyanis közölték: egy állampolgár vasárnap este küldött panaszt a témában, egy másik bejelentés pedig telefonon érkezett, míg egy korábbi epizód miatt további egy e-mailt írt egy állampolgár. A Liberálisok bejelentését az NMHH hivatalosan még nem kapta meg – tették hozzá.
Várjuk meg a hatósági vizsgálat végét - mondta az Origónak a hírre a TV2 szóvivője. Koltay Tamás ugyanakkor jelezte: a csatorna belső vizsgálatot indít az ügyben, mert pénteken "egy olyan jelenet is képernyőre került, amelyben az egyik női szereplőt játékostársa agresszív szexuális közeledésével és verbális kommunikációjával méltatlan, megalázó helyzetbe hozta”.
A TV2 elismerte, hogy "a képsorok közlése nemcsak a televíziónézők, hanem az egész társadalom felé rossz üzenetet hordozott. A szóban forgó jelenet és a kapcsolódó kommentár adásba engedésével a csatorna hibát követett el”, Yvonne Dederick ügyvezető igazgató ezért rendelt el belső vizsgálatot.
"Tesszük ezt annak érdekében, hogy még részletesebben, egyértelműen feltárjuk az ügy körülményeit, adott esetben felülvizsgáljuk a műsor szerkesztési folyamatait. Célunk, hogy – ha kell külsős szakértő bevonásával – tisztázva a helyzetet levonjuk a konzekvenciákat” – tudatta Koltay.
A Médiatanács a hatósági eljárásban kiszabható szankciókról azt közölte, nem mindegy, hogy a kérdéses műsorszámot a magyar joghatóság alá tartozó TV2-n vagy a brit joghatóság alá tartozó Super TV2-n vetítették-e.
Ha a TV2-n, ahogy ez egyébként történt, akkor a Médiatanács – a fokozatosság és az arányosság elvét követve – a médiatörvény szerinti többféle következményről is dönthet. A legenyhébb a figyelmeztetés, ami még semmilyen szankciót nem tartalmaz. A következő lépcsőfok az enyhébb pénzbírság, amely kétmillió forintig terjedhet.
Még súlyosabb esetben jönnek a következő szankciók:
A Médiatanács egyébként az Origóval azt is közölte, hogy az Éden Hotel idei szériája miatt ezt megelőzően nem indult vizsgálat.
Az Origo megkérdezte a rendőrséget, hogy hivatalból indítanak-e vizsgálatot a műsorszám kapcsán, vagy érkezett-e feljelentés hozzájuk, de hétfő estig nem kaptunk választ. Azonban úgy tűnik, hogy a rendőrség magától nem indíthat eljárást.
Az Éden Hotel című műsorban történtek – ha nem egy megrendezett jelenetről lenne szó – vélhetően nem merítenék ki a szexuális erőszak büntetőjogi tényállását, legfeljebb a szexuális kényszerítés jöhetne szóba, de az is csak akkor, ha a műsorban szereplő nő, Nóri magánindítványt nyújtana be – mondta az Origo kérdésére Magyar Gábor ügyvéd.
A szexuális kényszerítés 1–5 év közötti szabadságvesztéssel sújtható, és azt jelenti, hogy valaki mást szexuális cselekményre vagy annak eltűrésére kényszerít. Az ügyvéd szerint szexuális cselekménynek számít a jogban "a közösülés és minden súlyosan szeméremsértő cselekmény, amely a nemi vágy felkeltésére, fenntartására vagy kielégítésére alkalmas, vagy arra irányul”.
Ez a bűncselekmény alapesetben hivatalból nem üldözendő – hangsúlyozta –, tehát csak a sértett magánindítványára vizsgálhatja a rendőrség az ügyet, állampolgári bejelentésre nem. A szexuális kényszerítésnél súlyosabb, 2–8 év közötti szabadságvesztés a büntetése a szexuális erőszaknak, amelynél a szexuális kényszerítést erőszakkal vagy súlyos fenyegetéssel érik el.
Ez utóbbi eset azonban a videofelvétel alapján kizárható, és az ügyvéd azt is fontosnak tartotta megjegyezni, hogy az aktus két nagykorú, tudatánál lévő személy között ment végbe, úgy, hogy szerinte a nő ki tudott volna lépni adott esetben a helyzetből: például feláll, és kimegy a szobából, vagy akár a stábnak jelzi, hogy az aktus akarata ellen való.
Ha valószínűleg nem is történt erőszak, vagy még kényszerítés sem, Magyar Gábor ügyvéd szerint akkor is nagyon fontos levonni azt a tanulságot, hogy a televízióban a műsorszám helytelen mintát mutatott.
Ha nem is történt szexuális erőszak, nem helyes, hogy a televízió ilyen mintát sugároz, közvetít a széles nyilvánosság számára – mondta az Origónak Rusz Edit szexuálpszichológus az ügyről. Szerinte a felvételen Gábor "tiltakozást nem tűrő, mohó, maszkulin módon közelített”.
Rusz Edit úgy látja, semmiképpen nem mutat jó példát az a férfi, aki "a saját hímségét előtérbe helyezve” hajt végre egy aktust, és nem figyel arra, hogy az a partnerének is kedvére legyen. A szakember szerint nem ez a jó minta, mert nem a kölcsönös örömszerzésről, csak a vágy egyoldalú kielégítéséről szól.
Mint arról korábban az Origo is beszámolt, a TV2 már a hétvégén igyekezett tisztázni a helyzetet. Két videót is közzétettek. Az első felvételen Nóri a másnapi reggelinél meséli el a társainak, hogy szó sem volt erőszakról, és aki ezt állítja, az kiforgatja a szavait, míg a másik, közel negyvenperces, vágatlan videón Gábor és Nóri láthatók az ominózus jelenetben, melynek végén egymás karjában alszanak el.
"Bármilyen erőszakos cselekmény esetén, vagy olyan szituációban, ahol bármilyen erőszak valószínűsíthető, a műsor gyártója azonnal közbelépett volna. Az Éden Hotel szabályzata is egyértelmű: ilyen esetben a vétkes játékosnak azonnal haza kell utaznia. Ez történt Kerekes Beus esetében is, akit pofozkodás miatt zártak ki a játékból. Nóri és Gábor esetében azonban nem történt erőszak" – állítja a TV2.