Az Európai Parlament képviselője több kérdésben is bírálta saját pártjának politikáját, amely szerinte nem mindig ad igazi baloldali válaszokat. Példaként a megyei matricák ügyét és a vasárnapi boltbezárást is említette.
„A pártban nem hangsúlyozták, hogy a szabad vasárnap egy baloldali vívmány” – emlékeztetett Szanyi, aki szerint inkább azt kellett volna mondani, hogy akkor már ne csak a kereskedelemben dolgozókra, hanem mindenkire, így a Mercedes-gyárban dolgozókra is legyen érvényes a vasárnapi munka tilalma.
Hibának nevezte azt is, hogy pártaktivistákat vezényeltek ki a Quaestor-károsultak tüntetésére, lényegében "egy pilótajáték ellen olyan embereket küldtek, akik még a rezsit sem tudják kifizetni”.
Szanyi szerint a szocialistáknak gyakran zavaros a mondanivalója, nincsenek lerakva a baloldali kapaszkodók. Az EP-képviselő tisztában vele, hogy a párt rövid távon sok kritikát kapna, de mégis úgy véli: az MSZP önmagában több szavazatot fog tudni begyűjteni, mint bármely összefogással.
„Hitelesen és következetesen kell meghirdetni az önálló építés politikáját. Eddig nagyon sok liberális métely mérgezett minket” – vélte Szanyi, aki szerint a jövőben nem szabad együttműködni az olyan kispártokkal, mint az Együtt, a DK vagy a PM. Ezeket következetesen bizniszpártoknak nevezte.
Megemlítette Gyurcsány Ferencet is. Szerinte a DK elnöke „nagyon jól tudja, hogy az ő vállalatai mentességet élveztek, egyféle amnesztiát kaptak”, minden más baloldali ember vállalkozásait „atomokra verték”.
A politikus persze nem rejtette véka alá véleményét a Fideszről sem. A kormánypárt szerinte nagyon megrendült, de még „bíznak az általuk felépített diktatúrában”. A legnagyobb veszély számukra a belső szétrohadás és a pénzkérdés. Simicska Lajos távozása ugyanis nagy anyagi teher a Fidesznek, Orbán Viktor még nem találta meg az oligarcha utódját, így viszont a párt anyagi gondokkal küzd.
„A tapolcai választás eredményén is észre lehetett venni, hogy a Fidesz nem bírta pénzzel” – jellemezte a helyzetet Szanyi.
Az EP-képviselő szerint a finanszírozási vákuumot a Jobbik töltötte ki, a pártnak – mint általában az európai szélsőjobbnak – hatalmas finanszírozási háttere van.
„Nézzék meg akármelyik vasárnapi piacot, a bejáratnál és a kijáratnál is három-három jobbikos aktivista szokott állni. Ehhez óriási anyagi ráfordítás kell” – mondta.
Szanyi leszögezte: mindenképpen el akarja kerülni egy esetleges MSZP-Fidesz koalíció szégyenét. Reményei szerint 2018-ban az MSZP egyedül is győzni tud majd, de ehhez olyan politikusok kellenek, akik „semmilyen közösködést nem vállalnak a többi bizniszpárttal”.
A kemény szavak ellenére az EP-képviselő – akinek mandátuma 2019-ig tart – leszögezte, hogy nem akar pártelnök lenni. Szerinte egész egyszerűen most van itt az alkalom, hogy helyreállítsák a baloldali gondolkodást, és megtisztítsák a pártot a más ideológiai elemektől. Az MSZP jelenlegi vezetésében azonban egyelőre nem látja ezt.
Az Origo kérdésére, hogy a vezetőséggel megvitatta-e elképzeléseit, Szanyi Tibor úgy válaszolt: levélben szokta tájékoztatni Tóbiás József pártelnököt, de a párttagokkal is meg szokta vitatni gondolatait, főleg vidéki fórumokon.