A "nyíltan náci" gondolatokat valló országgyűlési képviselők lemondatására szólította fel Vona Gábort, a Jobbik vezetőjét a Közép- és Kelet-Európai Zsidó Hitközségek és Szervezetek Szövetségének elnöke.
Ezt azon megemlékezésen mondta, amit a holokauszt-emléknap alkalmából rendeztek a Cipők a Duna-parton emlékműnél Budapesten.
Horovitz Tamás azt kérte, hogy a pártelnök mondassa le "a holokauszt-tagadó, cipőbe köpködő politikusait, és ne küldje vissza őket bűnbánó módon virágokkal bocsánatot kérni, hogy kiszolgáltassa vele saját érdekeit". A zsidó vezető ezzel a kijelentéssel Kulcsár Gergely esetére utalt. A jobbikos képviselő korábban a Duna-parti holokauszt-emlékműbe köpött.
Hozzátette: törvénymódosítást kezdeményez annak érdekében, hogy ne évülhessen el három év alatt a holokauszt tagadása, a sírok és emlékhelyek meggyalázásának bűntette.
Magyarország célja, hogy egy egyre bizonytalanabb, békétlenebb világban a jövőben is a biztonság és a nyugalom országa maradjon minden polgára számára - így fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapján közzétett nyilatkozatában.
"Alaptörvényünk szellemében újfent nyilvánvalóvá tesszük: a magyar zsidók közössége mindenkor számíthat Magyarország kormányának tiszteletére, barátságára, védelmére" - hangsúlyozta a kormányfő.
A második világháború idején Magyarország megtagadta a magyar zsidóktól a magyarságot, majd az emberséget és végül az életet is azzal, hogy kiszolgáltatta őket a náci halálgépezetnek - ezt mondta Trócsányi László.
Az igazságügyi miniszter hozzátette: mindent meg kell tennünk ahhoz, hogy ez újra elő ne forduljon, erre pedig megvannak az alkotmányos garanciák is.
A diplomata úgy fogalmazott: emlékezni kell ezekre az eseményekre, hogy "soha többé ne ismétlődhessen meg még hasonló sem".
Colleen Bell szerint Magyarország jelentős lépéseket tett, hogy szembenézzen történelme tragikus eseményeivel, benne a holokauszt során játszott tragikus szerepével.