Gyakorlatilag fosztogatásba torkollt az osztogatás Miskolcon, ahol a Városház téren több száz csomag tartós élelmiszert osztottak szét civilek - részint dacból, mert korábban a város fideszes polgármestere elutasította az akciót, mondván: erre nincs szükség Miskolcon.
Fosztogattak a keddi, karitatív ételosztási akción Miskolcon - számolt be az Origo tudósítója a helyszínről. Úgy látta, a szervezők felkészületlensége és a csomagokért érkező rászorulók türelmetlensége egyaránt közrejátszott abban, hogy szinte megrohamozták és kifosztották a standot.
Ott kezdődtek a bajok, hogy a szervezők először sorszámot akartak osztani, de ez kivitelezhetetlennek tűnt: az emberek nem akartak sorban állni. Ennek az lett a vége, hogy a délután három órás kezdéskor az asztalokhoz zúduló emberek közül többen egymásnak adták hátra a csomagokat, illetve megkerülték a standot, és hátulról is vittek el élelmiszert.
Az egyik szervező, a miskolci cigány önkormányzat elnöke, Váradi Gábor az Origónak elismerte: a káoszban előfordult, hogy valaki 4-5 csomagot is elvitt. A 6-800 szétosztott csomagból mintegy félezret hozó Gyermekétkeztetési Alapítvány munkatársa, Király Gábor is arról beszélt: tülekedés, tumultuózus jelenetek voltak, és a végén sokan, mintegy 150-en üres kézzel távoztak.
Azok közül, akiknek jutott élelmiszercsomag, egy nő az Origónak azt mondta, ez akár két-három napig is elég lesz neki, a férjének és a gyerekének. A nő két hónapja veszítette el az állását, mivel a munkahelyét felszámolták, azóta pedig minden lehetőséget megragad, hogy élelmiszerhez jusson a család.
Voltak, akik a sorból dobálták ki a csomagokat a rokonoknak, így többet is hazavihettek. Másoknak viszont még egy csomag sem jutott. Többen úgy érezték, veszélyben vannak a nagy tömegben. Volt olyan gyerek, akit a szülei hazaküldtek a nagyszülőkkel, mert attól féltek, hogy agyontapossa a tömeg.
Pedig nem is volt ott mindenki, akinek szüksége lett volna az élelmiszercsomagra. Tudósítónknak többen azt mondták: voltak, akik azért nem tudtak jönni, mert például a hírhedt számozott utcákban élők közül sokaknak egy buszjegyre sincs pénzük, hogy eljöjjön a Városház térre.
Tíz perc alatt elfogyott az összes élelmiszercsomag. Fél négyre ki is ürült a tér, de néhányan csalódottan még álldogáltak. Ők azt mesélték, hogy több kisebb gyerektől és terhes nőtől is elvették felnőttek a már megszerzett csomagokat.
A Gyermekétkeztetési Alapítvány munkatársa, Király Gábor az Origónak a szervezés hiányosságaival magyarázta a káoszt. Szerinte természetes, hogy ha összejön több száz éhes ember, ez lesz a vége. Gyerekeket, időseket kellett kimenteni, nehogy bajuk essen a tumultusban - ismerte el ő is. Megjegyezte:
"tömeg volt, de nem csürhe".
A Polgármesteri Hivatalból senki nem ment ki a rendezvényre, de jól lehetett látni, hogy a Városháza ablakából videóra vették az eseményeket. Korábban Kriza Ákos fideszes polgármester politikai hangulatkeltésre hivatkozva elutasította, hogy a Gyermekétkeztetési Alapítvány ételt osszon a városban.
Kriza Ákos tiltása hatására a miskolci civilek maguk kezdtek élelmiszergyűjtésbe. A Gyermekétkeztetési Alapítvány és a helyi cigány kisebbségi önkormányzat mellett a "Miskolcnak hangja van" Facebook-csoport is segített a szervezésben, a csomagok összegyűjtésében.
A cigány önkormányzat elnöke, Váradi Gábor az Origónak azt mondta, 30 önkéntesük volt a téren, hogy az étolajat, lisztet, hagymát és konzervet tartalmazó csomagokat segítsen kiosztani. Ő már előzőleg attól tartott, többen lesznek a rászorulók, mint ahány csomag összegyűlt.
Váradi Gábor az Origo kérdésére azt is megjegyezte a szegénységről: az avasi lakótelepen sok helyütt csak gyertyával tudnak világítani, másoknak pedig a számozott utcákban
"nem jutott húsvétkor ünnepi menü, legfeljebb rántott leves".
Az akció kezdete előtt sorra érkeztek a miskolciak: csomagokat hoztak, olyan tartós élelmiszerekből, amelyeket nem fogyasztottak el a húsvéti ünnepek alatt. Az Origo tudósítójának egy 80 év körüli néni azt mondta: az egész háztömb, ahol lakik, arról beszél, hogy Kriza visszautasította a segítséget.
Ezért ő hozott, amit tudott: tésztát, cukrot, olajat - mesélte. Bár maga is kisnyugdíjas, és neki sem könnyű, de a néni világéletében Miskolcon élt, és szerinte sok a szegény a városban.
Oláh Benjámin, a Facebook-csoport szervezője szerint sem Kriza, sem más nem dönthet arról, lehet-e szegény embereknek élelmiszert osztani. A Gyermekétkeztetési Alapítványtól Király Gábor is azt mondta, a miskolci civilek feldühödtek Krizán, és kérték, hogy jöjjenek vissza.
Húsvétkor is több helyen rendeztek ételosztást országszerte. A krisnások vasárnap a budapesti Blaha Lujza téren osztottak meleg ételt és tartós élelmiszert. Erről itt láthat képriportot. Hatalmas tömeg gyűlt össze ott is, sok volt a sorban állók között a gyermek, hiszen sokan csak az iskolában jutnak élelemhez, húsvétkor pedig a tavaszi iskolai szünet miatt éheznek.