Ahogy Orbán Viktor mondta, napirenden kell tartani a halálbüntetés kérdését, az arról szóló vitát - erősítette meg Lázár János is a Kormányinfó rendezvényen. A miniszter jelezte, "kifejezett híve a halálbüntetésnek", és hozzá hasonlóan siokan úgy vélik Magyarországon, hogy erre szükség van.
Nem tervez vitát a kormány a halálbüntetés kérdésében az Európai Bizottsággal - jelezte az uniós aggályokra válaszul Lázár János. Úgy vélte, a kormány betartja az uniós jogokat, de "nem söpörheti le a kérdést azzal az egy mondattal, hogy ez nem lehet vita tárgya."
Sokan érzik ugyanis úgy - magyarázta Lázár János -, hogy bizonyos bűncselekmények esetén csak a halálbüntetés volna az arányos szankció. Az a kormány, amelyik a homokba dugja a fejét, és nem vesz tudomást ezekről a hangokról, Lázár szerint "rózsaszín ködben él, nem a magyar valóságban."
Már a következő, jövő szerdai ülésén tárgyal a kérdésről a kormány, és egyelőre azzal nyitja ki a vitát, hogy áttekinti, vajon a bíróságok hogyan alkalmazzák a három csapás törvényt, illetve a bírósági gyakorlatban milyen tapasztalatai vannak a tényleges életfogytiglani börtönbüntetésnek - mondta Lázár.
Az Index azt próbálta megtudni a minisztertől, hogy ha visszaállítanák a halálbüntetést, akkor Lázár János vajon milyen kivégzési módokat tartana indokoltnak. A miniszter nem kívánt választani a felsoroltakból - köztük volt például az akasztás -, de szerinte az amerikai példát érdemes tanulmányozni. (Az Egyesült Államok bizonyos államaiban méreginjekcióval végzik ki a halálraítélteket.)
A Népszabadság felvetette, hogy Magyarország számos olyan nemzetközi egyezményhez csatlakozott amely tiltja a halálbüntetést, és az Európai Unió alapjogi chartájával is ellentétes lenne visszaállítani, vagyis akkor most Magyarország ki akar lépni az EU-ból?
Válaszában Lázár János visszakérdezett: "Miért félnek attól, hogy beszéljünk a kérdésről?" A miniszter "a demokráciával összeegyeztethetetlennek" nevezte, hogy éppen a sajtó az, amelyik a jelek szerint az ilyen kérdésekkel "csírájában kívánja elfojtani a vitát" erről a kérdésről.
Arra a kérdésre, hogy a Magyarország által elfogadott - mások mellett jelenlegi kormánypárti képviselők által a parlamentben is megszavazott, tehát ratifikált - nyilatkozatok és egyezmények ellentmondanak a halálbüntetés visszaállításának, Lázár megjegyezte: "az egyezmények és a nyilatkozatok nagyon fontosak, de azokkal nem tudom megvígasztalni az áldozatok hozzátartozóit."
A miniszterelnök egyeztetett Martin Schulz-cal, az Európai Parlament elnökével, és biztosította őt arról, hogy nem akarja bevezetni a halálbüntetést Magyarországon - jelentette be Lázár János a tájékoztatón. Arra az újságírói összegzésre pedig, miszerint akkor nem lesz halálbüntetés Magyarországon, a kormány csak vitázni fog erről az emberekkel, egyetértően helyeselt.