Legálisan hagytam el az országot, de titokban tartottuk az elutazás időpontját, hogy ne történjen biztonsági probléma – mondta hazaérkezése után a repülőtéren tartott sajtótájékoztatón a könnyeivel küszködő Tóásó Előd, aki köszönetet mondott hazatéréséért.
Tóásó a 2009-es eseményeket megrázónak nevezte, és tagadta, hogy terrorista lenne. Mint mondta, nem terrorcselekmény előkészítése miatt utazott ki Bolíviába, hanem azért, mert honlapot és egy hackerek elleni programot készített Rózsa-Floreséknek.
Tóásó Előd és társai ügye 2009 áprilisában pattant ki Bolíviában, miután kommandósok a Santa Cruz-i Las Américas szállodában rajtaütöttek egy feltételezett terroristasejten, amely állítólag Evo Morales elnök meggyilkolására készült, és az ország erőszakos kettészakítását készítette elő.
Az akcióban életét vesztette a bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa-Flores Eduardo, az erdélyi magyar Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer. A hatóságok őrizetbe vették a két túlélőt, Tóásót és Mario Tadicot, akiket az ügy további 37 vádlottjának nagy részével együtt vizsgálati fogságban tartották.
Tóásót és Tadicot idén február 20-án fegyveres felkelésben való bűnrészességért öt év és tíz hónapi szabadságvesztésre ítélték. Az ítélet a hírek szerint vádalku és a vádlottak által kért rövidített eljárás keretében született. Mind Tóásó, mind Tadic csaknem 6 éve őrizetben volt, büntetésüket már letöltötték.
A ferihegyi repülőtéren tartott tájékoztatóján ugyanakkor Tóásó cáfolta, hogy vádalkut kötött volna a bolíviai hatóságokkal, és azt állította: nem volt nyomás rajta, hogy elhagyja az országot. Azt is mondta, még nem tudja, hogy hazatérése után mihez kezd Magyarországon.
Elhangzott: Tóásó felesége kint maradt Bolíviában, mert adminisztrációs problémái támadtak, "amiket még meg kell oldani". Elmondása szerint Tóásó az akció sikere érdekében nem közölte a feleségével, hogy elhagyja az országot, csak később beszélt vele telefonon, ami feszültséghez vezetett köztük.
Tóásó kérdésre válaszolva arról is beszélt: nem tart attól, hogy a bolíviai hatóságok bosszúja utolérné Magyarországon. Azt is mondta, hogy bolíviai belpolitikai küzdelem állhatott az ő, Rózsa-Flores és Tadic elleni eljárás hátterében. Tóásó közölte, hogy felveszi a kapcsolatot meggyilkolt társai családjával.
Tóásó Előd hazatérésében a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak az volt a szerepe, hogy ideiglenes magánútlevelet biztosított Tóásónak – közölte hétfőn Szijjártó Péter. A miniszter emlékeztetett: miután a férfi a büntetését letöltötte és szabadlábra került, a helyi hatóságok az útlevelét nem adták vissza.
Ezért a Buenos Airesben lévő magyar nagykövetség – amely Bolíviában is akkreditálva van – ideiglenes magánútlevelet adott ki neki, amely alkalmas a hazatérésre – közölte Szijjártó Péter. Hozzátette: Tóásóék nem érezték biztonságban az életüket Bolíviában, ezért kértek segítséget Magyarországról.