Régóta folyik a vita arról, hogyan lehetne jobban szabályozni az energiaitalok forgalmazását Magyarországon. Egyre több kutatás támasztja alá, hogy a magas koffeintartalmú üdítők fogyasztása rendkívül káros, különösen a fiatalokra. Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet vizsgálata kimutatta, hogy az energiaitalok rendszeres és halmozott fogyasztása erős hányingert és hányást, mellkasi fájdalmat, szapora pulzust, nyugtalanságot, álmatlanságot, esetenként pánikrohamot idézhet elő.
Az energiaitalok piaca 2011-ben, a „chipsadó”, vagyis a népegészségügyi termékadó bevezetésével változott meg. A metil-xantin- és taurintartalmú üdítőkre 250 Ft/l adót állapítottak meg. Amelyek csak metil-xantint, vagyis koffeint, teobormint és teofillint tartalmaznak, azoknál mindössze 40 Ft/l az adó. A gyártók reakciója az volt, hogy kihagyták a taurint.
Az ÁNTSZ szakirodalma kiemeli: „gyermek- és serdülőkorban a koffein fogyasztása nem várt mellékhatásokat okoz, és károsíthatja a magzat egészségét is, ha a várandós anya nagy mennyiségű koffeintartalmú italt fogyaszt. Koffeintartalmú ital fogyasztásához nem szokott egyének vagy 18 év alatti gyermekek esetében a túladagolás akár halálhoz is vezethet.”
Éppen ezért döntött úgy tavaly a litván kormány, hogy egész egyszerűen betiltja az energiaitalok forgalmazását 18 év alattiaknak. Aki megsérti a jogszabályt, pénzbírságot kaphat, de megbüntethetik azt a magánszemélyt is, aki fiataloknak vásárol energiaitalt.
Vilnius a világon elsőként döntött így, de még az sem kizárt, hogy előbb-utóbb Magyarország is követi a példáját. Dr. Oláh Lajos, a Demokratikus Koalíció parlamenti képviselője nemrég írásbeli kérdést tett fel a témában az emberi erőforrások miniszterének. Balog Zoltán helyett végül Rétvári Bence államtitkár válaszolt.
Levelében a KDNP politikusa nemcsak az eddigi szabályozást ismertette, hanem a kormány későbbi terveiről is írt. Iskolákban, illetve iskolai rendezvényeken már eddig sem lehetett energiaitalokat árulni, a jövőben azonban a boltokban is változásokra számíthatnak azok, akik az energiaitalt választják a kávé helyett. Az államtitkárság ugyanis hamarosan elkészíti azt a jogszabályt, amely meghatározná, mekkora lenne a maximális mérete a forgalomba helyezett energiaitaloknak.
Rétvári Bence válaszában emellett azt is megígérte, hogy a litván példa esetleges hazai alkalmazását az Egészségügyért Felelős Államtitkárság meg fogja vizsgálni, így még az sem kizárható, hogy a jövőben cigaretta mellett energiaitalt sem vásárolhatnak a 18 éven aluliak.