Eldugott helyre, a Paulay Ede utcába költözött Pest legújabb régiségpiaca. Egy turista talán csak akkor találná meg, ha a Liszt Ferenc teret keresve eltéved, pedig az itt árult antik és kortárs műtárgyak többet árulnának el neki a magyarokról, a fővárosról, mint a Várból beszerezhető obligát matyó baba vagy az „I love Budapest” bögre.
Az Antik Placc első látásra belvárosi romkocsmának tűnik: szolid house lüktet a fedett, világos belső udvarról, ahol kávézni, sörözgetni is lehet – kevesen vannak itt, az árkádok alatt viszont zajlik az élet.
Egy ollókkal roskadásig rakott stand előtt állunk meg, az Ollóguru, vagyis Tatár Gyögy pedig már lelkesen kínálja is a portékáját.
Gyorsan kiderül, hogy szinte minden darab különleges, és hogy a legkülönfélébb ollók nélkül el sem lehetett volna képzelni Európa történelmét. „Ezzel gomblyukat vágtak, a másik, kiöblösödő pengéjű ollóval az égő gyertyakanócot csippentették el. Az arisztokrácia külön ollót használt a szőlőszemek levágására is, a kakas formájúval pedig a főtt tojás héját választották le” – sorolja a 120–200 éves típusok funkcióját Tatár György.
Elővesz egy bajonett méretű „bankárollót” – ilyennel nyiszálták szét a századelőn a kötvénypapírokat.
Mégsem erre a legbüszkébb, hanem az 1700-as évekből származó szabászeszközre, amit 3 kilós súlya miatt fel sem emeltek vágás közben a szövetről. Csak ez az antik darab ezer eurót ér – persze minden alku kérdése az Antik Placcon.
Kicsivel arrébb Pixbox kínálja polaroid analóg fényképezőit – a művésznév úgy tűnik, kötelező elem a piacon. „Ha úgy vesszük, az Instagram eredetijét árulom, kézbe vehető élményt, ami a lakás dísze is lehet. Nem csak hipsztereknek ajánlott – mondja mosolyogva a gyűjtő, aki maga pofozza helyre a beszerzett gépeket, filléres és több tízezres modelleket is.
A gondosan válogatott gyűjtői összeállításokon túl vad szín- és stílusorgia fogadja az Antik Placc látogatóit.
Minden megtalálható itt, az ősrégi, de feltuningolt Tavasz és Kékes tévéktől a vetkőzős pókerkártyáig, az antik feszület megfér a legendás 6:3-as meccs belépője és a kortárs festmény mellett.
A legrejtélyesebb tárgy az a 19. századi, fogaskerekes masina volt, aminek rendeltetését az eladó sem tudta, de szemrebbenés nélkül ötvenezret kért érte.
Viszont ha én tudom, hogy mit árul, és szerencsém is van, jó üzletet köthetek. „Gyakori, hogy galériák szakértői, műgyűjtők itt vásárolnak be, aztán dupla annyiért adják tovább a zsákmányt” – mondta Molnár Viktor főszervező, becsüs.
Hozzátette, szívesen segítenek az érdeklődőknek a tájékozódásban: hamarosan külön becsüspultot állítanak fel a piacon, hamarosan induló honlapjukon, az Antik.hu-n pedig fénykép alapján ingyenes értékbecslési felület is.
A főszervező hangsúlyozta, fokozottan figyelnek arra, hogy bóvli ne kerülhessen ki a standokra, és arra is, hogy a kiállítótérben helyet kapjon a kortárs képzőművészet is. „Szakmai workshopokat, műhelyeket rendezünk, sokan helyben készítik újabb műveiket” – meséli Molnár Viktor.
A forgatagban feltűnik Csupó Gábor, a Fecsegő tipegők alkotója is: a Los Angelesben élő, többszörös Emmy-díjas animációs filmes és producer pár napra érkezett haza, barátaitól hallott a piacról.
„Volt pár szabad órám vasárnap délelőtt, és eljöttem, szeretek itt nézelődni, a régi ismerősökkel találkozni” – mondja a művész, aki az Origónak azt is elárulja, egy új magyar vígjáték miatt jött Budapestre. Vajna kért fel, és tetszett a forgatókönyv, szóval augusztusban kezdődhet a forgatás – meséli Csupó, majd tovább bóklászik a pultok között.
Az esős idő miatt kevesebben jöhettek el a kincsvadászata, Molnár Viktor szerint jobb vasárnapokon több ezren is megfordulnak itt, hogy nézelődjenek, vásároljanak, vagy csak elvesszenek egy kicsit az antik tárgyak, régimódi történetek forgatagában.