A koszovói albánok után afgán és szír menekültek jelentek meg Budapest utcáin, egyre több helyen találkozhatunk kisebb csoportjaikkal.
Esténként megtöltik a Nehru partot is, ahogy egy olvasónktól megtudtuk, 40 közel-keleti férfi ütött tanyát a helyi parkban, zsákokban, kartonokon alszanak.
Csütörtök hajnalban, szakadó esőben látogattuk meg őket, ekkor csak néhányan ődöngtek a Petőfi híd lábánál, velük egy virgonc kislány is.
"Ő Arszul, a kishúgom, nyolcéves. Vele, a bátyámmal és egy jó barátommal menekültünk el Afganisztánból" – mutatta be a társaságot Juszuf, a csapat egyetlen angolul beszélő tagja. Mint mesélte,
muszáj volt menniük
hazájuk élhetetlenné vált a mindennapos háború miatt.
Az idáig vezető út sem volt éppen könnyű. Két hónapot vándoroltak, gyalog és autóstoppal. Törökországban és Bulgáriában volt a legrosszabb, ott többször is megverték őket a rendőrök.
"Budapestig vagy három napot gyalogoltunk, a hátamon hoztam a húgomat. Szerencsére a magyarok kedvesek. Jó itt, senki sem bánt minket, még nem is akarunk továbbmenni" – mondta mosolyogva az alig 20 éves férfi.
Bár nem bántják őket, nem is foglalkoznak velük:
a Nehru parti menekültcsapat hat napja érkezett, azóta sem tűnt fel senkinek, hogy a parkban egy kislány és tucatnyi fiatal lakik.
Gyorsan kiderült, hogy éhesek – mint Juszuf elmondta, napok óta nem jutottak ételhez, nyelvismeret híján kérni sem tudnak, nem is mernek.
A fiatalok percek alatt eltüntettek egy nagy zacskónyi zsemlét és felvágottat, Arszul a reggeli után egy tábla csokival vigasztalta magát.
Nagyobb feltűnést keltenek az Eiffel tér lakói, akik már
másfél hónapja élnek a Nyugati pályaudvar mellett.
Napközben csak néhányan őgyelegnek a tér gondozott parkjában, estére viszont 40-50 fős csoportba verődnek össze.
"Itt alszanak a pályaudvar melletti lépcsőlejáróban, a régi bódé mellett meg szarni szoktak" – mesélte Attila, a biztonsági őr, aki naponta többször elzavarja a menekülteket a tér irodaházai elől. "Én is sajnálom őket, biztos nekik sem volt jó otthon, de mit lehet csinálni"
ha nem küldöm el, engem büntetnek meg.
Ugyanígy szabadkozott kérdésünkre az egyik pályaudvari őr. Mint kiderült, a téren több biztonsági szolgálat tologatja a menekülteket, többnyire egymás térfelére.
Ottjártunkkor két készenléti rendőr is megjelent. Ráérősen végigsétáltak a téren, majd továbbálltak. Nyomukban újra összeverődtek az érkezésükre korábban szétrebbent, kapucnis menekültek.
"Ennyit tudnak csinálni. Igazoltatnak is néha, de minden menekültnek van pecsétes papírja" – jegyezte meg Attila, aki szerint napközben még istenes a helyzet, de
éjjel vannak rablások, lopások is,
a nincstelen afgánok ilyenkor pénzt, telefont vesznek el a részeg fiataloktól.
Több egyházi és civil szervezet jelezte az Origónak, hogy azonnali segítséget nyújtanának a menekülteknek: a Menhely Alapítvány és a Magyar Iszlám Közösség (MIK) is ruhát, pokrócot, élelmiszert visz ki a Nehru partra, és talán szállást is találnak Arszulnak.
Bolek Zoltán, a MIK elnöke sem tudott az újabb menekültcsoportról, de elmondta, közösségük már régóta tervezi egy ideiglenes szálló kialakítását. "Már egyeztettünk a XV. kerülettel, bérbe vennénk egy nagyobb ingatlant, ahol 60-70 rászorulónak tudnánk átmeneti szállást nyújtani" – mondta a közösségi vezető.
A XV. kerületi alpolgármester később ugyanakkor közölte: semmilyen megbeszélést nem folytatttak a Bolek Zoltánnal, illetve szervezetével az ideiglenes szállóról. "Szeretném megjegyezni azt is, hogy jómagam sem alpolgármesterként, sem mint a Fidesz-KDNP frakcióvezetője nem támogatom a szállás kialakítását kerületünkben" - hangsúlyozta Pintér Gábor.
Úgy tűnik, az újabb menekülthullám akkor érkezik, amikor
csúcsokat dönt a magyarok idegenellenessége.
A Tárki felmérése szerint a megkérdezettek 46 százaléka döntene úgy, hogy menedékkérő többé ne tehesse be a lábát az országba – a menekültek elutasítottsága 22 éve, a felmérés kezdete óta nem volt még ilyen magas.
Ebben közrejátszhat, hogy a kormány határozottan bevándorlóellenes hangot ütött meg az utóbbi hónapokban.
Februárban Orbán Viktor még arról beszélt, hogy félmillió albán menekült érkezhet Magyarországra, áprilisban pedig kijelentette:
Európának nincs szüksége bevándorlókra.
Az idegenellenes hangulatot erősítheti a témával foglalkozó nemzeti konzultációs ív összeállítása is, a kérdőív első három pontja közös nevezőre hozza a terrorizmus és a bevándorlás témakörét.
Orbán Viktor nemrég őrültségnek nevezte az Európai Bizottság ötletét, hogy az uniós tagállamok között arányosan osszák szét a harmadik országból érkező bevándorlókat.
Brüsszel ugyanakkor már kidolgozta a javaslatcsomagot, amely szerint uniószerte összesen 20 ezer, Magyarországon pedig 350 menekültet kellene letelepíteni.
Az EU mindehhez közel 20 milliárd forintos keretet biztosítana Magyarországnak, ebből kellene 2014 és 2020 között ellátni a határok védelmét, a migrációs és menekültügyi feladatokat.