Újra nyitott a debreceni menekülttábor, lakói úgy sétálnak a környéken, mintha mi sem történt volna, kijárnak kávézni az állomáshoz közeli presszóba - tudta meg az Origo egy, a Sámsoni úton dolgozó férfitól.
A hétfői zendülésre már csak a megerősített rendőri jelenlét utal: a befogadóállomás környékén
négyes csoportokban sétálnak az egyenruhások
a kerékpárúton, tízpercenként feltűnik egy újabb járőrautó, egy pedig közvetlenül a tábor bejáratánál parkol - számolt be a keddi helyzetről debreceni forrásunk.
A kép szinte idilli ahhoz képest, hogy hétfőn még közel kétszáz táborlakó tombolt ugyanitt. Mint az Origo is beszámolt róla,
hétfő délután kisebb lázadás robbant ki a Sámsoni úton,
egy afgán és egy török menekült vallási vitája miatt.
A szóváltás akkor mérgesedett el, amikor az egyik férfi megtaposta társa Koránját, dulakodásukhoz pedig egyre többen csatlakoztak.
A tömegverekedésből zendülés lett: a menekültek kitörtek a táborból, kukákat gyújtottak fel a bejárat előtt és kövekkel, botokkal
felfegyverkezve estek neki az 471-es főúton haladó autóknak.
A menekültek felkelését végül rohamrendőrök fékezték meg, akik könnygázt is bevetettek a csoport visszaszorításához, az összecsapás közben egy rendőr könnyebben megsérült. Az Origo úgy értesült,
az akcióban 330 rohamrendőr és 70 jármű vett részt.
A lázadás visszaverése után összesen hat menekültet állítottak elő, akiket garázdasággal vagy önbíráskodással gyanúsítanak.
A kitörő indulatokat magyarázhatja, hogy a debreceni állomás zsúfolásig megtelt: az eredetileg 830 fő befogadására alkalmas korábbi laktanyában ma közel 1500-an laknak. Debrecen polgármestere azonban megelégelte a menekültekkel kapcsolatos problémákat.
Papp László a zendülés megfékezése után azt mondta, a városban nincs helye menekülttábornak, a létesítményt be kell zárni.
Ezzel szinte visszhangozta Orbán Viktor brüsszeli nyilatkozatát, a miniszterelnök június 26-án, de már korábban Debrecenben is szintén a táborok bezárásáról beszélt.
A hétfői konfliktust a fideszes képviselők sem hagyták szó nélkül: Kósa Lajos, Pósa László és Tasó László szerint mindez egyenes következménye annak, hogy egyre többen lépik át illegálisan a magyar határt.
Ezért az ilyen menekültállomásokat zárttá kell tenni, függetlenül attól, hogy mit mond az Európai Unió- vélik a képviselők.
Kósa Lajosnak egyébként biztos tippje van arra, hogyan lehet megkülönböztetni a politikai menekültet a gazdasági bevándorlótól:
utóbbi nem repülővel jön, pedig telne rá neki.
A múlt héten Röszkén tört ki kisebb lázadás: a hangárokba szállított menekültek szabadságot követeltek, miután egy napig vártak rá, hogy buszokkal táborokba szállítsák őket.
A rendőrség nagy erőkkel vonult ki a helyszínre, végül azonban nem kellett intézkedniük.
Új fejlemény, hogy menekültügyben mozgósították magukat a keményvonalas focidrukkerek is: az Ultras Liberi baljós hangvételű cikkben figyelmeztetett:
ha a kormány nem lép fel a randalírozó migránsok ellen, akkor a társadalom teszi meg, és annak beláthatatlan következményei lesznek.
Korábban ugyanez a portál számolt be Facebook-oldalán arról , hogy focidrukkerek "járőröztek" Mórahalom térségében, de nem találkoztak menekültekkel.
A migránsok áramlása eközben folyamatos, csak hétfőn több mint 700 illegális határátlépőt fogtak el a rendőrök.
A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnál január óta 60 418 menedékjogi kérelmet regisztráltak. A befogadóállomásokat bővíteni kellett, mára több helyen új sátrakat és konténerházakat is felállítottak a helyhiány miatt.