Nyílt levélben kéri a parlamenti képviselőket a Közmunkás Szakszervezet arra, hogy ne szavazzák meg a közmunkásokat az érdekvédők szerint a rabszolgák szintéjére lealacsonyító kormányzati javaslatot. Az ugyanis lehetőséget adna a közmunkások idényszerű "kölcsönzésére".
A munkavállalók elleni merényletnek tartja a Közmunkás Szakszervezete a kormánynak a Parlament előtt lévő javaslatát a közmunkások idényszerű, egyszerűsített foglalkoztatására. Azt írták, azért, mert a Pintér Sándor belügyminiszter által jegyzett előterjesztés
lehetőséget ad arra, hogy az állam magánvállalkozásoknak adja el - akaratától függetlenül - az olcsó, közmunkás munkaerőt.
"Mint régen a rabszolgapiacon, úgy fogják adni-venni a közmunkásokat", akik jövőre már negyed millióan lesznek - állapították meg az érdekvédők nyílt levelükben, melyben arra kérték képviselőket, ne szavazzák meg a belügyminiszter törvénymódosító javaslatát. Kifogásolták azt is, hogy egy másik kormánypárti módosító a közmunkások száma alapján pluszpénzt fizetne a polgármerstereknek.
A szakszervezet szerint az olcsó közmunkások átirányítása leveri, megfelezi, azaz jóval létminimum alá löki a napszámos béreket teljes mezőgazdasági térségekben. Sőt - írták -
a következmény az lehet, hogy a kubikusok, közmunkások, napszámosok, és cselédek országa lesz Magyarország.
Az érdekvédők tartanak attól, hogy ha ezt a módosítást elfogadják, jön majd egy következő tervezet, ami engedélyezi az építőipari vállalkozásoknak is az egyszerűsített tömeges foglalkoztatást, ami egész ágazatokba törheti le a béreket.
Élesen bírálta a kormány tervét az ellenzék is. A Demokratikus Koalíció arra hívta fel a figyelmet, hogy "a közmunkaprogram nem szólhat arról, hogy a fideszes kiskirályok jobbágyként dolgoztathassák nyomott áron a munka nélkül maradt, de becsületesen dolgozni akaró embereket".
Az MSZP a javaslatról szóló parlamenti vitában a közmunkások bérének minimálbérhez igazítását kérte. Az LMP úgy vélte, hogy ha ilyen ütemben folytatódik a közmunkaprogram átalakítása, akkor a kormány hamarosan újra bevezeti Magyarországon a jobbágyságot.
A Jobbik azon az állásponton van, hogy
a változtatással "a fideszes oligarchák, nagybirtokosok" járnak majd jól,
miközben az idénymunkát végző közmunkások "iszonyatos rabszolgamunkát végeznek majd náluk".