Bevándorlásügyi szakértőkkel, ideiglenes regisztrációs központok felállításával segíti az Európai Uniós a magyarországi bevándorlási hullám kezelését. Dimitrisz Avramopulosz, az EU bevándorlásügyi biztosa budapesti tárgyalásai után azonban mindenekelőtt azt emelte ki: hazánk ehhez nyolcmillió eurót kap Brüsszeltől. Az EU ezen kívül támogatja azt a budapesti konferenciát is, amelyen a nyugat-balkáni és dél-európai bevándorlás kérdését fogják megvitatni az érintett országok.
Azt a bevándorlásügyi biztos is kiemelte, hogy aki kihasználja a menekültügyi rendszert, vagy nem jogosult menekültstátuszra, azt vissza kell küldeni. Az egyoldalú megoldásokat azonban nem támogatják, mivel véleménye szerint azok csak más országokra tolják a problémát. A magyar-szerb határra tervezett kerítés felállítását viszont nem akadályozhatják meg.
Minden tagállamnak jogában áll intézkedéseket hozni a határvédelemre, ettől nem foszthatjuk meg őket"
- mondta Avramopulosz, aki megjegyezte, hogy a török-görög határon is van kerítés. Az Európai Unió a csempészek ellen is háborút hirdet. "Néhány csempészhálózat szervezettebb, mint maguk a tagállamok" - mutatott rá a politikus.
Szijjártó Péter is elismerte, hogy szóba került a megbeszéléseken a határzár, de megvédte a kormány álláspontját. A külgazdasági- és külügyminiszter szerint muszáj fizikai akadályt húzni, hogy megállítsák a menekülthullámot.
„A határzár csak az illegális határátlépők ellen van. Nem gátolja azokat, akik törvénytisztelő módon, útlevéllel lépnek be Magyarország területére"
- hangsúlyozta. A tárcavezető szerint, akik visszaélnek a menedékkérelmek adta lehetőségekkel, azoknak a kérelmeit hiteltelenítik el, akik valóban menedékkérelemre jogosultak.
Szijjártó szerint a nyolcmillió euró a rendőrség, a katasztrófavédelem, bevándorlási hatóság munkáját fogja segíteni, de hogy pontosan mire költik, azt még csak ezután fogják eldönteni.
A miniszter ugyanakkor meglepődött azon, hogy
az uniós biztos Magyarország területén belül helyezné el az ideiglenes regisztrációs központokat.
Mint fogalmazott, Magyarország álláspontja eddig az volt, hogy ezek az EU területén kívül lennének, ezért az „új helyzet mindenképpen új elgondolást kíván".