Az Európai Bizottság anyagai is igazolják, hogy Magyarország aránytalan terhet vállal a bevándorlásban – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón. Lázár János szerint az unió is az egyik legsúlyosabbként értelmezi a magyar helyzetet, és több mutatóban is a német, az olasz, a francia és a spanyol menekülthelyzethez méri a magyarországit.
A legfontosabb feladatként jelölte meg Lázár János, hogy az Európa Tanács június végi ülésén is megértsék:
Magyarország nem képes elviselni ezt az illegálisbevándorló-tömeget,
ezért kérte a lakossági konzultációt és a törvényhozás segítségét.
Az Origo kérdésére, hogy milyen büntetéssel sújtaná azokat, akik megrongálják a bevándorlókkal foglalkozó kormányzati plakátokat például szűkebb hazájában, Hódmezővásárhelyen, Lázár János azt mondta, személyesen nem szabna ki semmilyen büntetést. Hozzátette, Hódmezővásárhely nagyon nyugodt hely, nem tud rongálásról – tette hozzá.
A tárcavezető kitért arra is, hogy Ausztria és Németország 15 ezer embert kíván visszatoloncolni, miközben a magyar befogadó állomásokon néhány ezer, átmeneti befogadásra alkalmas hely van.
Lázár János kijelentette: Magyarország az elmúlt 25 évben minden menekültjogi egyezményt betartott és ezután is így tesz, de
közös érdek, hogy a menekültstátusszal senki ne élhessen vissza.
Az ENSZ plakátkampányát furcsának nevezte, mondván, senkinek sem a politikai menekültekkel van baja, hanem az illegális határátlépőkkel és a megélhetési bevándorlókkal.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter az állami vezetőket érintő tervezett változásokat ismertetve közölte: kevesebben lesznek jogosultak államtitkári, helyettes államtitkári juttatásokra, ahogyan kiemelt egészségügyi ellátásra is. Megszüntetik a lakásfenntartási térítésre való jogosultságot és a kormányüdülő-használati jogot, az üdülőket, köztük a balatonőszödit is, eladják.
Pontosítják az utazási juttatásokat is, újraszabályozzák például, hogy ki milyen komfortfokozatú repülőjegyre jogosult.
Emellett a kormány megvizsgálja az állami cégvezetőkre vonatkozó kétmilliós bérplafont, hogy az jelent-e bármilyen versenyhátrányt – közölte Lázár János, megjegyezve, hogy erről meghallgatják Domokos László számvevőszéki elnököt.
A szakma bevonásával kormányzati előterjesztés készül az orvosi egyetemek helyzetének tisztázására – közölte Lázár János. Az orvosi karokról szóló kormányzati előterjesztéssel kapcsolatban a tárcavezető azt mondta: sokan vallják – ő is –, hogy növelné az ország versenyképességét és az egészségügyi ellátás színvonalát, ha önálló orvosi szakegyetemek léteznének.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tervezett államtudományi képzéssel kapcsolatban Lázár János közölte: ez nem azt jelenti, hogy a jogi karokon ne lehetne államtudományi képzés.
A jogi karok dékánjainak tiltakozását azonban a kormány komolyan veszi,
Orbán Viktor miniszterelnök ezért utasította is Trócsányi László igazságügyi minisztert és Patyi András közszolgálati egyetemi rektort a dékánokkal való tárgyalásra. A kormány nem szeretné kellemetlen helyzetbe hozni a jogászképzést – tette egyértelművé Lázár János.
Soron kívüli tájékoztatást kért Orbán Viktor miniszterelnök a Gripen-balesetekről a honvédelmi minisztertől. Lázár János közölte, a jelentést a szerdai kormányülésen hallgatják meg. Kiemelte, hogy a szerdai balesetben Kádár Sándor őrnagy minden szolgálati utasítást betartva hajtott végre sikeresen egy veszélyes manővert, a kormány álláspontja szerint az a legfontosabb, hogy az egészségügyi állapota stabil.
A Gripenek repülésének leállítása nem merült fel.
Ismét szorgalmazta az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) költségvetési csalással összefüggő ügyeinek tisztázását a miniszter. Lázár János azt mondta: ha az érintettek loptak, csaltak, akkor a jogi, ha hazudtak, akkor a politikai felelősséget kell viselniük.
De azoknak a feljelentőknek is viselniük kell a felelősséget, akik az ORÖ-t vagy Farkas Flóriánt próbálták lejáratni, és kárt okoztak a roma közösségnek azzal, hogy hasznos társadalmi programokat bombáztak alaptalan vélelmekre épülő feljelentésekkel.
A tárcavezető veszélyes dolognak nevezte, hogy ha valaki az egyik legérzékenyebb társadalmi ügyben, a felzárkóztatásban próbálja megrendíteni a közbizalmat.
Kétfajta miniszteri értékelés lesz: mit teljesítettek a szakpolitikai vállalásokból a tárcák, ezt követően beszél a tárcavezetőkkel Orbán Viktor. A tartalmi értékelés az OECD szempontjai alapján történik majd, június 30-ig ugyanis az OECD jelentése alapján akciótervet kell készíteniük a tárcáknak.