Összevonások és fenntartóváltás igen, elbocsátások nem lesznek a gyakorlóiskolák átszervezése után – ígérte az Emberi Erőforrások Minisztériuma. Arról már korábban is szó volt, hogy a felsőoktatási államtitkárság megvizsgálja az ország negyven gyakorlóiskolájának működését, most pedig azt is bejelentették, hol találtak problémát.
Az első hírek ugyan még arról szóltak, hogy kilenc intézmény fenntartását venné át a Klik, de az igazgatókkal, rektorokkal és kancellárokkal történt egyeztetések után a keret ötre szűkült le. A többi iskola esetében átszervezéssel és összevonással oldják meg a hatékonyabb működést. Az érintett intézmények a következők:
A minisztérium azzal indokolta a változásokat, hogy az érintett egyetemeken egyre kevesebb a hallgató, így sok helyen már nincs szükség ekkora intézményekre, hogy a gyakorlati oktatást biztosítani tudják. Maruzsa Zoltán azt is hangsúlyozta, hogy
a fenntartóváltás semmilyen hatással nem lesz a diákokra és a tanárokra,
mindenki változatlan formában tanulhat és oktathat az intézményekben, az épületek is megmaradnak.
„Az intézmények valamennyi pedagógus és nem pedagógus munkakörben foglalkoztatott dolgozóját átveszik, a jelenlegi intézményvezetők a jogszabályok alapján kitöltik mandátumukat” – mondta a helyettes államtitkár.
Mivel a gyakorlóiskolákban a vezető tanárok a pedagógus hallgatókkal is foglalkoznak, nekik kevesebb a kötelező óraszámuk és pótlékot is kapnak. Az Origónak korábban Dr. Molnár Katalin, az ELTE Radnóti Miklós gyakorlóiskolájának igazgatója is azt nyilatkozta, hogy átszervezések esetén nem tudni, ezekkel mi lesz.
Maruzsa Zoltán lapunk kérdésére azt mondta, hogy az érintett iskolákban sokszor már így sem tudták kihasználni az órakedvezményüket, hiszen kevesebb volt a hallgató. Sőt, előfordult olyan is, hogy emiatt nem is tudtak vezető tanárt kijelölni. Az ő pótlékukra szánt pénz pedig továbbra is megmarad az egyetemek költségvetésében, így szerződéssel továbbra is foglalkoztathatják őket – mondta a helyettes államtitkár.
Ez azt is jelenti, hogy a Klikhez került gyakorlóiskolákban nem feltétlenül szűnik meg a pedagógushallgatók képzése, szerződéssel továbbra is folytatódhat a gyakorlati oktatás.
A minisztérium ugyan igyekezett minden oktatót és tanulót megnyugtatni, Nyíregyházán korábban több mint ezren tiltakoztak a döntés ellen, és Győrben is tiltakoztak a szülők.