Hajnali hatkor kezdődik a sorban állás a Tüzér utcában, amióta meghirdették az új közmunkákat, pedig a felvételi iroda csak nyolckor nyit.
Nagy a tömeg, néha százan is állnak az ügyfélszolgálat udvarán a tűző napon, bár érkezésünkkor kevesebben vannak, mert a csütörtök rövid napnak számít, négyórás fogadási idővel.
A hangulat mindenesetre így is parázslik, és nem csak a meleg miatt. "Itt a szakmunkás-bizonyítványom, láthatod, hogy szakács vagyok, aztán csak sepregetni küldenének.
Ha cigány vagy, ez az esélyed,
mehetsz a Mák utcai takarítós telepre" - csapkodja papírjait idegesen egy negyvenes férfi.
Barátai bólogatnak, ők is mutatják a bizonyítványukat: húszéves munkatapasztalattal bíró hentes, kőműves várja, hogy sorra kerüljön, és ötvenezer forintért takaríthassa Nyíregyháza utcáit.
Később kiderül, hogy mások sem járnak jobban. A választási lehetőség ugyanis származástól, végzettségtől függetlenül ugyanaz:
takarító és kisegítő segédmunkás állás, három hónapra, nyolc órában
- mindössze ennyit árul el behívó levelében a NyírVV közfoglalkoztatási irodája.
A munkát elfogadni persze nem kötelező, de erősen ajánlott. Aki nem teszi, azt huzamosabb ideig törlik a regisztrált álláskeresők köréből,
elveszíti a 22 800 forintot, vagyis a foglalkoztatást helyettesítő támogatást
és az egyéb járulékokat. Ez történik akkor is, ha az értesített nem jelenik meg az irodában.
Azt mondták, hogy három évre kizárhatnak a rendszerből, ha visszautasítom - mesélte Viola, aki óvodai vagy konyhai kisegítés közül választhatott. "Nem ezért érettségiztem, végeztem négy OKJ-s képzést. Persze mit jár a szám,
innen már háromdiplomást is sepregetni küldtek.
Ő végül nagy nehezen elérte, hogy teremőrnek vegyék fel a helyi múzeumba."
Violát hallgatva egyre többen kapcsolódnak be a beszélgetésbe:
térinformatikussal, kereskedelmi ügyintézővel, logisztikai menedzserrel találkozunk
a foglalkoztatási iroda fülledt, levegőtlen ügyfélvárójában, ahol legalább harmincan ültek érkezésünkkor.
Talán a hőség, talán az araszoló ügyintézés miatt, de kérdéseinkre robban a feszültség, kisebb lázadás tör ki a folyosón. Itt vagyok egy fél napja, de még nem kerültem be - háborog egy asszony, aztán csak sorjáznak a panaszok:
Az sem garancia, ha valaki betartja a játékszabályokat. "Hiába érünk ide nyitásra, ha pár perc alatt elfogy az aznapra kiadott sorszám" - mutatja a Tombola feliratú, számozott papírfecnit egy férfi - "ráadásul ha ma nem hívnak be,
holnap kezdheted elölről az egészet.
"Én nem vállaltam", fordul ki az irodából egy fiatal lány. Mint mesélte, évek óta alkalmi munkából él, 15 napot dolgozik egy hónapban, de ezt a biztosnak számító bevételt elveszítené, ha aláírja az ötvennapos munkaszerződést - munkaadói nem várnak rá három hónapon át.
Nem ő az egyetlen: egy állásra jelentkezőtől úgy tudjuk, hogy a behívottak 50 százaléka visszautasítja a felajánlott munkát, a várakozók pedig arról pusmognak, hogy valójában ez a cél,
minél több embertől megvonni a segélyt.
Levélben érdeklődtünk a NyírVV Közfoglalkoztatási Nonprofit Kft.-nél. Szerettük volna megtudni, mi akadályozza a gyorsabb ügyintézést, mekkora keretből hány álláshelyet kínálnak a nyári közfoglalkoztatási projektben, és konkrétan milyen állásokat fed a kisegítő segédmunka kifejezés.
Választ csak több nap késéssel, a cikk megjelenése után kaptunk - a NyírVV ebben főként az írásban megjelent állításokra reagált. A cég szóvivője hangsúlyozta, ők csak munkáltatóként vesznek részt a közmunka-programban, segélyeket tehát nem is nem vonhatnak meg.
A NyírVV tételesen cáfolta a közmunkára behívottak állításait is,
például azt, hogy nem minden behívott kerül sorra egy nap alatt, hogy több embert értesítenek egyszerre a szükségesnél, vagy hogy a kávéautomatát csak a dolgozók használhatják.
Levelük szerint július 13-ától három hónapon át összesen 775 főnek kínálnak kisegítői és segédmunkákat, és
a jelentkezők kevesebb mint tizede utasította vissza a felajánlott állást.
Az nem derült ki, hogy a nyári programra mekkora összeget fordítottak. Az augusztus végén kifutó tavaszi közmunkaprojektben mindenesetre több mint ezer embernek kínált állást a város, 1,6 milliárdos keretösszegből.
A közmunkás-huzavona kicsiben tükrözi Nyíregyháza foglalkoztatási helyzetét is: az utóbbi években hiába javult némileg a munkanélküliségi ráta, a helyiek nem érzik, hogy jobb lenne a helyzet.
"Csak a Michelin meg a Lego ad munkát, de
onnan is pörögnek ki az emberek, minimálbéren vannak,
12 órás műszakban. Gazdálkodni se éri meg nagyon, amikor a konzervgyár 60 forintért veszi meg a meggy kilóját" - legyint a taxis, miközben elhagyjuk a Tüzér utcát.
A hivatal kapuja előtt is közmunkás dolgozik: kézzel szedegeti zacskóba a járdára dobált szemetet. Pár méterrel arrébb biztonsági őr cigizik ráérősen.
Még látjuk, ahogy a földre pöccinti a csikket,
bár a kuka néhány lépésnyire van. Ő így veszi ki a részét a közfoglalkoztatásból.