Embertelen állapotok Röszkén és Szegeden - ezzel a címmel tett közzé fényképeket és egy videót az Átlátszó.hu. A felvételeket a portál szerint menekültektől kapták, akik mobiltelefonnal rögzítették azt, amit a röszkei menekülttáborban és a szegedi határrendészeti központban tapasztaltak.
A fotók és videó tanúsága szerint az Átlátszó munkatársainak - Szabó Tímea PM-es képviselő kíséretében - július elején, a szegedi határrendészeti kirendeltségen és a röszkei ideiglenes menekülttáborban tett látogatása óta a körülmények rosszabbodtak.
"Akkor sem volt egy ötcsillagos szálloda egyik sem, most viszont
a birtokunkba jutott, menekültek által készített fotók és videó tanúsága szerint már egészen borzasztó körülmények uralkodnak
mindkét helyszínen" - írta az Átlátszó.
A portál közlése szerint a Röszkén készült fotókon hatalmas sátrakban, raklapokra terített pokrócon alszanak az emberek, körülöttük sok a szemét.
A videót elküldtük a Csongrád megyei Rendőr-főkapitányságnak, ahonnan azt a választ kaptuk:
a videó nem Szegeden és nem Röszkén készült.
"Arról, hogy hol, nincs tudomásunk. Ez a videó az egyik közösségi portálon már régóta kering."
A megyei főkapitányság sajtóirodája azt is megjegyezte a felvételről, hogy
a rendőrség nem üzemeltet "menekültfogdákat",
a rendőrség törvényi felhatalmazás alapján idegenrendészeti előállítókkal rendelkezik.
A rendőrség által elfogott illegális határátlépőket vagy Röszkére vagy Szegedre kerülnek, ahol elő kell állítani őket. Erre szolgál az idegenrendészeti előállító. Itt - az augusztus elsején életbe lépett szabály szerint - legfeljebb 36 órát tölthetnek. Ez idő alatt nyilatkozniuk kell, benyújtanak-e menedékkérelmet.
Ezután a migránsok két csoportra bonthatók: a többségre, aki menedékkérelmet nyújt be, mert ők onnantól menedékkérők és a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalának (BÁV) fennhatósága alá kerülnek, különböző befogadó állomásokra.
A migránsok kisebbik része nem nyújt be menedékkérelmet, így ők nem is kerülnek át a BÁH-hoz, hanem a rendőrség őket idegenrendészeti őrizetbe veszi. Ők onnantől őrzött szállásra kerülnek, majd tipikusan előbb-utóbb kiutasítják őket Magyarországról.
Megint más történet a menekültügyi őrizet. Az Origo is beszámolt arról, hogy miközben a héten százezerre nőtt az illegális bevándorlók száma, és 2184 ember él menekülttáborban, őrizetben 221 menekült van,
az EU más tagállamaiból pedig az első fél évben 718 menedékkérőt vett át Magyarország.
A Pintér Sándor belügyminiszternek menekültügyben minap közzétett írásbeli válaszából kiderül: az őrizetbe vett külföldiek jelenleg a békéscsabai és a debreceni menekültügyi őrzött befogadó központokban élnek: július elsején Békéscsabán 154-en, Debrecenben pedig 67-en voltak.