Villámcsapásként érte a hír a Baranya megyei Martonfa lakóit, hogy a kormány kiemelt beruházás keretében menekülttábort hozna létre a település határában, egy használaton kívüli lőtéren – anélkül, hogy erről bárkit megkérdeztek volna.
„Nem tudom, mennyit tud a falunkról. Gyanítom, az égvilágon semmit” – írta Orbán Viktornak címzett nyílt levelében a martonfai polgármester.
A közmunkásként dolgozó Csémi Gabriella nem csak a tájékoztatás hiányát kéri számon a miniszterelnökön, de az összesen ötutcás község nyugalma miatt is aggódik.
A csatornázatlan településen 220-an laknak, a táborba viszont valószínűleg több mint ezer embert költöztetnének, akiknek az ellátásáról, szállításáról napi szinten gondoskodni kell. Sőt ott, ahová a tábort tervezik, semmilyen közmű sincs. Magyarán se áram, se víz.
A polgármester azt is zokon vette, hogy a falu 10 éve hiába kéri: hadd vegyék művelés alá a 66 hektáros lőteret.
Nem kapták meg, bár a lakók szinte kizárólag mezőgazdaságból élnek. Ehelyett most tábor épülhet az üres területen – miközben egymást érik az elhagyatott laktanyák, ahova szintén migránsokat lehetne költöztetni.
Martonfán akár már augusztus közepén befogadóállomás nyílhat – legalábbis a Bama.hu így tudja. A lőtér területére állítólag lakókonténereket telepítenének.
Hasonló a helyzet a Zala megyei Sormáson is: a 900 fős község határában egy tízhektáros állami területen húzhatnak fel befogadóállomást.
„Erről nekünk sem szóltak. Azt is csak szombaton tudtuk meg, hogy nem a faluban álló üres laktanyában, hanem Sormás határában épülhet a tábor” – mondta az Origónak Pőcze Edit polgármester.
A község vezetője szerint egyértelmű, hogy miért őket választották: Sormást alig tíz kilométer választja el a horvát–magyar határtól.
Ha a migránsok megijednek a szögesdrótos határzártól, Szerbia helyett valószínűleg majd erre próbálnak kerülni. Az sem mellékes, hogy Sormáshoz közel, alig 30 kilométerre van a szlovén határ is.
A két község lakói egyhangúlag elutasítják a tervezett menekülttábor építését. A martonfaiak vasárnap sátrat vertek a lőtéren, hogy ezzel tiltakozzanak a tervezett beruházás ellen.
A feljelentéseiről híres Tényi István már értesítette is erről a rendőrséget,
gyülekezési joggal való visszaélés gyanújával.
A helyiek azonban nem állnak itt meg, hétfőn valószínűleg Pécsett tüntetnek, csütörtökön pedig félpályás útlezárást terveznek a 6-os főúton.
A táborépítésért felelős Belügyminisztérium egyelőre nem válaszolt kérdéseinkre, hogy milyen határidővel és forrásokból, hány fő számára építenének menekülttábort Sormáson és Martonfán.
A Magyar Közlönyből mindenesetre kiderül, hogy a beruházással az ócsai szociális lakóparkot és a Tüskecsarnokot is jegyző BMSK Nonprofit Zrt.-t bízták meg.
Eközben Ásotthalmon is megkezdődött a határzár építése, a katonák acélkarókat vernek le a kerítés nyomvonalán.
Tiszaszigeten és Röszkén óriási aprítógép tisztította meg a védvonal 20 kilométeres sávját, itt jelenleg a földmunkáknál tartanak, de Orbán Viktor szerint augusztus végéig állni fog a 175 kilométeres kerítés Magyarország déli határán.