Nem kis ijedelmet okozott a felsőoktatásba készülő diákok számára a Felsőoktatási Államtitkárság egyetemeket érintő átalakítási terve. Az Origónak korábban Palkovics László államtitkár azt mondta: több kart összevonnának, másokat megszüntetnének, vagy éppen önállósítanának. Információink szerint a bejelentés óta van olyan egyetem, ahol
folyamatosan csöng a tanulmányi osztályon a telefon.
„Sokan megijedtek, és azt kérdezgetik, hogy beadják-e egyáltalán a felvételijüket” – mondta az Origónak az egyik érintett egyetem alkalmazottja.
Leginkább a Nyugat-magyarországi Egyetem hallgatói lepődtek meg a híreken, hiszen az államtitkár úgy fogalmazott: az intézmény az átalakítások után gyakorlatilag megszűnhetne. A rektor szerint erről szó sincs.
„Az egyetem nem szűnik meg, legfeljebb átalakul”
– nyilatkozta az Origónak prof. dr. Faragó Sándor.
Az intézmény vezetője elismerte, hogy a Felsőoktatási Államtitkársággal már tavaly december óta vizsgálják, hogyan lehetne optimalizálni a működésüket. Palkovics László kijelentésével azonban, amely szerint nem úgy sikerült az egyetem integrációja, ahogy tervezték,
nem minden szempontból ért egyet.
„Az oktatás és a kutatás területén jól tudtak együttműködni a különböző karok” – mondta a rektor.
A gazdálkodás és az intézményi struktúra integrációja azonban külső pénzügyi problémák miatt csak lassan kezdődhetett meg. A hibákat már elkezdték orvosolni, a tavaly belső átalakításokba kezdtek, például a közös tanulmányi osztályt alakítottak ki – tette hozzá.
Faragó Sándor határozottan cáfolta a Nyugat-Magyarországi Egyetem megszűnését. A rektor szerint jelenleg
négy forgatókönyvvel számolnak,
ebből három továbbra is egy regionális, hálózati egyetem működtetése, és csak az utolsó az „egy telephelyes modell”. Ebben az esetben csak Sopronban maradnának karok, és a névváltozás is szóba kerülhetne.
Bár az egyetemi átalakításokról csak augusztus végén lesz döntés, a Nyugat-magyarországi Egyetem vezetősége vegyesen fogadta a terveket. A rektor úgy fogalmazott, a mosonmagyaróvári Mezőgazdasági és Élelmiszer-tudományi Kar kiválása még „kezelhető” lenne,
a szombathelyi Savaria Egyetemi Központ önállósodásával viszont gondok lehetnek.
Szombathelyen a gépészmérnöki képzés és a természettudományos tanárképzés jelenleg is úgy működik, hogy az Erdőmérnök Kar és a Simonyi Károly Kar oktatói is órákat tartanak. Arról nem is beszélve, hogy kicsi a bevétel, és a hallgató is kevés.
„Jelenleg a szombathelyi központ a főiskolai szintet jelentő alkalmazott tudományok egyeteme szintnek megfelelő feltételeket sem teljesíti.
Ez nem elegendő egy önálló intézmény fennmaradásához” – fogalmazott a rektor. Ha viszont továbbra is együttműködnek a Nyugat-magyarországi Egyetemmel, akkor gyorsabban tudnak új képzéseket indítani, és nagyobb pályázati források válnak elérhetővé.
Faragó Sándor külön kiemelte a pedagógusképzést, ahol jelenleg nagyon erős az együttműködés, ezért ezt is egy intézményen belül tartaná.
A rektor arra is figyelmeztetett, hogy egy
önálló intézmény létrehozása százmilliós költségekkel jár.
Hosszú távon ráadásul számolni kell azzal is, hogy a kisebb intézmények számára kevesebb pályázati forrás érhető el, a fenntartás költségei pedig magasabbak.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma mindenesetre ragaszkodik hozzá, hogy átalakítsák a Nyugat-Magyarországi Egyetemet. Úgy tudjuk, ők is beismerték, hogy a több várost átfogó egyetemi szerkezet nem működőképes, vagy legalábbis korszerűsíteni kell az elképzelést.
Augusztus végén születik a döntés arról, hogy az egyes átalakítások mikort történhetnek meg . A felsőioktatási államtitkárság szerint
az érintett hallgatók változatlan feltételek mellett, de adott esetben egy másik egyetemen diplomázhatnak, a jogelőd intézmény nevének feltüntetésével.
A változás az EMMI szerint nem érinti hátrányosan a pótfelvételi előtt álló hallgatókat sem, hiszen az eredeti szakmai-tartalmi feltételekkel fejezhetik be tanulmányaikat
Az intézményeknek még egy hónapjuk maradt arra, hogy elkészítsék működési tervüket arra az esetre, ha mégsem értenek egyet az őket érintő változásokkal.
Jó lesz a hallgatóknak
Augusztus végén lesz döntés a felsőoktatási intézmények átalakításáról, valamint arról, hogy az egyes intézményi átalakítások milyen időpontban jöhetnek létre - írta közleményében a felsőoktatási államtitkárság.Az államtitkárság szerint a hallgatók tanulmányait az átalakítás nem korlátozza, sőt: a változtatás célja versenyképesebb tudás biztosítása, az oktatás minőségének növelése és a képzés színvonalának javítása.
A pótfelvételi előtt álló hallgatók döntését az átalakítási tervek semmiben nem kell, hogy befolyásolják, tekintettel arra, hogy minden meghirdetett képzésen a tanulmányok befejezése az eredeti szakmai-tartalmi feltételekkel biztosított.