Döbbent vendégekkel, dühös büfésekkel találkoztunk a Velencei-tónál, ahol a rémhírek szerint minden szabad strandot bezárat az ÁNTSZ. "Most akkor tényleg nem lehet fürdeni?”
A Facebookon láttam, de azt hittem, csak kamu”
– mondja egy pink bikinis lány az agárdi korzón, majd biztos, ami biztos, csobban még egyet a hűvös, tiszta vízben. Őt nem érdekli az egész hisztéria.
Mások komolyan vették a dolgot, és rendesen fel is háborodtak: „Gyerekkoromtól idejárok fürdeni, engem ne kényszerítsen senki fizetős helyre” – dühöng egy középkorú látogató.
Felesége félig viccesen, félig aggódva kérdi: „Ide is kerítést húznának, mint a határra, vagy rendőrök őrzik majd a gárdonyi korzót?”
„És mi lesz a Balaton vagy a Tisza-tó ingyenes strandjaival, ezekre is érvényes a határozat?”
A köztévé híradója pénteken jelentette be, hogy az ÁNTSZ bezárat minden velencei szabad strandot, fel kell szedni a vízbe vezető lépcsőket, a tetten ért fürdőzőket pedig 30 ezres bírsággal sújthatják.
A hírt szépen átvette a legtöbb sajtóorgánum. Csak később derült ki, hogy ez azért nem teljesen igaz.
Azokat az ingyenes fürdőhelyeket – úgynevezett nyitott partszakaszokat – számolnák fel, ahol hiányoznak a szükséges közegészségügyi feltételek: a bójákkal kijelölt fürdőövezet, mosdó, elsősegélypont és vízi mentőszolgálat.
Információink szerint az érintett partszakaszok:
Agárdon a Tini Strand, Gárdonyban a Holdfény és a Panoráma Sétány, Velencefürdőn pedig a Cserje utcai 70 méteres szakasz.
(Az MTI három bezárandó strandról tud)
Az ÁNTSZ döntése tehát csak négy fürdőhelyre vonatkozik, de ez nem nyugtatja meg a többi szabad strand árusait: „Hiába van itt meg minden előírás szerint, ma több mint felével esett vissza a forgalmunk” – panaszkodik Anna, a velencei Tóbíró Strand egyik büfése.
Miközben kiszolgál, szimultán nyugtatja aggodalmaskodó vásárlóit:
továbbra is be lehet menni a vízbe.
Visszaesett az Tini Strand látogatottsága is: ha jó idő van, egy hétvégi napon hatezren is megfordulnak itt, most alig pár százan lézengenek a bezárásra ítélt fürdőhelyen.
Innen a bóják és a vízi mentők hiányoznak, a terep különben rendezett, mosdó és elsősegélyrészleg is van.
A gumimatracos Attila különösen megszenvedte a gyér forgalmat, de nem is csak emiatt dühös. Bántja az időzítés és a tájékoztatás teljes hiánya. „Az ÁNTSZ már tíz éve is tudta, hogy mi itt a helyzet, de nem az év elején, nem is a nyári szezon kezdetén, hanem
az utolsó pillanatban keménykednek,
amikor a kereskedők már mindent megvettek, minden díjat befizettek a helyi városüzemeltetőnek.
Hozzáteszi, azt is csak kevesen tudják, hogy
a tisztiorvosi szolgálat csak augusztus 7-től tenné ki a fürdést tiltó táblákat.
Addig a szabad strandokat fenntartó városüzemeltető cégek jó eséllyel megfellebbezik a határozatot, és pótolják a hiányosságokat.
Ez jól felfogott érdekük is, hiszen a látogatók számára ingyenes fürdőhelyek százmilliós bevételt hozhatnak az önkormányzatoknak. Mint megtudtuk, csak
a strandok előtti fizetős parkolók napi fél-egymillió forintot termelnek, ha nagy a pörgés,
és persze fizetik a területhasználati díjakat, helyi adókat az árusok, lacikonyhások is.
Hogy miért most, és miért így robbant a strandokról szóló hír, arról eléggé egybehangzó véleményeket hallottunk: a megkérdezettek szerint
a fizetős strandok próbálják így megszerezni a közönséget.
Más kérdés, hogy ezek most is teljes kapacitással működnek, és amúgy sem tudnának befogadni napi 9-10 ezer további látogatót.
Az elszántabb fürdőzők pedig ezután sem fognak törődni a tiltással, ezt többen már most megígérték az Origónak. Ha felszedik a strandlépcsőket majd a köveken egyensúlyozva mennek be a vízbe, mert nem mondanak le kedvenc partszakaszukról.