Orbán Viktor nem nélkülözheti Lázár Jánost a kormányzati munkában, így Rogán Antal nem a Miniszterelnökség keretei között fog dolgozni – tájékoztatták az Origót fideszes források. A Miniszterelnökség vezetője többek között azért is lebegtette meg a lemondását már hónapokkal ezelőtt, mert tudja, hogy Orbán nem engedheti el a kezét. Ha Lázár távozna a Miniszterelnökségről, a kormányfő nem találna egyhamar megfelelő embert a posztra.
Az Origo más forrásból úgy tudja, hogy a mostani csatározások részben már a novemberi Fidesz-kongresszusnak szólnak. Jelenleg a Fidesz elnökségében Pelczné Gáll Ildikó, Kósa Lajos, Lázár János és Pokorni Zoltán foglal helyet. Korábban már kiderült,
Pokorni Zoltán nem kíván indulni a Fidesz-alelnöki posztjáért.
Abban az esetben, ha Lázár miniszter marad, a kormánypárt íratlan szabályai szerint neki is le kell mondania az alelnökségről (Varga Mihály is így cselekedett). Így két alelnöki poszt is megürül, amiért már most elkezdődhetett a verseny a párton belül. Ez a poszt azért fontos, mert
A két posztra a jelenlegi helyzet szerint Kocsis Máté és Rogán Antal futhat be. Mindketten a párt fiatalabb generációjába tartoznak, és politikai profiljuk remekül beleillik a jelenlegi helyzetbe.
Rogán a gazdaságpolitikai vonalat erősítheti az elnökségen belül,
remek kapcsolata a nemzeti bank elnökével pedig segíthet akkor, ha Matolcsy György túlságosan önálló politikát folytatna.
Kocsis Máté eddig is a Fidesz kommunikációs igazgatója volt, de az utóbbi időben a menekültek helyzetén kívül más megszólalása nem volt. A politikus Budapesten az önkormányzati szektorban számít igazán erősnek, valamint a most népszerűnek számító rendvédelmi vonalon, így érthető lenne, ha az ősz végétől a párt elnökségében foglalna helyet.
Abban az esetben,
ha Lázár János lemond, akkor már csak egy üres alelnöki poszt marad,
mivel a Miniszterelnökség vezetője a korábban leírt négy szempont miatt biztosan meg akarja tartani alelnöki pozícióját. Ebben az esetben Pokorni Zoltán helyére nagy valószínűséggel Kocsis Máté futhat be.
Fideszes forrásaink szerint mindennek ellenére a párton belül sem egyértelmű a Rogán–Lázár-konfliktus és következményeinek megítélése. Egyesek hajlanak arra, hogy a két politikus közti ellentét valójában kezelhető, és
a konfliktust ők maguk nagyítják fel mesterségesen a sajtó és a közvélemény kedvéért.
Akik ebben hisznek, azok tehát elképzelhetetlennek tartják, hogy Lázár János lemondjon, úgy számolnak, hogy a miniszter marad a helyén, Rogán pedig elfoglalja a kabinetfőnöki posztot, és minden megy tovább.
A Fideszben legalább ilyen erősen tartja magát forrásaink szerint az a másik teória, hogy a Lázár–Rogán-konfliktus nagyon is valós, és súlyos sérelmekre épül mindkét fél részéről. Akik a pártban inkább ezt a verziót tartják valószínűnek, azok
biztosak Lázár lemondásában, mert a kormányfő szerintük nem gondolja meg magát Rogán Antal kinevezését illetően.
Akik ezt valószínűsítik, azoknak a Miniszterelnökséget vezető miniszter jövőjéről is más a véleményük: szerintük külföldi kiküldetést, valamilyen uniós posztot kaphat Lázár.
A harmadik, talán legvadabb teória a Fideszen belül az, hogy a valós Lázár-Rogán-konfliktust úgy oldaná fel Orbán Viktor, hogy Rogán elfoglalja a kabinetfőnöki posztot, Lázár pedig elhagyja a Miniszterelnökséget, de nem maradna politikai befolyás nélkül. Sőt
forrásaink elképzelhetőnek tartanak egy olyan forgatókönyvet, hogy Lázárt a kormányfő új tárca vezetésére kéri fel.
Ebben az esetben az újonnan létrehozandó Nemzetstratégiai Minisztériumba olvasztanának minden eddigi jelentősebb feladatot a kiüresítendő Miniszterelnökségből, így Lázár továbbra is felügyelhetne minden fontos területet, éppúgy, mint eddig.
Már eldőlt: Kósa váltja Rogánt
A Fidesz új frakcióvezetője Kósa Lajos lesz, aki átnézi Rogán Antallal a dolgok állását, és október elsejéig megtörténik a frakcióvezetői feladatok átadása-átvétele - mondta Kósa Lajos Velencén, a Fidesz-KDNP-frakcióülés szünetében. A politikus azt is mondta, nem fogadja el a jelölést az alelnöki pozícióra, mert frakcióvezetőként úgyis tagja lesz a Fidesz elnökségének. Azt mondta, "nincs értelme két széken ülni egyszerre."
Portálunk úgy tudja, Rogán Antal nagyjából olyan pozíciót kaphat a miniszterelnök körül, amilyet korábban Szijjártó Péter és Varga Mihály töltött be. A jelenlegi külügyminiszter 2012 májusáig a miniszterelnök személyes szóvivője volt, míg Varga a Miniszterelnökséget vezette államtitkári rangban, ami a gyakorlatban azt jelentette, hogy a politikai kormányzásért felelt. Rogán Antal új pozíciója ezt a két területet egyesítheti majd.
A Lázár János és Rogán Antal közti ellentét a kormányzati ügyekre rálátó forrásaink szerint csupán izmozásnak tekinthető. A két szereplő jól tudja, hogy
Orbán Viktor sakktábláján csak azért kellenek, hogy a miniszterelnök ellenőrizni tudja beosztottjait.
Orbán Viktor számára az utóbbi időben kezdett egyre terhesebb lenni a Miniszterelnökség túlságosan nagy hatalma, így Rogán Antal előléptetésével egyben ellenőrizheti Lázárt. A jelenlegi szabályozás szerint Lázár János lenne ugyan Rogán munkáltatója, mégsem szólhatna bele a személyi döntéseibe vagy a tevékenységébe.
A szerdai frakcióülésen egyébként a legfontosabb téma a menekülthelyzet kezelése volt. Úgy tudjuk,
a Fidesz-KDNP-ben teljes az egység a szigorú fellépés mellett,
ami annak is köszönhető, hogy a párt népszerűségének csökkenése megállt, a Fidesz ismét stabilan vezet a megosztott ellenzék előtt. A kormányfővel szemben korábban kritikus véleményt megfogalmazók sem hoztak fel újabb kifogásokat az elmúlt időszak politizálásával szemben.