Tucatnyi, a "tömeges bevándorlás kezelésére" hivatott törvénymódosításról szavaz pénteken az Országgyűlés. A javaslatok mind a szigorítás irányába mutatnak.
Bűncselekmény lenne a határzáron való átkelés vagy a kerítés megrongálása - mindkettő kitiltással járna.
De a csomag része az a változtatás is, amely alapján a jövőben nem minősülne lőfegyverhasználatnak a gumilövedék.
Speciális jogköröket kapnak a hivatalos szervek tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet elrendelése esetén, ha elfogadja az Országgyűlés a kormány által bejelentett, majd - részben a kabinet, részben a Fidesz-frakció által - benyújtott javaslatokat.
Azt pedig Gulyás Gergely, az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának fideszes elnöke nem titkolta, hogy ha - várhatóan szeptember közepén - életbe lépnek az új szabályok, akkor a kormány él is a lehetőséggel.
A válsághelyzet kihirdetése után például a határ védelmére vezényelt katonai egységek használhatnának gumilövedéket, mert az már nem minősülne lőfegyverhasználatnak. Mint azt Hende Csaba honvédelmi miniszter közölte, közvetlen tűzparancsot továbbra sem adnának ki.
Nemcsak a gumilövedék nem minősül majd fegyverhasználatnak, hanem "a pirotechnikai eszköz, a könnygázgránát használata, továbbá az elfogó háló lőfegyverrel vagy az e célra szolgáló, egyéb kilövő eszközzel történő célba juttatása".
Az egyik módosító szerint a rendőrség kiterjesztett jogkörében az egyenruhásoknak joga lenne tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetben - járványügyi intézkedés indokával - bármilyen útvonalat vagy közterületet elzárni, nyilvános és közforgalmú intézmények működését korlátozni.
Továbbá
válsághelyzetben a rendőr jogosult lesz magánlakásba - hatósági nyilatkozat nélkül is - belépni, behatolni,
ha mondjuk "Magyarország területén jogellenesen tartózkodó személy felkutatása" a célja, és azt gyanítja, hogy ilyen ember van a lakásban.
A tervezett jogszabályok bűncselekménnyé nyilvánítanák, és
azonnali kiutasítással szankcionálnák az illegális határátlépést, illetve a határzár megrongálását.
Ezt azt jelenti, hogy esélyük sincs a menedékjogra azoknak, akik a 177 kilométeres magyar–szerb határon felállított határzáron keresztül próbálnak bejutni az országba.
Teljesen új módszert tervez a kormány a migránsok elhelyezésére is, amivel megszűnne a menekültek utazása az országon belül. A javaslat szerint
a határ közvetlen közelében, a Belügyminisztérium által kijelölt helyeken tranzitzónákat hoznának létre,
és ide kerül mindenki, amíg el nem bírálják a menekültkérelmét. Ez a gyorsított eljárás miatt néhány napot jelent.