Ismét ellenőrzik az autósokat az osztrák hatóságok a hegyeshalom-nickelsdorfi határátkelési pontnál, az M1-es autópályán emiatt torlódás alakult ki – hangzott el az M1 televízió adásában szombat délután. A tudósítás szerint a személyautókat és a furgonokat is ellenőrzik, utóbbiakat félreállítják, és a rakterüket is átvizsgálják. Az Útinform 18.05-kor kiadott jelentése szerint viszont a magyar–osztrák határon az M1-es autópályán a hegyeshalmi átkelési pontnál zavartalan a forgalom.
A televízió beszámolójából kiderült, hogy 3-4 hete nem volt ilyen szigorú határellenőrzés, az utóbbi időben csak szúrópróbaszerűen igazoltattak. Alig negyedóra alatt több kilométeres torlódás alakult ki az autópálya Ausztria felé vezető oldalán – ismertették.
Gördülékenyen, feszültség nélkül halad a migránsok elszállítása Zákányból és Magyarbólyból – hangzott el az M1-en. A Zákányból jelentkező tudósító azt mondta, szombat délutánig három migránsokkal teli vonat érkezett a horvátországi Botovóba, onnan rendőri irányítással
a zöldhatáron át gyalog jöttek a bevándorlók Zákányba,
ahonnan vonattal szállítják el őket Hegyeshalomba.
Beremendről mintegy ötszáz bevándorló érkezett buszokkal Magyarbólyba szombat délután, ahol rendőri irányítással szintén vonatra szállnak – mondta a helyszínen az M1 tudósítója. Hozzátette, a segélyszervezetek élelmiszert osztanak az érkezőknek a vasútállomáson.
Mint arról az Origo is beszámolt, Angela Merkel egy szombati nyilatkozatában kijelentette: az uniós külső határokat közösen kell védeni, hogy rendezetté váljon a bevándorlás Európába. A német kancellár a szokásos hétvégi videoüzenetében kiemelte: „közösen meg kell értenünk, hogy
több menekült van, mint a második világháború óta bármikor”,
és ez „globális kihívás”, amellyel csak az Európai Unió részvételével lehet megbirkózni.
Orbán Balázs, a Migrációkutató Intézet főigazgatója arról beszélt egy szentendrei konferencián, hogy az 1990-es évektől folyamatosan érkeztek az Európai Unióba az emberek,
a bevándorlás egy állandó jelenség lett,
az elmúlt másfél évben viszont megsokszorozódott a kontinensre érkezők száma.
Szerinte az Európai Uniónak arra kellene törekednie, hogy az emberek ne induljanak el Európa felé. Ezt az alapelvet viszont mostanáig sok európai vezető tagadta, a legutóbbi uniós csúcson ismerték csak el a baloldali, liberális politikusok, hogy az ilyen mértékű és intenzitású migrációs hullám nem jó – jelentette ki.
Angyal Ágnes, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója szerint az Európai Unió az egyik, ha nem a legnagyobb válságát éli most meg. Az Európai Unió csak akkor kezdett el foglalkozni a helyzettel, amikor Olaszország „megkongatta a vészharangot”, miután 2015 áprilisában bekövetkezett a migráció történetének legnagyobb katasztrófája: elsüllyedt egy migránsokat szállító hajó, és több mint 800-an vesztették életüket.
Angyal Ágnes azt mondta:
az EU jelenlegi menekültügyi szabályozását nagyon alaposan át kell gondolni,
mert az elmúlt fél év tapasztalatai alapján az látható, hogy az „nem működik”. Mindezek mellett a kutató szerint számos kérdés van még, amelyekre egyelőre nincsenek válaszok. Senki nem tudja megjósolni, hogy mennyien jönnek még. Angyal Ágnes emellett a kvótarendszer működőképességét is kérdésesnek véli.