Tovább folytatja erőteljes kampányát menekültügyben a Demokratikus Koalíció – értesült az Origo. A Gyurcsány-párt a hétvégén szórólapkampányt is indít, amelyen az Orbán-kormány menekültügyi intézkedéseit bírálja. A párt ezzel az akcióval is nyomást próbál kifejteni a szocialistákra, akik egyébként is újabb válságukat élik.
A DK emellett a kerületi önkormányzatoknak azt tervezi javasolni, hogy
az üres önkormányzati lakásokat újítsák föl,
és azokban helyezzék el a menekülteket. A párt így teremtene helyet azoknak, akiket a kötelező kvóta miatt Magyarországra küldenek majd vissza.
A párt ezzel az ötletével nagyrészt németországi példát másol. Alsó-Szászország belügyminisztériuma vizsgálja a lehetőséget, hogy üresen álló ingatlanokat kisajátítsanak és ott helyezzenek el menekülteket. Az ötletet Salzgitter város CDU-s polgármestere vetette fel, a liberális FDP tiltakozott.
Nem a kisemberek lakásairól van szó,
hanem olyan nagy komplexumokról, amelyek évek óta üresen állnak: ezeket ingatlanbefektetők építették azzal a céllal, hogy kiadják őket – mondta a CDU-s politikus. A német szövetségi kormány korábban közölte, hogy szövetségi szinten nem tervezik az üres lakások kisajátítását erre a célra, de a tartományok hozhatnak ilyen rendelkezéseket.
A Demokratikus Koalíció menekültügyben eddig is élesen bírálta a Fideszt, de több esetben az MSZP-t sem kímélte. Október elején Gréczy Zsolt, a párt szóvivője arra kérte az MSZP és az LMP frakcióvezetőit, Tóbiás Józsefet és Schiffer Andrást, hogy ne legyenek Orbán Viktor és Robert Fico "tettestársai" a menekültpolitikában.
Gyurcsány Ferenc egy szeptemberi tüntetésen arról beszélt, hogy a menekültkérdésben a demokratikus oldal pártja ne konfliktuskerülő módon,
ne szavazatokra várva foglaljon állást,
ne a középutat keresse. Ehelyett álljon mindazok élére, akik azt üzenik a világnak, a magyarok értik "az élet szavát". "Aki nem így viselkedik, az nem érdemli meg, hogy vezesse ezt az oldalt. Ha mégis így viselkedik, nem fogja sokáig vezetni, majd mi akkor vezetni fogjuk" – mondta Gyurcsány.
Mint arról korábban beszámoltunk, egyre hűvösebb az MSZP és a Demokratikus Koalíció viszonya, pedig a két baloldali ellenzéki párt egymásra van utalva, összefogásuk nélkül lehetetlennek tűnik az Orbán-kormány leváltása. A két párt támogatottsága gyakorlatilag megegyezik. A baloldalon sokan az előválasztásban látják a megoldást, de egy ilyen eljárás csak az ellentéteket növelné.