A modern világ gyors változását csak akkor lehet összehangolni a demokratikus rendszerekkel, ha meghallgatjuk az emberek akaratát is – emelte ki Orbán Viktor a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) budapesti konferenciáján mondott beszédében. A magyar miniszterelnök szerint ennek a legjobb módja a nemzeti konzultáció.
„Magyarországon a demokratikus kultúra részévé vált a nemzeti konzultációs rendszer” – mondta a kormányfő, aki felsorolta a nemrég lezárt internetes konzultáció legfontosabb megállapításait.
Orbán Viktor kiemelte: a magyarok össznépi akarata, hogy
az internet mindenki számára legyen elérhető és megfizethető,
ezért indították el a Digitális Magyarország Programot, amelynek segítségével 2018-ra minden magyar háztartás számára elérhető lesz a szélessávú internet.
A válaszadók fontosnak tartják, hogy az oktatásban kiemelt szerepet kapjon a digitalizáció, és szigorodjon a gyermekek védelmét szolgáló szabályok betartása.
Negyedik javaslatként a konzultáció kitöltői azt ajánlották, hogy a kormány kiemelten támogassa a hazai vállalkozások digitális fejlődését. A miniszterelnök ezért megígérte, hogy a következő öt évben
130 milliárd forintot fordítanak az infokommunikáció fejlesztésére,
és 8000 céget támogatnak. Ezenkívül terjesztik az elektronikus ügyintézést is, 2020-ra akarnak eredményeket elérni.
Orbán Viktor az internetes konzultáció eredményei között külön kiemelte, hogy a digitális cégeknek is ki kell venni a részüket a közteherviselésből. Úgy fogalmazott:
„Mindenkinek azonosak a kötelezettségei, ezért fontos, hogy
a digitális gazdaságunkból hasznot húzó tengerentúli vállalatok is hozzájáruljanak a szektor növekedéséhez.”
A kormányfő a beszédében megemlítette, hogy az Európai Unióban Magyarországon fejlődik leggyorsabban a digitális gazdaság, a GDP 21-22 százalékát ennek a szektornak köszönhetjük.