Magyarországon 1450 forintos minimális órabér kellene, szemben a jelenlegi 605 forinttal – jelentette ki Szanyi Tibor. A Magyar Szocialista Párt európai parlamenti képviselője egy háttérbeszélgetésen arról beszélt:
hazánkban kirívóan magas a munkavállalók kizsákmányolása,
amit az is mutat, hogy miközben Európa központi részén 10 euró körüli minimális munkaóradíjat fizetnek, addig Magyarországon ez az összeg a 2 eurót sem éri el, a közmunkások esetében pedig 1 euró. Ez azért is elfogadhatatlan, mert a két régió gazdasági teljesítménye között nincs ekkora különbség - mondta.
Gúr Nándor, szocialista országgyűlési képviselő szerint az is probléma, hogy
a minimálbér 4-5000 forinttal kevesebbet ér, mint öt éve.
Hiába nőtt a bruttó összeg 43 százalékkal, ez nettóban csak 14 százalék, az infláció és az áremelkedés miatt azonban lényegében nem sokat ér.
„A minimálbér emelése a többi bérsávra is hatással van, így ha emelnének rajta, akkor a többi szakmát is elkezdenék jobban megfizetni” – tette hozzá a politikus.
Gúr Nándor szerint a minimálbér emelésének az anyagi forrása is megvan. A gazdasági növekedés bevételei mellett példaként említette erre az évenkénti 2300-2500 milliárd forintos adó- és vámhátralékot, továbbá a 6000 milliárd forintos kiesést okozó feketegazdaságot, majd megjegyezte, a minimálbér havi nettó 100 ezer forintra emelése évente mintegy
200 milliárd forintos többletkiadással
járna.
Szanyi Tibor kiemelte, a baloldal egyik új jelszavának az "adóigazságnak" kell lenni, aminek része kell, hogy legyen a multinacionális nagyvállalatok jelenleginél nagyobb adóztatása is.
A szocialista EP-képviselő szerint Európában évente a magyar GDP húszszorosának megfelelő adót nem fizetnek be. Példaként említette a Google-t és a Facebookot, amelyek szerinte a kontinensen egyetlen euró közterhet sem fizetnek, valamint a tíz legnagyobb magyarországi vállalatot, amelyek közlése alapján itteni bevételeik után összességében kevesebb, mint egy százalék adót fizetnek.