Kötelező kvóta: mostantól léphet a kormány

Kövér László; Orbán Viktor
Budapest, 2015. szeptember 21. Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtt felszólal illegális bevándorlással összefüggésben az Országgyűlés plenáris ülésén 2015. szeptember 21-én. Mögötte Kövér László házelnök. MTI Fotó: Bruzák Noémi
Vágólapra másolva!
Kihirdették az egy héttel ezelőtt elfogadott törvényt.
Vágólapra másolva!

Kihirdették, hogy a magyar kormány felléphet a kötelező bevándorlási kvóta ellen a luxembourgi bíróságon – derült ki a Magyar Közlöny legfrissebb számából.

Az Országgyűlés november 17-én törvényben kötelezte a kormányt, hogy forduljon az Európai Unió Bíróságához, és kezdeményezze a bevándorlók kötelező kvóták szerinti szétosztásáról szóló uniós jogszabály megsemmisítését.

Kónya Péter is megszavazta

A Magyarország és Európa védelmében a kötelező betelepítési kvóta elleni fellépésről című, Fidesz-KDNP-s törvényjavaslatot

154 igen szavazattal, 41 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett –

házszabálytól eltéréssel – fogadták el a képviselők.

Az Országgyűlés egy hete döntött a kötelező uniós kvóták elleni fellépésről Forrás: MTI/Bruzák Noémi

Igennel a kormánypárti és jobbikos képviselők mellett a független Kónya Péter voksolt, elutasították az előterjesztést az MSZP és az LMP képviselői, a hétfőn még távolmaradásukat ígérő DK-s képviselők, továbbá az Együtt, a PM, valamint a Liberálisok frakcióhoz nem tartozó képviselői. A független Kész Zoltán tartózkodott.

120 ezer embert helyeznének át

A törvényben az Országgyűlés megállapítja: az Európai Unió Tanácsa a nemzetközi védelmet kérők kötelező kvótákon alapuló elosztásáról szóló határozatát úgy fogadta el, hogy figyelmen kívül hagyta a szubszidiaritás elvét, és a nemzeti parlamenteknek nem biztosították véleményük kifejtésének lehetőségét.

Az Országgyűlés szerint ezért bírósági úton fel kell lépni a szeptember 22-én elfogadott európai tanácsi határozat ellen, amelynek értelmében

2017 szeptemberéig 120 ezer nemzetközi védelmet kérő embert helyeznének át

Olaszországból és Görögországból a többi tagállamba. A határozatra egyébként Magyarország, Szlovákia, Csehország és Románia már az elfogadáskor nemmel szavazott, Finnország pedig tartózkodott.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!