Tizenegy személy ellen nyújtott be vádiratot a Fővárosi Főügyészség, befolyással való üzérkedés, befolyás vásárlása és vesztegetés miatt.
A helyzetet bonyolítja, hogy
a focicsapatot kitevő érintettek többsége maga is becsapott ügyfél lehet,
bedőltek két álügyintézőnek, akik szintén a vádlotti kört gyarapítják.
Az ügy még 2012 januárjában kezdődött, a korábbi börtönbüntetését leülő elsőrendű vádlott kitalálta, hogy pályázati ügyintézőnek adja ki magát, és pályázatírás ígéretével jut majd pénzhez
Májusban továbbfejlesztette az illegális üzletet, felvette a másodrendű vádlottat, akivel már jóval nagyobb körben tudtak klienseket felhajtani - derül ki a Fővárosi Főügyészség közleményéből.
Ekkor már azt is ígérték, hogy minisztériumi kapcsolataik segítségével
némi csúszópénz fejében befolyásolni tudják az EU-s pályázati források útját
– egy esetben pedig ügyfelüknek megígérték, hogy vesztegetéssel feloldhatják a bűnügyben elítélt férfi lakhelyelhagyási tilalmát.
Mint az Origo megtudta, a két álügyintéző összesen 11 millió forintnak megfelelő eurót szerezhetett csúszópénzekből, és azt hazudták, hogy egy, EU-s források felett diszponáló miniszterre is befolyást tudnak gyakorolni.
Az említett minisztériumi és hivatalos személyeknek viszont fogalmuk sem volt az ügyről, vagy egyszerűen nem is léteztek.
Több vádlott tehát fiktív személynek küldhetett csúszópénzt - állítja a főügyészség. Ez azonban még nem változtat bűnösségükön, hiszen az eljáró ügyészség a bűnös szándékot és nem annak megvalósíthatóságát veszi figyelembe.
Hogy az álügyintézők melyik minisztériumtól és magas rangú személyektől ígértek támogatást, nem egyértelmű, de 2012-ben még a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség rendelkezett az uniós források elosztásról. Az NFÜ egy évvel később aztán beolvadt a Lázár János vezette Miniszterelnökségbe.