Háromnapos évadnyitó frakcióülést tart a Fidesz-KDNP a miskolci lillafüredi kastélyszállóban. A tanácskozás egyik fontos kérdése a hatodik alkotmánymódosítás esetleges leszavazása utáni intézkedés lesz. Mint arról az Origo elsőként beszámolt, a kormánypártok a február 10-12-i ülésén elsősorban a tavaszi ülésszak feladatairól fognak egyeztetni, de a közoktatás és az egészségügy is téma lesz.
Gulyás Gergely, a párt újonnan megválasztott alelnöke kedden azt mondta, miután az ellenzék világossá tette, hogy nem támogatja ezt a módosítást, a frakcióülésen tárgyalnak majd a kérdésről, hiszen a kormánypártoknak
nincs kétharmados többsége az alkotmány módosításhoz.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Fidesz úgy módosítaná az alaptörvényt, hogy bevezetné a terrorveszélyhelyzet fogalmát. Ez többek között azt jelentené, hogy a kormány igénybe veheti a rádiók, televíziók és más tömegkommunikációs intézmények létesítményeit és berendezéseit, de ezek használatát be is tilthatja.
Az utóbbi napokban több találgatás látott napvilágot arról, hogy a frakcióülésen akár egy előrehozott választásról is dönthetnek a képviselők. Információink szerint egy ilyen lehetőségben egyáltalán nem gondolkoznak a pártban, mivel az országban jelenleg nincsen olyan helyzet, amivel meg lehetne indokolni egy ilyen lépést. Magyarországon egyébként az 1990-es rendszerváltás óta egyszer sem tartottak előrehozott választást.
Bár a januári közvélemény-kutatások alapján készített Origo mandátumbecslés szerint a Fidesz még egy egységes baloldal ellen is megszerezné a kétharmados többséget, nem valószínű, hogy ez szempont lesz a frakcióban. A következő parlamenti választásig még két év van hátra, ami elég lehet arra, hogy a közoktatás és az egészségügy területén kezeljük a problémákat – mondta egy kormánypárti képviselő az Origónak.
A frakcióülésen komoly vita lehet a Lázár János által bejelentett bürokráciacsökkentő lépésekről. A párt berkeiben tudják, egy nagyobb leépítéshullám pont
a Fidesz mostani bázisát érintené a legjobban.
Éppen emiatt többen arra tesznek majd javaslatot, hogy az elkerülhetetlennek beharangozott leépítések minél lassabban történjenek, és segítsék az állásukat elvesztőket.
Orbán Viktor várhatóan inkább a nemzetközi vonatkozású kérdésekről ejt majd szót, mivel a jövő héten Prágába, Brüsszelbe és Moszkvába is ellátogat. Az uniós napirenden a menekültkérdés mellett a brit EU-reform-javaslatok szerepelnek majd. Az utóbbi kérdésben a V4-ek is még dolgoznak az egységes javaslaton, a magyar álláspont egyelőre nem tűnik túlságosan keménynek.
A legutóbbi, szeptemberi velencei frakcióülésen Lázár János és Rogán Antal összecsapása volt a középpontban. Akkor dőlt el, hogy Rogánt Kósa Lajos váltja a Fidesz-frakció élén. Rogán a Miniszterelnöki Kabinetiroda élére került. Az akkori frakcióülésen a kormányzati helyezkedés mellett a menekültkérdés volt a középpontban.
A kihelyezett frakcióülések hagyománya egészen 2010-ig nyúlik vissza. Hat évvel ezelőtt szeptember 8–10-én, Tapolcán ülésezett a Fidesz–KDNP, akkor többek között arról döntöttek, hogy nyolcpontos javaslatcsomagot terjesztenek elő a devizában eladósodott lakáshitelesek megsegítésére. Orbán Viktor a zárt ülésen azt hangsúlyozta, hogy
száz nap alatt lerakták a megújuló Magyarország alapjait.
2013 szeptemberében Visegrádon üléseztek a képviselők
Forrás: MTI/Koszticsák SzilárdAz utóbbi évek egyik legforróbb hangulatú frakcióülése 2012 februárjában, Egerben zajlott. Lázár Jánosnak, aki akkor még a Fidesz képviselőcsoportjának az élén állt, azt is cáfolnia kellett, hogy
Orbán Viktor a személyét érintő puccskísérletről beszélt.
Lázár egyébként az ülés után mondta azt, hogy a BKV ügyében Tarlós István főpolgármester „ne csak tartsa a markát”, hanem álljon elő megoldási javaslatokkal.
Orbán Viktor zárt ülésen ismerteti majd a terveit
Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd2012 őszén Sárváron üléseztek a kormánypárti politikusok, az egyik legfőbb téma a választási regisztráció volt. Rogán Antal akkor arról beszélt, hogy az új választás csak úgy bonyolítható le, ha a választási eljárás önkéntes feliratkozással társul. Az önkéntes feliratkozás a Fidesz-frakció véleménye szerint nem a demokrácia ellen hat.
Végül a feliratkozásból az Alkotmánybíróság döntése miatt nem lett semmi.
A 2013-as téli gyulai frakcióülés alatt még egy békemenetet is tartott a Civil Összefogás Fórum egy ottani ellenzéki demonstrációra reagálva. A zárt ülésen a rezsicsökkentés volt a középpontban, Rogán Antal akkor azt jelentette be, hogy 2013. július 1-jétől csökkenniük kell a víz-, a csatorna-, a szennyvízelvezetési, a szemétszállítási, a palackosgáz-, valamint a kéményseprési díjaknak.
A 2014-es téli kihelyezett frakcióülés abból a szempontból volt egyedülálló, hogy csak egy napig tartott. Balatonszárszón arról döntöttek, hogy három lépcsőben csökkentik a rezsit.
2011 februárjában Siófokon ülésezett a Fidesz–KDNP
Forrás: MTI/Beliczay LászlóA 2014-es önkormányzati választás előtt Tapolcán gyűltek össze a kormánypárti képviselők. A fő téma a devizahitelekkel kapcsolatos intézkedések voltak.
Legutóbb 2015. február 4–6. között tartotta évadnyitó frakcióülését Mezőkövesden a Fidesz–KDNP. Az egyik legfontosabb döntés az volt, hogy
elhatározták, hogy felépítenek egy új budapesti szuperkórházat.
Az építkezés mostanáig sem kezdődött el, csak annyit lehet tudni, hogy valahol Budán lesz az új intézmény.