A vasárnapi boltzárról szóló törvény visszavonása akár nagyobb kárt is okozhat a kormánynak, mint egy egyszerű presztízsveszteség. A Fidesz 2010-es kétharmados győzelme után ugyanis legalább két tényező stabilizálta a rendszert, amelyek együttesen megdönthetetlennek tűntek,
a kormány hétfői meghátrálása azonban változtathat a közhangulaton.
A Fidesz az elmúlt hat évben a stabil – sokáig kétharmados – többségével, valamint ezeknek a tényezőknek a segítségével olyan fontos törvényeket tudott keresztülvinni, mint az alaptörvény, a munka törvénykönyve, a médiatörvény, a polgári törvénykönyv vagy a földtörvény.
Mindezt ráadásul jelentős tiltakozó akció vagy tüntetés nélkül,
az ellenzék ereje ugyanis nagyjából kimerült abban, hogy a „jogállamiság lábbal tiprásáról” beszélt, igazi tömegeket azonban egyik párt sem tudott megszólítani.
Azt már korábban megírtuk, hogy az ellenzéki szavazók már kezdik megtanulni a centrális erőtér ellenszerét, és a 2014 óta tartott időközi szavazásokon rendre arra a jelöltre szavaznak, amelyik leginkább esélyes lehet a Fidesz indulójával szemben. Ez eddig eredményes is volt, a Fidesz ugyanis az elmúlt négy évben nem tudott jelentős időközi választást nyerni, veszített Tapolcán, Veszprémben, Újpesten, Salgótarjánban pedig megszorítani sem tudta a baloldal jelöltjét, Fekete Zsoltot.
Rogán Antal hétfői bejelentése a vasárnapi boltzár eltörléséről viszont kiütheti a másik fontos pillért is, a visszakozásnak ugyanis olyan üzenete is lehet, hogy
elegendő ellenállás esetén változtat a kormány a politikáján.
Az elmúlt hónapokban három témában is erős ellenállás bontakozott ki a társadalomban, és mindhárom ügyben visszakozott a Fidesz. A Tanítanék Mozgalom demonstrációsorozata például elérte, hogy megszűnjön a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik), miközben Orbán Viktor korábban úgy nyilatkozott, hogy szó sem lehet a sokat bírált intézmény bezárásáról. A tanárok akcióinak ráadásul nincs vége, valódi tárgyalások kikényszerítésére törekednek, és az egész oktatási rendszert átírnák.
A Nemzeti Választási Irodánál történt február végi incidens szintén változtatást hozott, a kormány ugyanis azután, hogy kigyúrt erőemberek akadályozták meg Nyakó Istvánt abban, hogy beadja a boltzárról szóló kezdeményezését, módosító javaslatot nyújtott be a népszavazásról szóló törvényhez.
A vasárnapi boltzárról szóló népszavazási kezdeményezés pedig biztos bukás lett volna a kormányzó pártok számára, a felmérések szerint ugyanis a zárvatartásnak 70 százalék feletti az elutasítottsága. Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter feltehetően ennek hatására jelentette be, hogy visszavonják az erről szóló törvényt, és visszaállítják a 2015. március 15. előtti állapotokat.
Az elmúlt években egyébként kevés ügyben sikerült meghátrálásra kényszeríteni a kormányt.
A kabinet erejét ez növelte, a legtöbben ugyanis úgy tekintettek a Fidesz vezette kormányzó szövetségre, hogy megdönthetetlenek, ez pedig elejét vette az ellenállásnak, sokan csak legyintettek, ha a szembeszállásról beszéltek.
A 2010-es kormányváltás óta a legnagyobb ellenállást az internetadó bevezetésének terve váltotta ki, ezen kívül csak a rezidensek, valamint az egyetemisták tudtak eredményeket elérni, utóbbiak az egyes felsőoktatási szakok megszüntetésének belebegtetésekor.