Tóbiás József napirend előtt azt mondta, összegyűjtöttek annyi aláírást, amivel az általuk kezdeményezett népszavazási kérdésekben ki lehet írni a referendumot. Az MSZP elnöke szerint nagyon sokan szeretnének véleményt mondani a kormány politikájáról, így a legjobb az lenne, ha a kvótareferendum napján tartanának a népszavazást a szocialisták kezdeményezéseiről is. Tóbiás József elmondta, a kormány célja, hogy a valóságról elterelje a figyelmet.
Rogán Antal az MSZP frakcióvezetőjének a szavaira azt válaszolta, hogy jelenleg a szocialistákon belüli hatalmi harc látható. A mai magyar jogszabályok alapján egy népszavazási kezdeményezésről csak a Nemzeti Választási Iroda jóváhagyása után dönthet a parlament. A Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője szerint
csak egy trükközés, amit csinálnak a szocialisták,
és csak az kérdés, ennek mi a célja. Úgy látja, vagy jobb pozíciókat akar Tóbiás az elnökválasztási harcban, vagy pedig nem értenek egyet a kvótareferendummal.
Mi betartottuk a jogszabályokat, míg az Országgyűlés nem dönthet arról, hogy saját hatáskörben referendumot ír ki – mondta a politikus. Rogán Antal szerint az MSZP mindent megpróbált, hogy megakadályozza a kényszerbetelepítésről szóló népszavazást. Mi nem bevándorlókról, hanem arról akarunk dönteni, hogy Brüsszel a magyar emberek és az Országgyűlés hozzájárulása nélkül
betelepíthet-e embereket Magyarországra –
mondta Rogán.
Kósa Lajos napirend előtt azt mondta, Tóbiás József nyílt törvénysértésre buzdította a parlamentet. Ha lett volna az MSZP-nek 100 ezer aláírása, akkor bevitte volna a választási irodához, ahol 60 nap lett volna a hitelesítésre. A Fidesz frakcióvezetője szerint semmilyen törvényi lehetőség nincs arra, hogy a két referendumot egy napon írják ki. Az egész szocialista akciót annak lehet tulajdonítani, hogy dúl az elnökválasztási harc a pártban – mondta a politikus.
Rogán Antal Kósa Lajos szavaira azt mondta, hogy a 2008-as népszavazáshoz három nap alatt jöttek össze az aláírások, míg most
erről Tóbiás József csak álmodozik.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda szerint legkésőbb a nyár végén vagy ősz elején lehet referendum a kényszerbetelepítésről. Úgy látja, komoly veszélyt jelent a kényszerbetelepítés. A politikus szerint, míg egy bevándorló 78 millió forintot ér, addig egy magyar ember csak egymilliót, mivel összesen ennyi egy főre jutó uniós forrás érkezett a 2007–13-as ciklusban hazánkba.
Ez az a jegybank, ami önkényesen visszatartott több százmilliárd forintot – mondta szintén napirend előtti felszólalásában Szél Bernadett. Az LMP képviselője élesen bírálta az MNB politikáját, mivel szerinte a vezetője nem érdemli meg az ötmillió forint feletti fizetést. Szerinte a magyar dolgozók bérezését is a visegrádi országok átlagához kellene igazítani, mivel jelenleg az utolsók vagyunk a nettó minimálbér összegét illetően.
Cseresznyés Péter minderre azt válaszolta, hogy a béreket tekintve azt kellene nézni, hogy 2010-ben honnan indult a kormány.
A minimálbér 73 500 forintról 111 ezerre emelkedett
hat év alatt. A KSH adatai szerint 2010–15 között a reálbérek 15,4 százalékkal emelkedtek – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára.